پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۸۷۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
محمود کاشانی:
یک حقوقدان با بیان اینکه شورای نگهبان به جای صیانت از قانون اساسی به آن تجاوز کرده، گفت: شورای نگهبان در قانون سوم توسعه ماده ۱۸۷ را بر خلاف قانون اساسی با رد شش مرتبه این ماده در مجلس تصویب کرد.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، سیدمحمود کاشانی در همایش اخلاق و حقوق به مناسبت تاسیس بنیاد حقوقی بهمن کشاورز با ایراد سخنانی، گفت:ن امیدوارم این بحث‌ها سرآغازی باشد برای آرزوهای ملت ایران که مبارزات بسیاری برای آنها انجام شده است و همچنان دور از دسترس است.
وی ضمن بیان مواردی در خصوص دادرسی عادلانه گفت: دادرسی عادلانه آرزوی همه ملت‌ها در همه دنیاست و در ایران هم تلاش‌های بسیاری صورت گرفته ولی متاسفم در دورانی که بیشترین تعداد وکلا و کانون‌های وکلا را داریم مردم  دسترسی به دادرسی عادلانه ندارند و صدای مردم به گوش می‌رسد اما چرا باید اینطور باشد؟ باید به تاریخ حقوق نگاهی بیندازیم.
کاشانی به پایه‌گذاری اصل تفکیک قوا و ایجاد پارلمان در جهان اشاره کرد و افزود: ۲۳۰ سال پیش اعلامیه‌ای در مجلس فرانسه تصویب شد مبتنی بر حقوق بشر که بی‌احترامی، تحقیر و تجاوز به حقوق مردم را عامل اصلی بدبختی ملت‌ها و فساد دولت‌ها دانستند. اما چرا امروز که فساد در کشور ما گسترش پیدا کرده فرصت بیان این حقیقت داده نمی‌شود کخ این فساد ریشه در پایمال کردن حقوق مردم دارد.
این وکیل و حقوقدان خاطرنشان کرد: در جامعه ایرانی قبل از مشروطیت خواستار تاسیس عدالتخانه شدند و گام به گام نهادهای حقوقی شکل گرفت و اداره مدعی العمومی همان دادسرا شکل گرفت و دیوان تمیز تاسیس شد و قوانین گام به گام تصویب شدند و قانون جزا، قانون مدنی، قوانین دادرسی کیفری و مدنی تصویب شدند و قوانین ثبت اسناد تصویب شد و می بینیم که در طول دوران مشروطیت مطابق تجربه بشریت قوانین تصویب شد و هیچگاه مورد اعتراض نبود و قانونی مانند قانون تجارت حدود ۸۰ سال پابرجا بوده چرا که بر اساس تجربه تصویب شده بود.
کاشانی تاکید کرد: می‌بایست یک کمیسیون بلندپایه از حقوق‌دانان کشور منطبق با آخرین دستاوردهای کشور فرانسه را برای اصلاح قانون تجارت وارد نظام قانون گذاری می‌کردند و الان همه نگران تصویب یک قانون دست و پا شکسته به عنوان قانون تجارت هستند. و وکلای دادگستری با دفاع از قانون اساسی می‌توانند دفاع عادلانه را داشته باشند همانطور که وکلای آمریکا موظف به دفاع از قانون اساسی ایالات متحده آمریکا هستند.
وی در بخشی از سخنانش خاطر نشان کرد: اشتباهاتی در دوران حاضر بر پیکیره قانون، دستگاه قضا و کانون‌های وکلا موجب تزلزل قوانین است و رئیس جمهوری که ادعای آزادی داشت قانونی را مصوب کرد که موجب ایجاد ماده ۱۸۷ شد و شگفت‌آور است بعد از آنکه مجلس بودجه اجرای ماده ۱۸۷ را در همان دولت خاتمی حذف کرد و شش بار نمایندگان مجلس اصل ماده ۱۸۷ را حذف کردند اما شورای نگهبان به آن اصرار کرد و آیا شورای نگهبان برای صیانت از قانون اساسی است یا برای تجاوز به آن و ماده ۱۸۷ خلاق اصل ۱۵۶ قانون اساسی بود.
کاشانی به تلاش و مجاهدت کانون‌های وکلا در حفظ استقلال کانون وکلا در ایران اشاره و بیان کرد: بیشترین فشارها در این چهل سال بر کانون‌های وکلای دادگستری وارد شده است و امیدوارم وکلا از دفاع از حقوق حرفه‌ای خود کوتاه نیایند و در انتخابات کانون‌های وکلا اجازه ندهند که دادگاه انتظامی قضات تعیین تکلیف کند و به حقوق مردم تجاوز کنند و جامعه ایرانی از دادرسی عادلانه و حکومت قانون برخوردار شوند.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: