پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۸۴۶۶
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۱
“مداحی” یا “روضه‌خوانی” یکی از هنرهای نمایشی ملی و مذهبی ایرانیان همچون شبیه‌خوانی، پرده‌خوانی و نقالی است. این هنر توسط افرادی که در این زمینه تخصص دارند؛ درمراسم های ویژه شهادت و سوگواری های اهل بیت (ع) اجرا می شود. حضور مداحان در ایام خاصی همچون دهه اول ماه محرم پررنگ تر از همیشه است گ

"مداحی” یا "روضه‌خوانی” یکی از هنرهای نمایشی ملی و مذهبی ایرانیان همچون شبیه‌خوانی، پرده‌خوانی و نقالی است.
این هنر توسط افرادی که در این زمینه تخصص دارند؛ درمراسم های ویژه شهادت و سوگواری های اهل بیت (ع) اجرا می شود.
حضور مداحان در ایام خاصی همچون دهه اول ماه محرم پررنگ تر از ایام دیگر است و بعلت برپایی عزای سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع)هیات امنای هر حسینیه و مسجدی در صدد آن است تا با دعوت از مداح مورد نظر خود،نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.
آنچه که از گوشه و کنار به گوش می رسد این است که مداحی به عنوان یک شغل و حرفه در نظر گرفته شده و با استقبال زیادی نیز همراه است ؛به ویژه اینکه تعدادی از مداحان از درآمد میلیونی و گاها میلیاردی، نیز برخوردارند.
آنچه که پیش رو دارید،گفتگوی گیتی آنلاین با یکی از مداحان رشت است که در این خصوص توضیحات کاملی ارائه داده که در ادامه می خوانید.

گیتی آنلاین: لطفا خودتان رامعرفی کرده و بگویید از چه سالی فعالیت خود را به عنوان مداح اهل بیت(ع) آغاز کرده اید‍؟

حسین هادی پور هستم. از سن ۱۵ سالگی مداحی را آغاز کرده و در هیات ها با با دعا و روضه خوانی و سینه زنی شرکت کرده ام.

گیتی آنلاین: چه کسانی مشوق شما در زمینه مداحی بوده و اساتید خود در این زمینه را نام ببرید؟
حسین هادی پور: بنده دوتا از خواهران محترمم مداح هستند و برادرانم هم همینطور. از کودکی در مراسمات روضه و دعا بنده را به همراه خودشان میبردند یا در منزل خودمان برنامه های هفتگی باشکوه زیارت عاشورا برگزار می کردند و از فضایی که در منزل برای بنده آماده میکردند مانند نوارهای مداحی استاد حاج منصور ارضی، حاج محمدرضا طاهری و حاج محمود کریمی و حاج حسین سازور و بختیاری و … برای بنده انگیزه مداحی ایجاد شد. اولین اساتید در زندگی بنده، برادرم و خواهرم بودند.
اولین استاد بنده در مداحی حاج منصور ارضی است. از سال ۷۸ الی ۸۳ بنده در محضر ایشان برای آمادگی در مداحی حضوری رفت آمد می کردم و ایشان مرا راهنمایی میکردند در بحث روضه و دعاخوانی. و از سال ۸۰ الی ۸۲ خدمت حاج محمود کریمی، توسط یکی از دوستان رفتم، این حضور من، بیشترمشاوره بوده تا کلاس. چون موقعیت کاری بنده این اجازه و وقت کافی را نمی داد تا در کلاس ها شرکت کنم. بیشتر درهمایش های مداحان کشوری که توسط دوستان مطلع می شدم حضور داشته و در این همایش یا کلاس های ۴ الی ۶ ساعته شرکت داشتم.

گیتی آنلاین: زمینه سوز و گداز و تاثیر نوحه ها به عنوان مداح را در چه می دانید؟

حسین هادی پور: زمینه سوز و گداز و تاثیر نوحه ها بر می گردد به معرفت و محبت خود آدم نسبت به اهل بیت (ع) و اینکه شناخت من از کرامات ائمه اطهار (ع) چقدر است؟ وآگاهی و معرفت نسبت به این نکات هم برای خود شخص و هم دیگران تاثیر خوب و مفیدی می تواند داشته باشد.

گیتی آنلاین: بر اساس شنیده ها و شایعه ها، تعدادی از مداحان طی ده شب اول محرم درآمد میلیونی دارند،آیا تایید می کنید؟

حسین هادی پور: بله .متاسفانه به عنوان یک شغل، بعضی ها به این موضوع نگاه می کنند و این بسیاراشتباه بوده و اشکال دارد. اگر خود مردم خدای نکرده بوسیله همین طی کردن یا هزینه های میلیونی از دین زده شوند، خودش یک آسیب بزرگی می تواند باشد و از لحاظ شرعی اشکال دارد.
این فرق می کند که یک مداح در هزینه طی نکند(قرارداد بنویسند یا شفاهی در مورد مبلغ مداحی به توافق برسند) و به او صله یا همان پولی که نذر می کندد،بدهند؛ اشکال که ندارد؛ خیلی هم برکت دارد، بنده می شناسم دوستانی از مداحان اهل بیت (ع) را که همان مقدار صله ایی که می گیرند را در راه خود اهل بیت (ع) خرج کرده و یا به فقیری که می شناسند، می دهند.


گیتی آنلاین: آیا مداح منطقه بالای شهر یا پایین شهر بودن،تاثیری در جذب عزاداران دارد؟

حسین هادی پور: این یک فرهنگ بسیار اشتباهی است که شخصیت و عزت یک مداح را به بالا و پایین شهر بودن نسبت می دهند.مداح اهل بیت (ع) عزت و نوکری که دارد از خود مادرمان حضرت زهرا (س) دارد احترامش هم خیلی واجب است و به ویژه پیرغلامان عزیزمان در این راستا از جایگاه خاصی برخوردارند.

گیتی آنلاین : از نظر شما مداحی،می تواند بعنوان شغل یا منبع درآمد باشد؟

حسین هادی پور: مداحی یک شغل به حساب نمی آید یک عشقی است نسبت به اهل بیت (ع) که این عشق و نوکری نصیب هر کسی نمی شود.بیشتر باید دقت داشته باشیم تا در این دستگاه عظیم، خوب بتوانیم نوکری کنیم.متاسفانه بازاری در این راستا درست شده که این خود می تواند به این هدف های عظیم اهل بیت (ع) آسیب وارد کند. باید حتما اینگونه اقدامات توسط سازمان تبلیغات و بسیج مداحان و غیره …مورد پیگیری قرار گیرد

گیتی آنلاین :حس و حال خودتان در زمان مداحی را توضیح دهید.

حسین هادی پور: این حس و حالی که می فرمائید ریشه در گرمای محبت اهل بیت (ع) در دل خود یک نوکر دارد. و عشق به این نوکری بر می گردد به نگاه خاص حضرت زهرا (س)معرفت و محبت نسبت به اهل بیت (ع) که می توان گفت وظیفه یک مداح است که او را به یک نوکر خوب اهل بیت(ع)تبدیل می کند.عشق و محبت قلبی و واقعی به این خاندان با کرامت همه را به سمت سیره زندگی و هدف ائمه اطهار (ع) سوق داده وهدایت خواهد کرد

گیتی آنلاین: برای جذب جوانان برای شرکت در مراسم عزاداری های اهل بیت(ع) چه راهکارهایی دارید؟

حسین هادی پور: اول خود یک مداح باید با اخلاص باشد تا بتواند تاثیر خدایی و شهدایی بگذارد.ارتباط با معرفت و محبت نسبت به همه اطرافیان و به ویژه نوجوانان و جوانان می تواند در این زمینه راهگشا باشد. با وجود یک هیات در مسجد، می توان کارهای بزرگی انجام داد. البته با اتحاد و همدلی می توان همه را به خدا و اهل بیت (ع) وصل کرد.و این وصل شدن به خاندان اهل بیت (ع) بالاترین حلاوت،شیرینی و جذابیت است .

گیتی آنلاین: حرف و سخن آخر؟

حسین هادی پور: حرف و سخن آخر بنده به عنوان مداح این است که باید یک الگوی تاثیر گذار برای دین خدا باشم، تا خدا و سیره عملی زندگی اهل بیت (ع) را به همه بشناسانم. وامیدوارم که همه ما آماده ظهور آقا امام زمان (عج) و جزء یاران باوفای آن حضرت و رهبرمان باشیم.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: