پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۸۴۹۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
مسجد جامعی :
در دوران جلال آل احمد گروه های مختلف با عقاید مختلف در کنار هم حضور داشتند و او این فرصت را داشت که از نزدیک با فعالیت‌های گروه‌های مختلف فکری و سیاسی آمیخته شود تا راه خود را انتخاب کند.
 

احمد مسجد جامعی در سالگرد جلال آل احمد که در خانه او برگزار شد، به عنوان اولین سخنران گفت : یادم می آید پنجاه سال پیش همین ایام بود ما هم آن سال ها روزنامه اطلاعات می خواندیم، روزنامه اطلاعات مطلبی نوشته و عکس انداخته  بود.  پدرم آمد و دید و با احساس غم گفت پسر آقا سید احمد طالقانی هم فوت شد.

این عضو شورای شهر تهران توضیح داد: جلال پسر آقا سید احمد طالقانی بود و یک برادرش هم نماینده مراجع شیعه آن روزگار مانند سید ابوالحسن اصفهانی و حسین طباطبایی بروجردی در مدینه بود که آنجا به امور مذهبی و مسائل تخریب بقیع بپردازد و توسط حکام مدینه به قتل رسید. خب این را تهرانی ها می دانستند.
وی متذکر شد: آن دوره ای که جلال هست خیلی بزرگان هستند اصلا یک نسلی است، جلال یکی از آنهاست. 
مثلا ما شاملو را هم داریم، اخوان را هم داریم، نیما را هم داریم، هدایت را هم داریم. هر کدام یک دنیایی هستند و برای هر کدام باید یک نشستی گذاشت.
مسجدجامعی تاکیدکرد: زمانه جلال پرور بود. این زمانه ویژگی هایی داشت و جلال هم به واسطه پشتوانه‌های شخصی و خانوادگی فرصت ظهور و بروز می‌یافت. مثلا  این که پدر جلال آقا سید احمد طالقانی بود موجب می شد یک فهم بی واسطه از حوزه دین و دینداری به معنای عرف روحانیت آن موقع داشته باشد. این یک وجه او بود.
 آن وقت این جلال به دلایل دیگری هم در حوزه مناسبات جدید قرارگرفت. دینداران آن موقع در همه این حوزه ها ورود پیدا می کردند. مثلا احمد آرام هم در زندان بود. به دلیل همین وابستگی های سیاسی شان و سابقه ای سیاسی هم مشابه جلال داشتند.
مسجدجامعی متذکر شد گروندگان به حزب توده الزاما از اسلام دست نکشیده بودند و از سخنان امام گواه آورد: یادم هست مرحوم امام صحبتی میکرد از سلیمان میرزا اسکندری، یکی از رهبران حزب توده و می گفت که در همسفر مکه با مرحوم امام بود و نماز هم می خواند.
 یعنی این نبود که اگر کسی توده ای بود اهل دین و نماز نبود. یک گرایش ضد حکومتی و اجتماعی بود و در خلاء یک گرایش پیشرو از ناحیه گروه های مذهبی آنها را هم جذب می‌کرد. البته آنها هم یک چیزهایی داشتند. شمس در کتاب چشم برادر از تشکلی صحبت می کند که اجداد ما هم در آن بوده اند که یک گروه روحانی بوده اما ساز و کارهای مدرن را نداشته است.
عضو شورای شهر تهران یادآور شد: به هر حال پیشروان فکری حزب توده در جریان مشروطیت هم خیانت کرد. مقصودم از توده‌ای‌ها آن جریان تندرویی است که مشروطیت را به جایی رساند که آن ترورهای گسترده مشروطه‌خواهان را رقم زدند. همان جریان چپ قفقاز بود که آن ترورهای گسترده را انجام داد و بعدها بعضی از آنها هم اعلام کردند که پشیمان شده اند. 
ولی این به آن معنا نبود که همه کسانی که آنجا بودند نسبت به پایه های دینی بی اعتنا باشند.
وی به اتفاقات خانه جلال در آن زمان گریزی زد: خب فضای آن موقع را در نظر بگیرید مثلا فروغ فرخزاد به این خانه می آمده، ابراهیم گلستان هم می آمده، صادق هدایت هم می‌آمده شهریار هم می آمده، آقا رضا صدر یعنی برادر آقا موسی صدر و به تعبیر این روزها امام موسی صدر هم می آمده، آقای طالقانی هم می آمده، محدث ارموی مصحح و نسخه شناس برجسته متون دینی هم می‌آمده که اگر ما بخواهیم شأنش را بگوییم در حقیقت شخصیتی مانند علامه قزوینی است. تختی هم می آمده، خانم سیمین که خودش شخصیتی ممتاز است از خاطراتش با تختی یک چیزهایی می گفت من یکی دو تایش را نوشتم و در جای خودش خواندنی است.  یا خاطراتش را با آقا موسی صدر مکرر می گفت و همه شنیده اید.
وی نتیجه گیری کرد: اصلا این قطب بندی ها نبوده یا سفید یا سیاه یا من یا تو. منشاء شکوفایی دانش و جرات و جسارت پرسش و گفتگو است نه اتهام. ظرفیت گفتگو است نه تقوای گریز به تعبیر من؛ و این بگوییم هر کس با ما نبود بد است.
مسجدجامعی گوشزدکرد: این منم طاووس علیین شده ! چه کسی طاووس علیین است؟ اول انحطاط آن جایی است که شما حس کنید این طاووس علیین شده من هستم. نگاه کنید در دوره جلال همه این ها می آمدند.
وی به عواملی که پای جلسات مختلف را به خانه سیمین و جلال بازکرد نیز اشاره کرد: حالا یک شانس هایی هم داشت؛ مثلا عالیه خانم همسر نیما چندان به مهمانان نیما روی خوش نشان نمی داد؛ اینجا سیمین و جلال از مهمانان نیما هم پذیرایی می کردند. بنابراین اینجا مجمع ادبی هم بود.
 اطراف خانه سیمین و جلال همه بیابان بود. سیمین با نیما می‌رفت و سیب زمینی جمع میکرد و آتش درست میکردند و سیب زمینی می پختند.
 بنابراین آن چیزی که منشاء شکوفایی است آن قدرت، آن دانش و آن جسارتی است  که ظرفیت پرسش و گفتگو را ایجاد می‌کند. همین ویژگی باعث می‌شد که دور خود را طوری خلوت نکنند که کسی جرات رفت و آمد با آنها نداشته باشد. این به نظرم مهمترین ویژگی آن دوره است.
 حالا چیزی که دارم می گویم در حوزه مذهبی هم بر خلاف گفته یکی از سخنرانان، همین طور بوده است. الان خیلی یک دست شده یا این طرفی یا آنطرفی. 
وی مثال آورد: یکی از مساجد عمده تهران که در مسائل مختلف بسیار تاثیرگذار بوده مسجد جامع بازار تهران است.
این مسجد جامع بازار تهران هفت تا شبستان دارد. حالا در یک شبستان این مسجد آقای سید ابوالحسن رفیعی قزوینی نماز جماعت داشتند. قبل از ایشان آقای شاه آبادی بوده است. شما خاطرات شایگان را ببینید؛ می گوید اصلا من کسی را نمی شناسم که خیام را تا این حد بفهمد. کسی که حضرت آیت الله العظمی است و رساله دارد. این را شایگان که شاگرد سید ابوالحسن رفیعی قزوینی بوده است می گوید: شاگردان زیادی از این تیپ ها داشته است. 
خب باباهای ما و مقدس ها هم شاگردش بوده اند. این ظرفیت وجود داشته که اگر مثلا علم وجود دارد افراد مختلف با گرایشات مختلف جمع شوند و از آن علم بهره بگیرند. حالا کنار این شخصیت علمی آقای دیگری بوده در شبستانی همجوار که به آن شبستان زیر گنبد یا شبستان عتیق می گویندکه از اسمش هم پیداست که خیلی قدیمی است. تیپ دیگری بوده و نقش دیگری داشته، حتی تا زنده بود اجازه نصب بلندگو را در مسجدش نمی داده، رفت و آمدش هم به وسیله یک چهارپایی بوده است. کنار آن آقای دیگری در شبستانی دیگر از مروجین مرحوم امام بوده، خیلی اتقلابی بوده، خیلی نگاه های متناسب با سیاسیون آنموقع را داشته، یک جوری بوده هر روز یکی منبر می رفته شب همان روز او را می گرفتند، فردا یک نفر دیگر منبر میرفته، کنارش یک شبستان دیگری بوده تیپ نجفی ها بوده اند اهل بحث و گفتگو و کتاب و چاپ و این ها. کنارش آقای استرآبادی بوده که مریدهای او از مقدس های بازار بودند، کنارش آقای سبزواری بود که کم و بیش علایق عرفانی بارز داشته است.
مسجدجامعی نتیجه گیری کرد: خب این ها همه کنار هم بوده اند. هیچکدام یکدیگر را تحریم و تکفیر نمی کردند. به مجالس هم می رفتند اماالان آن  همبستگی‌ها دارد گسسته می شود.
وی هشدارداد: مشکل امروز ما این است که این همبستگی دارد آسیب می بیند و این به نظر من نکته اساسی و مهمی است که در آن زمانه و در آن شرایط چنین نبوده است.
این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اگر بخواهیم بگوییم ویژگی آن دوران چه بوده، گفتگوی انتقادی و اعتراضی ویژگی آن دوره بوده است. بنابراین اگر بخواهیم یک نکته طلایی را در این زمینه ذکر کنیم که جلال را متمایز می کرده این است که در همین خانه که فروغ فرخزاد می آمده، غلامحسین ساعدی می آمده، اسلام کاظمیه می آمده، شهریار می آمده، هنرمندانی مثل آغداشلو می آمدند. آقا موسی صدر هم می آمده، آقای بازرگان هم می آمده و خیلی از بزرگان... .... تختی هم می آمده، جبهه ملی ها هم می آمدند و حتی گلستان هم که با دستگاه‌های رسمی نزدیک بوده می‌آمده که همه در کنار هم ظرفیت گفت و گویی ایجاد می کردند که گاهی هم به شدت انتقادی و تند بوده است.
مسجد جامعی مطرح کرد: برای من همیشه یک سوال بود که چرا با وجود این که جلال مواضع بسیار تند و صریحی نسبت به حکومت داشت، چندان مورد تعقیب قرار نمی گرفته و با او برخورد نمیشد؟ من این را با استاد انوار در میان گذاشتم.
وی شخصیت انوار و دلیل مشاوره با او را اینطور بیان داد:  انوار پس از جلال، نخستین کسی بود که بالای سر پیکر نیما حاضر شد.
اصلا این خانه با قرضی که انوار به جلال داد ساخته شد و خیلی خاطرات دست اولی از جلال و کانون نویسندگان دارد.
انوار فرد دانشمندی است. کسی است که همه آثار ابن سینا را تصحیح کرده است.
با ایشان مرور و یادداشت کردم که عینا همان را برای شما بگویم. 
وی ادامه داد: این صحبت در منزل هوشنگ وزیری اتفاق افتاد. انوار گفت: پرویز ثابتی از چهره های معروف ساواک آنجا بود. ثابتی از کانون نویسندگان و حرف های تند جلال گفت. خب کانون نویسندگان هم جلساتش اینجا تشکیل میشده است.
البته یک کافه ای است که هنوز هم هست در اول خیابان حجاب که شعر آقای اخوان هم ، آوای کرک، بده بد بد، چه امیدی، چه ایمانی، کرک جان بخوان آواز تلخت را ! همانجا یک بدبده ای داشته و اخوان از آن الهام می گیرد و این شعر را می گوید.
 آنجا قرار بوده گروه نویسندگان جمع شوند و دیگر بحث سیاسی نکنند. اما همانجا هم گزارشی که می دهند می گویند دعوا خیلی تند بوده بین به آذین از طرفداران حزب توده و آل احمد.
انوار می گوید آنقدر این تنش‌ها شدید بود که به هر حال کسانی مثل فریدون مشیری و اسماعیل فصیح و داریوش آشوری و نادرپور که از جمله کسانی بودند که درگیر سیاست نمی شدند. این ها می گفتند ما به سیاست کاری نداریم ما صرفا کارمان فرهنگی است.
مسجدجامعی تصریح کرد: من می خواهم این قسمت را بگویم و نمی خواهم وارد بحث آنها شوم. 
انوار می گوید در این جلسه که در منزل هوشنگ وزیری تشکیل شده بود پرویز ثابتی که از چهره های معروف ساواک بود و آل احمد هم حضور داشت. ثابتی از مسائل کانون و مقالات و این ها گفت و جلال گفت : حرف های من تند نیست، تند آنست که تفنگ به دست بگیری و لوله های نفت را بترکانی.
جلال روی نفت خیلی تاکید می کند حتی با مجتبی مینوی هم که شاهنامه را با کمک مالی وزارت نفت تصحیح و منتشر کرده بود مساله داشت یک متن خیلی تندی علیه او نوشت. وی مشخصات مینوی را اینطور برشمرد: مینوی بچه کاظمین بوده به زبان عربی خیلی مسلط بوده اصلا از خانواده های شریعتمدار تهران بودند. ثابتی می گوید پس قرار است که عملیات مسلحانه هم انجام دهید. 
در اینجا مسجدجامعی گفت: از انوار پرسیدم در مجموع آیا ساواک با آل احمد مدارا نمی کرد؟ 
انوار اینطور پاسخ داد: جلال حریف فکری حزب توده بود و ساواک از پس حزب توده برنمی آمد اگر جلال را بیش از این محدود می کرد حزب توده آزاد میشد و حزب توده ظرفیت فعالیت وسیعی داشت و می توانست حوزه های مختلف را با بسیج فکر و نشریات و امکانات خودش در اختیار بگیرد. 
با همه این تفاسیر آنچه که می خواستم درباره جلال بگویم ظرفیت گفتگو با گروه های مختلف و جریانات متفاوت و فکرهای گوناگون بود و این ادب را داشت که خانه او مرکز گفتگو شود. 
مسجدجامعی اینطور نتیجه گیری کرد: این آموزه ای است که به نظرم در روزگار خودمان باید به آن بیشتر توجه کنیم یعنی ظرفیت پذیرش حرف های دیگران را داشته باشیم. با وجود این جلال آل احمد به جهت ها و جاهای مختلف رفت و رفتارها و مواضع متفاوتی داشت هیچوقت از ایران و فکر ایران جدا نشد. انشعابی هم که اتفاق افتاد اینگونه بود. به عنوان انتظامات حزب توده در تظاهراتی روبروی مجلس شورای ملی در میدان بهارستان شرکت کرد. این تظاهرات برای آن بود که مجلس نفت شمال را در اختیار اتحاد جماهیر شوروی قرار دهد. یک دفعه به خودش آمد و فکر کرد برای چه بایستی این کار بشود و نفت ایران را به آنها بدهند. همانجا بازوبند انتظامات را کند و از حزب توده جدا شد و با خلیل ملکی حرکت خاص خود را تشکیل دادند. 
وی اظهار امیدواری کرد : همانطور که این خانه در زمان جلال محل بحث و گفتگو بوده است همچنان این ظرفیت را حفظ کند و جایی برای طرح مباحث گوناگون باشد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: