پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۸۸۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
ره‌پیک خبر داد:
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در مورد برگزاری همایش چهل سال قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، گفت: این همایش به دستاوردها، ظرفیت‌ها و چشم‌انداز قانون اساسی می‌پردازد.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، سیامک ره پیک در نشست خبری همایش ۴۰ سال قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ظرفیت‌ها، دستاورد‌ها و چشم اندازها، گفت: برگزاری همایش به مناسبت چهلمین سال تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و این قانون اشتراکاتی با قانون اساسی سایر کشورها دارد و موارد منحصر به فردی را نیز دارد و معمولا موارد اساسی در قانون اساسی کشورها ذکر می‌شود مانند تبیین آرمان‌ها و ارزش‌های اساسی یکک کشور، حقوق ملت و شناسایی اقسامی از حقوق ملت، شکل حکومت، قوای حاکم و نحوه تصمیم گیری‌های کلان و نحوه حل اختلاف در کشور از جمله مواردی است که در قانون اساسی کشورها ذکر می‌شود. 
وی که دبیر همایش ۴۰ سال قانون اساسی است، خاطر نشان کرد: قانون اساسی مانند ستون فقرات در نظام تقنینی کشور است و سایر قوانین بر اساس قانون اساسی سنجش می‌شوند و قانون اساسی در کشور پس از پیروزی انقلاب در آذر سال ۱۳۵۸ تصویب شد و در سال ۶۸ امکان بازنگری در قانون اساسی پیش بینی شد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین به کارکردهایگ پژوهشگده شورای نگهبان پرداخت و یادآور شد: مسائل علمی و پیشنهادات علمی بر مبنای پژوهش‌ها از پژوهشکده به شورای نگهبان پیشنهاد می‌شود و به توسعه قانون اساسی توجه داریم و پیش بینی شد برای دستاوردهای چهلک سالگی تصویب قانون اساسی و چشم انداز آینده پیش روی قانون اساسی همچنین توجه به ظرفیت‌های قانون اساسی که مورد توجه نبوده است، برگزاری همایش چهل سالگی قانون اساسی را در نظر گرفته و تدارک دیدیم.
ره‌پیک به برخی از آرمانهای موجود در قانون اساسی اشاره و بیان کرد: باید به این آرمانها در گام دوم انقلاب بیشتر توجه شود چه در سطح عمومی و سطح نخبگان لازم است بیش از گذشته به قانون اساسی اهتمام شود و همایش قانون اساسی به عنوان یک نهاد و دبیرخانه شکل بگیرد و به صورت علمی بیشتر به قانون اساسی توجه شود.
وی در مورد همکاری‌ها و برنامه ریزی‌های انجام شده برای برگزاری همایش چهل سال قانون اساسی، افزود: شورای سیاست‌گذاری با مشارکت قوای سه گانه و کمیته علمی با مشارکت بیش از ۳۰ دانشکده شکل گرفته است و امیدواریم که این همایش برگزار شود‌.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان همچنین در مورد سیاست‌های قانون‌گذاری که از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شد، بیان کرد: در این رابطه برنامه‌های متنوع پژوهشی خواهیم داشت و البته در مورد هیئت تطبیق مجلس همچنین سایر نهادها همچون دیوان عدالت اداری و دیگر نهادهای دولتی نیازمند وضع قوانین هستیم تا مقررات قبل از تصویب مطابق با قانون اساسی و شرع مقدس اسلام باشند.
ره‌پیک در مورد قانون انتخابات نیز اظهار کرد: مجلس برای استانی شدن انتخابات اصلاحاتی به قانون انتخابات داشت و تلاش شد بخش‌هایی از سیاست‌های کلی انتخابات در این قانون لحاظ شود و تکلیف آیت اصلاح هنوز مشخص نیست و در این اصلاحات موضوعات قابل توجهی صورت گرفته و یک انضباط قابل توجهی در انتخابات شکل گرفته است و این اصلاحات تقریبا تمام شده است و بخش عمده اصلاحات برای انتخابات پیش رو مفید خواهد بود.
وی در پاسخ به پرسشی که میزان استقبال از همایش ۴۰ سال قانون اساسی را جویا شد، عنوان کرد: تا امروز بیش از ۲۳۰ چکیده همایش ارسال شده و از فراخوانی که برای دریافت مقاله تا انتهای شهریور اعلام شده بود و این مهلت تا ۷ مهر تمدید شد و همایش با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری، معاونت حقوقی قوه قضاییه، مرکز پژوهش‌های مجلس، دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و بسیاری دیگر از نهادها و دانشگاه‌های مطرح کشور برگزار می‌شود.
 عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین گفت: حدود ۲ ماه تا برگزاری همایش فاصله داریم و تلاش می‌کنیم همزمان با روز تصویب قانون اساسی در ۱۲ آذر برگزار کنیم و جزئیات برنامه را در آینده اعلام می‌کنیم.
ره‌پیک در پاسخ به پرسش خبرنگار گیتی آنلاین مبنی بر پرسش اصول مهجور قانون اساسی احصاء شده و آیا امکان بازنگری در برخی از اصول قانون اساسی وجود دارد؟ گفت: بخشی از اصول قانون اساسی مربوط به آرمانهاست و باید تحقق آنها بررسی شود و نمونه بارز آن عدالت اجتماعی است و کارهای خوبی در کشور انجام شده و یا در مورد نحوه تصمیم گیری که سیاست‌های کلی نظام برای تبیین اصول قانون اساسی است و مقام معظم رهبری حتی در مورد این سیاست ها و نسبت آنها با قانون اساسی فرمودند که در سیاست‌ها هم بازنگری شود. 
وی ادامه داد: ابتدا دستاوردها، ظرفیت‌ها و چشم اندازها را در همایش پیش رو بررسی خواهیم کرد و این همایش بیشتر برای آشنایی با دستاوردهای قانون اساسی و از نظر علمی هم به بازنگری در قانون در آینده خواهیم پرداخت.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان به مقوله فساد و ارتباط آن با انتخابات و تخلفات مرتبط با برگزاری آن که پرسش یکی از خبرنگاران بود، گفت: قانون انتخابات مربوط به سالها قبل است و اصلاح آن اقدام خوبی بوده و البته لزوماً فسادها مربوط به قانون انتخابات نبوده و نوع تخلف‌ها نیز متفاوت شده ضمن آنکه سیاست‌های انتخابات چند سال قبل ابلاغ شد و توجه درست به آنها می‌تواند به پویایی قانون انتخابات و برگزاری درست آن کمک کند.
در حال تکمیل...
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: