پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۸۶۲۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
با همکاری غارنوردان ایتالیایی؛
گیتی آنلاین - کرمانشاه - در پی اکسپدیشن ۲۰۱۹ غار قیژه لان به ژرفای ۷۶۳ متری رسید و از غار پراو ژرفتر شد.
به گزارش گیتی آنلاین  یوسف سورنی سرپرست یک تیم حرفه ای غارنوردی در گفتگو با پایگاه خبری جام ورزش از شناسایی غار قیژه لان واقع در کوه پراو خبر داد و گفت : در روز دوم مهر ماه مصادف با روز غارهای پاک تیم ۶ نفر متشکل از غار نوردان ایرانی و ایتالیایی موفق شدند تا عمق ۷۶۳ متری این غار را پیمایش کنند.

این غارنورد بیان کرد : سال گذشته غار قیژه لان تا عمق منهای ۶۸۵ متری شناسایی شده بود ، امسال با نفوذ مجدد به داخل غار از فلات شمالی کوه پراو پس از تلاشهای سخت و نفس گیر چندین روزه رکورد ۷۶۳ متری بعنوان دومین غار عمیق  غارهای ایران را جابجا کردیم.

سرپرست تیم غار نوردی با بیان اینکه امسال در پی برنامه شناسایی و تکمیل اکتشاف سال گذشته این صعود انجام شد ، گفت :غار قیژه لان به عمق ۷۶۳ متر بعنوان دومین غار عمیق ایران پس از غار جوجار شناخته شده است،  غار پراو که قبلا در رتبه دوم ایران بود ، در رتبه سوم جای گرفت.

وی افزود : این ششمین سال از اجرای اکسپدیشن  است ، که با حضور جان لوکا ، فرانچسکو و ماریا روزاریا از کشور ایتالیا ، علی دائی چین و بهرام کربلایی از ایران "کرمانشاه" و بمدت ۷ روز از تاریخ بیست و هشتم شهریور لغایت دوم مهر ماه برگزار شد.

وی در پایان بیان کرد : مسیر غار بسیار تنگ و عبور از گذرگاه ها بی نهایت دشوار بود، بطوری که میتوان گفت که یکی از سخت ترین غارها ایران بشمار می رود و این درحالی است که وجود  گل و لای  فراوان در این غار باعث می شود که جای ایجاد کمپ و محلی برای استراحت در آن وجود نداشته باشد.

خبرنگار : صابر رفیعی «پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:صابر رفیعی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: