پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۸۵۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
در خانه کتاب؛
نخستین نشست اعضای ستاد برگزاری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران (دوم مهر ماه) با حضور نیکنام حسینی پور دبیر هفته کتاب و جمعی از انجمن ها، نهادها و سازمان های فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی در سرای اهل قلم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، نیکنام حسینی پور دبیر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و مدیرعامل موسسه خانه کتاب در ابتدای این نشست از مرحوم محسن رضایی، عضو شورای سیاستگذاری  بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و دبیر هشت دوره هفته کتاب یاد کرد و گفت: زنده یاد رضایی نقش مهمی در مستند نگاری برنامه های هفته کتاب و حوزه فرهنگ داشت. همچنین باید هفته دفاع مقدس و رشادت دلیر مردان و زنان را گرامی بداریم.

 

وی با ابراز امیدواری از برپایی هفته کتابی پربار با همراهی همه نهادها، انجمن ها، سازمان ها و نویسندگان گفت: همه شرایط کشور را بهتر درک می‌کنید و می‌دانید که ما در جنگ اقتصادی قرار داریم و برای پیروز شدن بر این شرایط، انتظار دولت و حکومت از نهادهای فرهنگی و نویسندگان این است که از طریق فرهنگ، امید را در جامعه تزریق کنند.

دبیر هفته کتاب بیان کرد: ما از چهل سالگی انقلاب عبور کردیم و وارد دهه پنجم انقلاب شده ایم. در این دهه بر اساس بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی، تحت عنوان«گام دوم» مسئولیت‌هایی متوجه افراد، نهادها و سازمان‌ها در بحث‌های سیاسی، اجتماعی،  اقتصادی و فرهنگ است. در این بیانیه، نگاه به اخلاق و معنویت مطرح شده است که با نگاه آمرانه قابل تحقق نیست بلکه نگاهی است که از پایین و حوزه فرهنگ شکل می گیرد. بنابراین انتظار می‌رود در برنامه‌های هفته کتاب، به این بیانیه توجه ویژه شود.  

وی ادامه داد: توجه به فضای مجازی و الکترونیک در این دوره از هفته کتاب مورد توجه قرار خواهد گرفت چرا که در فضای کنونی جامعه ما گسترش پیدا کرده و همه زندگی نسل جدید در تلفن همراه خلاصه شده است. بنابراین باید در فضای مجازی تولید محتوا کنیم و از ظرفیت‌های آن در این دوره از هفته کتاب بهره ببریم. امسال در ستاد هفته کتاب برنامه‌هایی  به منظوراستفاده از ظرفیت فضای مجازی و نهادهای فعال در این حوزه مانند استارتاپ ها  برنامه هایی تدارک دیده خواهد شد.  فضای مجازی فرصتی برای ترویج کتابخوانی ما فراهم می‌کند. یکی از مشکلات امروز ما کاهش کتابخوانی یا کتاب نخوانی مردم است. ما در تولید محتوا مشکلی نداریم و کتاب های زیادی در طول سال از سوی ناشران مختلف تولید می‌شود اما  شمارگان آنها رو به کاهش است.

حسینی پور بیان کرد: با گسترش کتابخوانی در جامعه، نویسندگان برای نوشتن انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند. تولید محتوا و معرفی کتاب‌های خوب باید توسط انجمن‌ها و نهادهای مرجع انجام شود. صدا و سیما و اصحاب رسانه نیز می‌توانند در این زمینه همکاری کنند. تلاش می‌کنیم در هفته کتاب نگاه بیشتری به نویسندگان ایرانی در طیف‏های مختلف داشته باشیم.

دبیر هفته کتاب اظهار کرد: اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب برگزار شد و در آن درباره تاریخ، شعار و برنامه‌های هفته کتاب صحبت شد. بیست و هفتمین دوره هفته کتاب از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان در سراسر کشور برگزار می‌شود و همانند سال گذشته افتتاح هفته کتاب در پایتخت کتاب ایران (یزد) خواهد بود. همچنین، با توجه به تقارن هفته کتاب با هفته وحدت و میلاد پیامبر مهربانی، این مناسبت‌ها در برنامه ها دیده می شود.

حسینی پور به برنامه‌های موسسه خانه کتاب همزمان با برگزاری هفته کتاب اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره کتاب و رسانه، طرح پاییزه کتاب، مسابقه کتابخوانی پوپک دانا، اختتامیه میراث مکتوب رضوی در یزد و...را همزمان با هفته کتاب برگزار می‌کنیم. ستاد برگزاری هفته کتاب به عنوان تسهیل‌گر و هماهنگ‌کننده  عمل می‌کند. سال گذشته بعضی از نهادها مانند جهاد کشاورزی فعالیت‌های خوبی انجام دادند. از نهادهایی که متولی کتاب و فرهنگ کشور هستند انتظار داریم برنامه‌های متنوع‌تری برای این هفته اجرا کنند. انجمن‌ها انتظار دارند درهای مدارس به روی نویسندگان و اهالی قلم باز شود. همچنین، نهادهای مختلف در برنامه‌های هفته کتاب توجه به مناطق سیل زده را در دستور کار  ویژه  قرار دهند.

 

در ادامه این نشست، ایمان کرد، نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه این سازمان تمام برنامه‌های این دوره از هفته کتاب را مبتنی بر بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری قرار داده است، گفت: در این دوره از هفته کتاب توجه ویژه‌ای به هفته وحدت، معرفی تهران، توجه به کودکان و نوجوانان، فضای مجازی و توجه به ناشران و خالقان کتاب خواهیم داشت. همچنین، بازدید از کتابخانه‌ها، برگزاری دهمین دوره جشن کتاب‌یار ویژه تجلیل از فعالان حوزه کتاب و کتاب‌یاران شهر تهران، برگزاری مرحله سوم جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان، اجرای طرح تهرانگردی، جشنواره کتاب‌شهر، برگزاری پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات و ارتباطات، دیدار با پیشکسوتان حوزه نشر و کتابداری و تقدیر از آنها، انعقادتفاهم نامه با سازمان‌ها، برگزاری نخستین جشنواره ملی کاما، استقرار چهار دستگاه کتابگرد هدهد در چهار پهنه شهر تهران از جمله برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این دوره از هفته کتاب است.

حجت الاسلام و المسلمین جواد رفیعی نماینده حوزه علمیه سراسرکشور نیز در این نشست گفت: تاکنون مراسم مختلف آیینی در حوزه کتاب و کتابخوانی به صورت مشخص در بیست و شش دوره هفته کتاب برگزار شده است. آیا هفته کتاب فقط برای برگزاری مراسم آیینی است که در یک هفته مشخص مراسم‌ها، تجلیل‌ها،  نمایشگاه‌ها و...در آن صورت گیرد؟ ما باید فراتر از این بحث‌ها هفته کتاب را در پیش بگیریم و نگاه‌ ما به سمت برنامه‌ریزی‌های دقیق در این حوزه باشد. نیاز داریم بعد از پایان هفته کتاب به بررسی محصول و نتیجه کار بپردازیم و در چند محور مدیریت تولید، توزیع، سیاست‌گذاری و راهبری، مشکلات کتابخوانان را آسیب‌شناسی کنیم تا خلاها و موانع شناسایی و رفع شوند. ایجاد تیم مطالعاتی برای نیازسنجی حوزه کتاب، دریافت پیشنهادها از نخبگان، فرهیختگان و اقشار مختلف جامعه در ارتباط با توزیع‌ کنندگان کتاب، کتابخوان‌ها، تشکیل بانک ایده برای جمع آوری ایده‌های مختلف، با همکاری و محوریت خانه کتاب و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید انجام شود تا صرفا از برگزاری مراسم آیینی در این هفته فاصله بگیریم‌.

در ادامه، جعفر توزنده جانی، دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گفت: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در طول سال برنامه‌های متنوعی برگزار می‌کند و در هفته کتاب سعی می‌کنیم با کمک سایر نهادها این برنامه‌ها را گسترش دهیم.  هفته کتاب امسال نیز مصادف با هفته وحدت است و پیشنهاد می‌کنم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نهاد کتابخانه‌های عمومی، انجمن ناشران کودک و نوجوان، آموزش و پرورش و همه نهادهایی که در حوزه کتاب و کتابخوانی فعال هستند طرح مشترکی تدارک ببینند. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در این دوره، علاوه بر حضور نویسندگان در برنامه‌های هفته کتاب، در مدارس و سرای محله  های تهران و شهرستان ها همانند سال گذشته حضور پیدا خواهند کرد. همچنین، طرح یک کتاب یک نویسنده را اجرا می‌کنیم و با کودکان و نوجوانان در مورد نحوه درست خواندن کتاب بحث خواهیم کرد. مهد کودک‌های ما به شدت نیازمند کتاب و آموزش نحوه کتابخوانی  هستند.

 

ساناز اسفندیاری نماینده انجمن مترجمان نیز گفت: پنجمین جشن مترجمان ۲۴ آبان ماه در سه بخش معرفی مترجم محبوب سال ۹۷، معرفی کتاب‌ها و مترجمان دارای آثار پرفروش پرفروش و معرفی مترجم و جایزه جهانی با همکاری خانه کتاب و ستاد هفته کتاب برگزار می‌شود. همچنین، در طول سال برنامه‌هایی همچون رونمایی و معرفی آثار مترجمان اعضای انجمن‌ها را برگزار می‌کنیم که در تلاش هستیم در هفته کتاب این برنامه هر روز برگزار شود تا آثار مترجمان معرفی شود.

 

آصفی نماینده انجمن ناشران آموزشی از دیگر مهمانان حاضر در این نشست، گفت: سال گذشته به زندان‌ها، مناطق سیل زده و زلزله زده کتاب اهدا کردیم اما امسال برای تجهیز کتابخانه‌ها برای مناطق محروم با اولویت مناطق سیل زده و زلزله زده برنامه‌هایی را تدارک خواهیم دید. سال گذشته نمایشگاهی با همکاری آموزش و پرورش برگزار کردیم اما امسال این نمایشگاه در صد مدرسه در کل کشور با تخفیف ویژه برگزار می‌شود. همچنین، نشست‌هایی در بحث تولید و کسب و کار نشر برگزار می‌کنیم.

در ادامه، سید جواد میرهاشمی نماینده انجمن سینمای جوانان ایران گفت: همزمان با هفته کتاب، جشنواره فیلم کوتاه  تهران برگزار می‌شود که در آن یک روز با عنوان روز«کتاب و سینما» نام گذاری شده است و در آن توجه ویژه‌ای به فیلم‌های اقتباسی کوتاه دارد. برگزاری کارگاه‌های اقتباسی با همکاری خانه کتاب، رونمایی از سه کتاب با موضوع اقتباس،  برگزاری مسابقه داستان کوتاه با همکاری بنیاد شعر و ادبیات داستانی و... از جمله برنامه‌های این دوره از روز کتاب و سینما است. پیشنهاد می‌کنم فیلم‌های منتخب کوتاه و  فیلم‌های مستندی که در مورد مولفان و ناشران تهیه شده است به صورت ویژه در یزد نمایش داده شود. فعالیت‌های انجمن فقط محدود به هفته کتاب نیست و فعالیت‌هایش در طول سال ادامه دارد.

 

قربانی نماینده  وزارت کار  و تامین اجتماعی نیز در این نشست گفت: امسال به مناسبت هفته کتاب، تفاهم‌نامه‌ای با کتابخانه ملی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های متقابل علمی، فرهنگی و آموزشی امضا خواهیم کرد. با توجه به سال رونق تولید به منظور تقدیر از کتاب‌های برتر در حوزه کار و تلاش در جشنواره نشان دهخدا مشارکت داریم. چاپ مجموعه اشعار برگزیده کارگران و رونمایی از کتاب خاطرات کارآفرینان برتر، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب با تسهیلات ویژه و مسابقات کتابخوانی از دیگر برنامه‌های ما در این دوره از هفته کتاب خواهد بود.

 

تفرشی نماینده کتابخانه و موزه ملی ملک نیز در این نشست، گفت: این دوره از هفته کتاب را با آیین گرامیداشت حضرت محمد(ص) شروع می‌کنیم. برگزاری، رونمایی و نقد و بررسی یکی از آثار منتشر شده آستان قدس رضوی، نشست‌های نقد و بررسی آثار مرتبط با کتابخانه ملک، برگزاری نمایشگاه‌ها سیار، برگزاری نشستی برای تدوین  سبک استاندارد برای نسخه‌های خطی، برگزاری نشست و کارگاه آموزشی در مورد نسخه‌های خطی و... از دیگر برنامه‌های ما در هفته کتاب است.

در ادامه، حسین آبادی نماینده وزارت نیرو نیز با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه در هفته کتاب گفت: طرح مطالعه مدیران ارشد، ایجاد چهار کتابخانه، ساماندهی حوزه نشر وزارت نیرو، تجلیل از نویسندگان و مترجمان صنعت نشر و... از جمله برنامه‌های ما در طول سال و هفته کتاب است.

 

فرهاد قاسم‌پور نماینده ادره کل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی آموزش و پرورش نیز با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه در هفته کتاب گفت: برگزاری اختتامیه سومین دوره جشنواره دانایی توانایی و آغاز چهارمین دوره این جشنواره همزمان با هفته کتاب، آماده‌سازی و تجهیز کتابخانه مدارس، اهدای کتاب به مدارس، برگزاری پنجاه هزار نمایشگاه در پنجاه هزار مدرسه و.. از جمله  فعالیت‌ها ما در هفته کتاب خواهد بود.

مجید سامی معاون اداره کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره روند انتخاب و خرید کتاب از ناشران توضیح داد و گفت: ناشران در صورت تمایل به دبیرخانه ما مراجعه می‌کنند و نمونه کتاب چاپ اول خود را به ما تحویل می‌دهند. در کارگروه‌هایی این کتاب‌ها انتخاب و نتیجه آن در سایت اعلام می‌شود. ناشران می‌توانند به صورت آنلاین از نتیجه این انتخاب‌ها مطلع شوند. در نتیجه کتاب‌ها را تحویل انبار و از این طریق فرایند توزیع انجام می‌شود. اهدای کتاب عمدتا از طریق تفاهم‌نامه‌هایی که با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها امضا می‌کنیم صورت می‌گیرد. در هفته کتاب بحث اهدای کتاب را ادامه می‌دهیم. 

شهرابی نماینده سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز درباره برنامه این سازمان در هفته کتاب گفت: عضویت رایگان در کتابخانه، رونمایی از کتاب‌های انتشارات کتابخانه ملی، توجه به کودکان کار و دعوت از نویسندگان برای قصه خوانی برای این کودکان، تبادل کتاب و تقدیر از کتابداران در هفته کتاب از جمله برنامه‌های کتابخانه ملی در هفته کتاب خواهد بود. 

حسن قربانی نماینده اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز در این نشست گفت: آشتی کتابخوان‌ها با کتابفروشی‌ها از جمله برنامه‌های ما در هفته کتاب است، متاسفانه برگزاری نمایشگاه‌های مختلف کتاب در فضاهای مختلف، ارتباط کتابخوان‌ها و کتابفروشی‌ها را قطع کرده است. سعی می‌کنیم این ارتباط را برقرار کنیم چرا که فروش کتاب حق کتابفروشی‌ها است.

سید خلف حوتی نژاد معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد  با بیان اینکه افتتاح بیست و هفتمین دوره هفته کتاب از استان یزد خواهد بود، گفت: همایش سراسری کتابداران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اختتامیه اولین جشنواره فرهنگ مکتوب رضوی، جشن یزد پایتخت کتاب ایران، آیین تجلیل از خادمان فرهنگ مکتوب، اولین جشنواره بازآفرینی متون ادبی، طرح سفیران دانایی و کاروان دانایی با هدف پیوند اعضای کانون‌های مساجد با کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها و... از دیگر برنامه‌های استان یزد در هفته کتاب است.

 

واقفی نماینده ستاد برگزاری نماز جمعه تهران از دیگر مهمانان حاضر در این نشست، گفت: برگزاری نمایشگاه و فروشگاه محصولات در حاشیه برگزاری نماز جمعه، امانت کتاب با مشارکت نمازگزاران، تقدیر از کودکان، نوجوانان و بزرگسال در بحث کتابخوانی ، تکریم و استقبال از جوانان از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای هفته کتاب است که در طول سال نیز انجام می‌شود.

 

مهناز مقدسی نماینده انجمن ویراستاران نیز در این برنامه گفت: انجمن ویراستاران به اعتبار اینکه ویراستاران حلقه واسط بین ناشران، پدیدآور و مخاطب است باید با هر سه حوزه همکاری داشته باشد. سال گذشته طرح اهدای کتاب به زندانیان، کتابگردی ویراستاران و همکاری با چهار انجمن برای بررسی کتاب‌های حوزه کتاب کودک در کتابخانه ملک از جمله برنامه‌های ما برای هفته کتاب بود. اما در این دوره به دنبال فعالیت‌هایی در حوزه زیر ساختی هستیم؛ کتابگردی ویراستاران و برگزاری نشست با موضوع «گفت وگو درباره محتوا و ویرایش کتاب‌های آموزشی و دانشگاهی»، برگزاری نشست در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها، دیدار با بزرگان ویرایش و تدوین آیین‌نامه انجمن ویراستاران از دیگر برنامه‌های ما در هفته کتاب خواهد بود.

در ادامه، فتح الله فروغی نماینده انجمن ناشران کودک و نوجوان با بیان اینکه هفته کتاب باید دبیرخانه دائمی داشته باشد، گفت: باید آیین‌نامه‌ هفته کتاب بازنگری شود. شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب بر ترویج و ترغیب مطالعه تاکید دارد در این راستا، نشستی با موضوع«بررسی راه‌های ترغیب جامعه دانش‌آموزی در امر مطالعه» را دنبال  می‌کنیم. همچنین،  نشست‌هایی با موضوع «بررسی آینده کتاب‌های کودک» را در دستور کار داریم.

جلالی نماینده بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان نیز از برنامه‌های این بنیاد در هفته کتاب گفت: رونمایی دو کتاب در حوزه شعر و داستان، برگزاری شب شعر در فضای مجازی، تلاش برای برگزاری اختتامیه جایزه جلال همزمان با اختتامیه هفته کتاب، اهدای کتاب و تجهیز کتابخانه انجمن‌های ادبی، برگزاری جشنواره اقتباس در داستان کوتاه از جمله فعالیت های پیش‌بینی شده برای هفته کتاب است. همچنین، پایگاه ویکی ادبیات همزمان با هفته کتاب از بارگذاری ۲۰۰مدخل تخصصی در حوزه ادبیات پیشی می‌گیرد. این پایگاه تا حدی از ویکی پدیا تخصصی‌تر است و علاقمندان می‌توانند به عنوان یک مرجع مستند به آن مراجعه کنند. همچنین از دست اندرکاران می‌خواهم درب مدارس را به روی کتاب باز کنند تا حوزه شعر و داستان در مدارس حضور پیدا کنند.

 

منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران نیز در این نشست گفت: فرهنگ، اقتصاد و سیاست از ارکان اصلی هر جامعه‌ای است و به  نظر می‌رسد فرهنگ از اقتصاد و سیاست پررنگ‌تر است. زیر مجموعه فرهنگ شامل رسانه ها، خبرگزاری ها، سایت ها و کتاب است اما کتاب نقش موثری در جامعه دارد چرا که شاخصه پیشرفت هر کشور درصد آمار کتاب و کتابخانه های آن کشور است. انجمن نابینایان از سال ۱۳۹۱رویکرد فرهنگی را دنبال کرد. بخش کودک و نوجوان نابینایان ما از نظر منابع  مطالعاتی و کتاب نسبت به افراد بینا بسیار محدود و ضعیف است. به طوری که در سال ۹۱ فقط چهل عنوان کتاب به صورت بریل برای این گروه در استان های بزرگ وجود داشت.  با تلاش های زیاد، ۱۵ کتابخانه گویا ویژه نابینایان و کم بینایان ایجاد شد و در این کتابخانه ها نزدیک به ۸۰۰ کتاب صوتی  وجود دارد. پیشنهاد می کنم دست اندرکاران هفته کتاب کتاب های صوتی برای نابینایان و کم بینایان را ساماندهی کنند. بسیاری از آسیب های اجتماعی ما به دلیل عدم آگاهی است. ما در هفته کتاب جلسات نقد کتاب، نشست کتابخوان برتر، جشنواره ملی کاما  را در دستور کار داریم.

 

فرازمند  مدیر مرکز فناوری اطلاعات و اطلاع رسانی وزارت کشاورزی نیز درباره برنامه های این وزارتخانه در هفته کتاب، گفت: جشنواره کتاب برتر جهاد کشاورزی و منابع طبیعی، تقدیر از کتابدار برتر بخش کشاورزی، تجهیز و نوسازی و خرید منابع جدید برای کتابخانه های وزارتخانه، رونمایی از اولین موتور جست و جوی اختصاصی منابع طبیعی، وقف کتاب و اهدای آن برای حدود ۱۵۰۰ مرکز خدمات جهاد کشاورزی در سراسر کشور، بازدید از مراکز مهم کتابخانه ای از جمله برنامه های این وزارتخانه در هفته کتاب است.

راضیه تجار دبیر انجمن قلم نیز در این نشست، گفت: در هفته کتاب بیشترین نشست ها و مصاحبه ها در زمینه کتاب و کتابخوانی انجام می شود و جامعه را به سمت و سوی کتاب و کتابخوانی می بریم. انجمن قلم برای رفتن به مدارس کشور آمادگی دارد چرا که ترویج کتاب و کتابخوانی را باید از مقطع مهد کودک، دبستان و دبیرستان شروع کرد. در انجمن، شصت عنوان کتاب مشاهیر را منتشر کردیم و آمادگی داریم در هفته کتاب از آنها رونمایی کنیم. در سال گذشته به مناسبت هفته کتاب، برای زندان زنان در شهر ری کتاب ارسال کردیم. در دوره جدید، جشنواره چهل چراغ، رونمایی از کتاب در زمینه شعر و داستان، حمایت از نوقلمان و.. را دنبال خواهیم کرد.

 

ابوالفضل رفیع، مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران گفت: ایجاد شبکه کتابخانه های محلی در ۲۰۰محله از ۳۵۲ محله در تهران را در دستور کار داریم با این کار  روند تعطیلی این کتابخانه ها را متوقف کردیم.  سالانه در شهرداری تهران پنج کتابخانه احداث می کنیم و امسال سه کتابخانه جدید در مناطق محروم تاسیس کردیم.

 

علی اکبر زاده نماینده سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی از دیگر  مهمانان حاضر در این نشست، گفت: مهمترین برنامه ما در هفته کتاب  برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی است تاکنون قریب به ششصد اثر دریافت کرده ایم. تجلیل از مولفان و مترجمان و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی و ناشران فعال، اجرای برنامه«فصل سخن» در ۲۱ استان کشور، رونمایی از کتاب های انتشارات جهاد دانشگاهی، نشست های نقد و بررسی کتاب برتر ویژه برگزیدگان کتاب سال دانشجویی، برنامه های هنری مرتبط با کتاب مانند تولید فیلم کوتاه و نماهنگ، اهدای کتاب به کتابخانه های دانشگاه ها و دانشجویی و جام باشگاه های کتابخوانی دانشجویی و... از جمله برنامه های  جهاد دانشگاهی  برای هفته کتاب است. پیشنهاد می کنم با همکاری خانه کتاب و نهادهای دیگر از ظرفیت دانشجویان برای تولید کتاب های صوتی برای نابینایان استفاده کنیم.

 

اعظم بزرگی نماینده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: جامعه ادبیات کودک و نوجوان همه ساله کاندیدهایی برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن معرفی می کنند. امسال مهدی حجوانی و کتابخانه های سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان دو کاندید مروج کتاب و کتابخوانی معرفی شدند.  درخواست من این است که خانه کتاب به عنوان متولی کتاب و کتابخوانی در هفته کتاب به این دو  موضوع بیشتر بپردازد. توزیع یارانه کتاب به دو مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کانون های اصلاح تربیت تعلق بگیرد و کتابخانه های این مراکز تجهیز شوند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تمام فعالیت هایش حول محور کتاب است اما در هفته کتاب در سه محور فرهنگی، ادبی و هنری در قالب مهرواره ها، جشنواره ها و نمایشگاه های کتاب و برگزاری نشست های تخصصی در بیش از  هزار کتابخانه ثابت، سیار روستایی و سیار شهری برنامه هایی را خواهیم داشت. برگزاری جشنواره و نمایشگاه کتاب کانون، حضور نویسندگان و شاعران در کانون های  استان های سراسر کشور تحت عنوان برنامه دو پنجره، انتشار و اشتراک گذاری فیلم های کوتاه در مورد کتاب های خواندنی کانون، برگزاری مسابقه کتابخوانی در کتابخانه ها، افتتاح کتابخانه، حضور نویسندگان و شاعران در مراکز فراگیر و کتابخانه های عمومی ویژه کودکان و نوجوانان نابینا و کم بینا، اهدای کتاب به دانش آموزان مستعد ادبی در مناطق محروم، مدارس و کتابخانه های مساجد، امکان سنجی برای تعامل با دانشگاه ها در خصوص توسعه کتاب و کتابخوانی و بهره مندی از امکانات علمی دانشگاه ها، نشست های تخصصی و نقد کتاب با حضور منتقدان حرفه ای، دعوت از شاعران و نویسندگان بومی در استان ها و... از جمله برنامه های کانون در هفته کتاب است.

زاهدی نماینده ستاد عالی کانون های مساجد کشور نیز از برنامه های این نهاد در هفته کتاب، گفت: دو برنامه محوری شنبه های کتاب در سطح کانون ها و کتابخانه های مساجد، احیای فرهنگ مطالعه و تربیت کتابخوان های حرفه ای را اجرا می کنیم.  با بنیاد شهید مطهری، مسابقه کتابخوانی مطالعه محور را در دستور کار داریم.

 

 

در ادامه، داود ملکی نماینده وزارت ورزش و جوانان گفت: امسال برای اولین سال، جشنواره کتاب سال جوانان را برگزار کردیم. برای برگزاری جشنواره داستان ورزشی برنامه ریزی هایی را انجام داده ایم. پیشنهاد می کنم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب از ظرفیت دستگاه های  دولتی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی استفاده کند چرا که جزیره ای عمل کردن هر کدام از نهادها اثر گذاری کمتری خواهد داشت. دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان برای بسیج ادارات کل در استان ها مبنی بر همکاری با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری برنامه های هفته کتاب اعلام آمادگی می کند.

 

گرشاسبی نماینده دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی معاونت فرهنگی با بیان اینکه مهمترین مساله در حوزه نشر، ظرف دو سال اخیر ، قاچاق کتاب است، گفت: کتاب هایی که غیرقانونی منتشر می شوند یا کتاب هایی که قانونی منتشر شده اند اما کسانی به غیر از ناشر آنها را منتشر می کنند معضل جدی حوزه کتاب است. باید به خرید کتاب از طریق کتابفروشی ها اهمیت داد.

 

در نخستین نشست ستاد برگزاری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسامی ایران، نمایندگان نهادهای زیر حضور داشتند: اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، اداره کل امور بانوان شهرداری تهران،  اداره کل فرهنگی هنری اردوها و فضای های پرورشی وزارت آموزش و پرورش،  دفتر هماهنگی امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران،  معاونت امور فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، انجمن سینمای جوانان ایران، انجمن فرهنگی قلم ایران، انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، انجمن مترجمان، انجمن نابینایان ایران، انجمن ناشران آموزشی، انجمن ناشران کودک و نوجوان، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن صنفی ویراستاران، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه علمیه سراسر کشور، خانه کارگر، دفتر امور چاپ و نشر و دبیر هیات خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، سازمان بهزیستی کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، سازمان زیباسازی شهرداری تهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ستاد برگزاری نماز جمعه تهران، ستاد عالی کانون های فرهنگی مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتابخانه و موزه ملی ملک،  مرکز فناوری اطلاعات و اطلاع رسانی کشاورزی، مرکز مطالعات راهبردی آموزش وزارت کشور و  وزارت نیرو.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: