پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب "تجاوز نظامی" ترکیه به سوریه را محکوم کرده و "از بررسی اقدامات سیاسی، اقتصادی و گردشگری در ارتباط با همکاری با ترکیه و کاهش روابط دیپلماتیک" خبر دادند.
بیانیه پایانی نشست فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب برای بررسی تجاوزگری ترکیه به خاک سوریه امروز بر اهمیت حفظ وحدت و استقلال این کشور تاکید کرد.

این بیانیه بر همه مصوبات خود درخصوص راه حل سیاسی در راستای اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت به عنوان تنها راه حل بحران سوریه و پایان مشکلات مردم این کشور تاکید کرد.

کشورهای قطر و سومالی موضعی محتاط نسبت به بیانیه پایانی وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب از خود نشان دادند.

در این بیانیه آمده است: اتحادیه عرب تجاوزگری ترکیه علیه خاک سوریه را محکوم می کند زیرا نقض آشکار اصول منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت بویژه قطعنامه 2254 است که خواهان حفظ وحدت و استقلال سوریه است. اتحادیه عرب این تجاوزگری را همچنین تهدید مستقیم امنیت قومی عربی و امنیت و صلح بین‌المللی می داند.

این بیانیه تاکید کرد: هرگونه تلاش‌های سوری برای مقابله با این تجاوزگری و دفاع از خاک سوریه همان "اجرای حق اصیل اصل دفاع مشروع از خود براساس ماده 51 منشور سازمان ملل" است.

بیشتر بخوانید

اتحادیه عرب در بیانیه خود همچنین خواهان توقف فوری تجاوزگری و عقب نشینی فوری و بی قید و شرط ترکیه از همه خاک سوریه شد و تاکید کرد که این تجاوزگری علیه سوریه جدیدترین مورد دخالت های ترکیه و حملات مکرر و غیرقابل قبول این کشور علیه حاکمیت کشورهای عضو اتحادیه عرب است.

این بیانیه بر بررسی اتخاذ اقداماتی فوری برای مقابله با تجاوزگری ترکیه از جمله کاهش روابط دیپلماتیک و توقف همکاری نظامی و بازنگری در سطح روابط اقتصادی و فرهنگی و گردشگری با ترکیه" تاکید کرد.

اتحادیه عرب در بیانیه پایانی خود از شورای امنیت خواست تا تدابیر لازم را برای توقف تجاوزگری ترکیه و عقب نشینی فوی از خاک سوریه اتخاذ کند و همه اعضای جامعه بین‌المللی را برای وارد عمل شدن در این راستا ترغیب کند و برای جلوگیری از هرگونه حمایت نظامی یا اطلاعاتی به ترکیه - که به این کشور در تجاوزگری خود به خاک سوریه کمک می کند- تلاش کند.

انتهای پیام/

تسنیم

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: