پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۸۳۸۵
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۴
نوری زاده:
برای مدیریت مسجد باید شناسنامه محله اش را داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ناصرالدین نوری زاده در جلسه تودیع و معارفه رئیس امور مساجد شهریار گفت: مقدمه جهانی شدن حضرت ولیعصر، جهانی شدن نام امام حسین (ع) است. چون حضرت خودشان را با نام امام حسین معرفی می کنند. مقدمه جهانی شدن حضرت، جهانی شدن نام امام حسین است که این اتفاق دارد می افتد.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ناحیه شهید اشرفی اصفهانی (ره) افزود : در طول تاریخ یا امام هست و مردم از او درست تبعیت نکردند و امامان ما مظلومانه به شهادت رسیدند. 
در زمان های بعدی هم همینطور بود. در زمان سیدالساجدین و امام صادق (ع) تا زمان حضرت ولیعصر ما می بینیم که نبود یار و یاور یکی از دغدغه هاست و در زمان غیبت هم که یک امتحان بزرگی است که خداوند متعال برای همه ما درنظر دارد.
باز می بینیم که در زمان غیبت در بسیاری از دوران ها فقیه جامع الشرایط حضور داشت و مردم حمایت نمی کردند. 
یا این که مردم بوده اند، فقیه هم بوده اما حکومت های غاصب و ظالم به دلیل ابزار قدرتی که در دست داشتند زورشان می چربیده یا هیبت و هیمنه سپاه دشمن خیلی ها را مرعوب کرده بود.
وی بیان کرد: به هر حال دلیل شکل گیری انقلاب اسلامی این بود که این دو مولفه در کنار یکدیگر قرار گرفتند یعنی یک امام جامع الشرایط مثل امام خمینی که هم به هدفش و هم به راهش کاملا ایمان داشت و انسان به راحتی می توانست به او تکیه و اعتماد کند . انسان حس میکرد که اگر در مسیر امام حرکت کند در مسیر انبیاء و اولیاء حرکت کرده است.     
یعنی فقیه جامع الشرایط و دیگر امتی که با هدف امام کاملا همسو بودند با اعتقاد امام همسو بودند این شد که انقلاب اسلامی شکل گرفت که همانطور که عرض کردم منتهای آمال همه انبیاء بود.
وی اضافه کرد: شکل گیری انقلاب هم اتفاقا از همین محرم بود با همین شعارهایی که ما همه مان یادمان است . 
شعارهایی که از حیات امام حسین(ع) از نهضت امام حسین و از همین هیئات مذهبی و مساجد آغاز شد و این حرکت عظیم شکل گرفت . 
رئیس امور مساجد تاکیدکرد: مساجد در شکل گیری انقلاب یکی از محوری ترین پایگاه ها بود و همینطور هیئت های مذهبی . 
ما موظف هستیم این پایگاه های عظیم انقلاب را برای حفظ انقلاب و حفظ حکومت اسلامی حفظ کنیم.
وی گفت: مساجد پایگاه امت دینی و حاکمیت اسلام است. مقام معظم رهبری فرمودند یکی از بهترین ابتکارهای اسلام این است که با تاسیس مسجد اسلام آغاز شده و شکل گرفته است. 
نوری زاده تصریح کرد: اسلام نامش قرین است با تاسیس مسجد و یکی از شاخصه های حکومت اسلامی بودن مسجد در منطقه حکومتی است. هر جا که مسجد می دیدند می گفتند این منطقه ، منطقه اسلامی است. منطقه حکومت دینی است.
وی یادآوری کرد: مساجد در شکل گیری اسلام، در شکل گیری انقلاب اسلامی، در ادامه انقلاب، در دوران جنگ بهترین پایگاه برای جمع کمک های مردمی، اعزام نیرو به جبهه، تربیت نیرو تربیت کار و امروز هم در هجمه فرهنگی یکی از مهمترین پایگاه های تربیت انسان، پایگاه انسان ساز، هویت ساز ، جریان ساز، گفتمان ساز و یکی از مهمترین پایگاه های حرکتی ما رو به جلو است. 
نوری زاده تصریح کرد: باید قدر این مساجد را بدانیم قدر این مجموعه فرهنگی را بدانیم. در رابطه با معنویت و گسترش فضای معنوی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اینطور می فرمایند که یکی از کارهایی که ما باید در چهل ساله دوم انقلاب بر آن تاکید کنیم بحث معنویت، اخلاق و برجسته کردن ارزش های معنوی نظیر اخلاص، ایثار، توکل، ایمان  در خود و جامعه است.
 اخلاق به معنی رعایت فضیلت هایی چون خیرخواهی، گذشت، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتماد به نفس و خلقیات نیکوست.
معنویت و اخلاق جهت دهنده همه حرکت ها و فعالیت های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است که زندگی را با وجود کمبودهای مادی بهشت می سازد و نبودن آن حتی با برخورداری های مادی جهنم می آفریند. 
شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هر چه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می آورد.
این بی گمان محتاج جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد بدون همراهی توفیق چندانی نخواهد داشت.
امروزه معنویت و اخلاق یکی از مهمترین نیازهای جامعه اسلامی است.
آنچه که جامعه را تبدیل به بهشت می کند در شرایط بحران مالی، بحران اقتصادی، آن چیزی که آقا فرمودند که جامعه را تبدیل به یک بهشت می کند بسط اخلاق و معنویت است حتی با نبود امکانات مادی!
و اگر نباشد حتی اگر امکانات مادی در حد اعلی باشد جامعه ما بوی سعادت و خوشی را نخواهد دید. در نبود اخلاق جهنمی خواهد بود. 
نوری زاده خاطرنشان کرد: 25 نهاد امروزه در مسجد حضور دارند و فعالیت می کنند اما اگر این فعالیت ها در کنار هم نباشد و هم افزایی نداشته باشد طبیعی است که حرکت یکدیگر را خنثی می کنند.
این مدیریت طبیعی لازم است و وظیفه امام جماعت است. 
رئیس امور مساجد ناحیه شهید اشرفی اصفهانی تاکید کرد: امام جماعت بایستی بر مسائل روز و بر مسائل جوانان اشراف داشته باشد.
 به تعبیر آیت الله نوری همدانی امام جماعت باید  فقیه انقلابی باشد.
 وی خبرداد: امسال که خدمت مراجع رسیدیم همه مراجع روی مساجد تاکید داشتند بعضی از مراجع تاکید میکردند که مسجد باید پایگاه انقلاب، پایگاه نظام و پایگاه حاکمیت باشد. 
وی یادآوری کرد: امام جماعت باید انقلابی و فقیه باشد. در قدیم برخی از مساجد را با آیات عظام می شناختند : مسجد آیت الله مهدوی، مسجد آیت الله آشتیانی، مسجد آیت الله زنجانی. مساجد را به اسم اشخاص بزرگ می شناختند. انقدر اشخاصی که در مساجد حضور پیدا میکردند وزین بودند و احساس تکلیف می کردند. من در قم هم گفتم باید حقیقتا مساجد را در درس ها و بحث ها بزرگ جلوه دهیم. 
نگوییم کسی که در حوزه درسش یک مقدار ضعیف تر بود یک مسجد را اداره می کند، نه خیر. یقینا ما تا زمانی که هستیم این اجازه را نخواهیم داد. 
وی تاکید کرد: اتفاقا باید امام جماعت جزو قویترین افراد باشد چون بایستی پاسخگو باشد. باید مدیریت فرهنگی و مدیریت مهدوی داشته باشد.
وقتی در روایات ما اینقدر راجع به مسجد تاکید می کنند که خیر البقاع المساجد؛ بهترین بقعه ها مساجد هستند. مسجد محل جلوس انبیاء و اولیاء الهی است. حضرت آیت الله اراکی در سالروز مساجد فرمودند مسجد خانه امام و محل استقرار امام است. 
روایات موجود حاکی از اهمیت این مکان معنوی است و کسی که در آن حضور پیدا می کند باید جامع الاطراف و جامع الشرایط باشد.
نسبت به نیازهای اطرافش و نیازهای جامعه دغدغه داشته باشد.
نوری زاده بیان کرد: امام جماعت باید اطلاعاتش از محل کافی باشد. شناسنامه محلش را داشته باشد. وقتی به برخی افراد می گوییم شما مدیر مسجد هستید خیال می کنند مدیر سیصد متر جا، پانصد متر جا هستند. 
اولا مدیریت مسجد یعنی مدیریت معنوی، مدیریت طبیعی مسجد، با مدیریت ادارات متفاوت است. امام جماعت یک نیروی اداری نیست. امام جماعت یک نیروی مردمی است. از دل مردم جوشیده و در دل مردم جای دارد. با مردم و از میان مردم است و در کنار مردم خدمت می کند به خاطر مردم دارد وقت میگذارد.
اطلاعات محل را و شناسنامه محل را باید داشته باشد. محله ما چند متر در چند متر است؟
وی مطرح کرد: پنج کیلومتر در پنج کیلومتر باید اشراف اطلاعاتی داشته باشیم. نسبت به افراد نخبه ای که در محل هستند، کاسبان محل، مهندسین محل، دکتراهای محل، دانش آموزان نمونه محل مساجد دیگر محل، مدارس محل و ... 
من به بعضی از ائمه جماعات عرض میکردم چقدر خوبست ما با مدیران مدارس نشست داشته باشیم. بگوییم آقا دانش آموزان نمونه تان را می خواهید تشویق کنید بیاورید در مسجد، یک هدیه ای را آماده کردیم خدمتشان تقدیم کنیم.
یا بیایید در مدرسه یک درسی را هم برای ما بگذارید ماهی یک جلسه هم ما خدمت دانش آموزان باشیم.
 ما می توانیم با حضورمان در کانون هایی که جوانان بیشتر در آنها حضور دارند جمعیت جوان را بیش از پیش به حضور و فعالیت در مسجددترغیب کنیم.
ارتباط مسجد با مدرسه، ارتباط حوزه با مدرسه، ارتباط حوزه و مسجد با دانشگاه.
این ها خیلی می تواند تاثیرگذار باشد.
وی اشاره کرد: در غرب ازدواج را از کلیسا شروع می کنند. خب ما یک سنت حسنه ای را می خواهیم انجام دهیم چقدر خوبست عروس خانم ما برای متبرک کردن زندگی شان در همین ابتدای زندگی به مسجدی مراجعه کنند امام جماعت در حق این ها یک دعایی کند.
چقدر خوب است فرزندانی که می خواهند در گوششان اذان را اقامه کنند، در مساجد این اتفاق بیفتد. این ارتباط امام با محلی ها همینقدر وسیع است.
دانشجویان نمونه را شناسایی کنید در مسجد از آنها تقدیر کنید.
از کاسب های محل در مسجد تقدیر کنیم البته ظرافت به خرج دهیم مبادا کاسبی های دیگر را تعطیل کنیم و یک نفر برجسته شود. افرادی که مسن هستند، متدین هستند.
نوری زاده مطرح کرد: امروز مدیریت مسجد نیازمند برنامه و فکر وطراحی است. 
هر کجا ابتکار و خلاقیت باشد حرکت هست. هر وقت ابتکار و خلاقیت قطع شد کارها تعطیل میشود. 
مدیر مسجد، امام جماعت مسجد اگر خلاق و مبتکر نباشد مسجدش مسجد فعالی نخواهد بود. انشاءالله ائمه جماعات از همه ظرفیت های مجموعه ای که در آن هستیم استفاده کنند.
رئیس امور مساجد در هر منطقه ای که هست از همه ظرفیت ها بهره ببرد و ما باید این کار و این جایگاه الهی را که به امانت در اختیار ماست ارتقاء دهیم. 
رئیس امور مساجد ناحیه شهید اشرفی اصفهانی خبرداد: تهران به عنوان نمونه برای کل کشور به دستور دفتر مقام معظم رهبری درحال فعالیت است. سیاست های مرکز رسیدگی به امور مساجد کم کم دارد به استان ها ابلاغ می شود و انشاءالله بتوانیم کار موفقی را در سراسر کشور به منصه ظهور بگذاریم و از این ظرفیت بی بدیل با همت شما بزرگواران به بهترین شکل استفاده کنیم. 
وی در پایان گوشزد کرد: در پایان این نکته را عرض کنم که ما اگر حدود 220 هزار شهید داشته باشیم و سه هزار صندلی برای پست های مهم برای هر صندلی 72 شهید ما تقدیم کردیم یعنی برای هر پستی و هر صندلی که امروز اشغال شده توسط مسئولین، کربلایی به پا شده و خون های پاکی ریخته شده است. 
ما امنیت مان را، آرامش مان را، عزت مان را، افتخارمان را مدیون شهدا و خانواده های شهدا هستیم. امیدواریم در مسیر شهدا بتوانیم افتخار آفرین باشیم.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: