پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۰۷۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
نماینده بجنورد:
باغ های انگور بجنورد، مانه، سملقان، گرمه، جاجرم، راز و جرگلان به مرحله بهره برداری رسیده است. علی اکبری نماینده مردم این منطقه در مجلس شورای اسلامی معتقد است پتانسیل توسعه بیشتر در زمینه ایجاد باغ های جدید و تولید بیشتر محصولات باکیفیت در خراسان شمالی وجود دارد.

علی اکبری نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، گرمه، جاجرم، راز و جرگلان در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت: کوتاهی های دولت در برنامه ریزی و هدایت درست محصولات کشاورزی و باغی باعث شده که مردم منطقه ضرر کنند.
وی افزود : ما بعد از به زمین ماندن محصولات صیفی جات مخصوصا گوجه فرنگی، امروز شاهد نادیده گرفتن تولید انبوه انگور در منطقه خراسان شمالی هستیم که متاسفانه روی دست باغدار مانده و دولت برنامه ای برای بهره برداری صحیح از این محصول ارزشمند ندارد.
نماینده مردم بجنورد تصریح کرد: دولت قادر بود در صادرات مسیری را بازکند چنانکه این محصول در سال های قبل به کشورهای همجوار مثل پاکستان و افغانستان صادر میشد ولی متاسفانه گفته می شود به دلیل افزایش تعرفه واردات انگور در کشورهای مقابل برای تجار صادرات انگور صرفه اقتصادی ندارد. 
اکبری اظهارداشت: از این بابت باغدار در مضیقه و تنگناست. زمان نگهداری این محصول هم محدود است و با فرا رسیدن فصل سرما این محصولات از بین خواهد رفت.
وی اضافه کرد: همچنین دولت می توانست در داخل شرایطی را فراهم آورد که صنایع تبدیلی نه فقط محصول موجود را بلکه بالقوه استعدادی که در منطقه وجود دارد را شکوفا کند تا منطقه توسعه پیدا کند. 
این عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بیان کرد: وقتی همین محصول موجود روی دست باغدار می ماند طبیعی است که توسعه باغداری در منطقه مورد توجه قرار نمی گیرد.
اکبری اذعان داشت: اگر دولت در صادرات این محصول همت میکرد و یا در حوزه صنایع تبدیلی اقدام مناسبی انجام می داد تا انگور روی دست باغداران نماند من معتقدم که هنوز زمینه بالقوه فراوانی برای توسعه باغداری در منطقه ما وجود دارد که باغداری را توسعه دهیم و به اشتغال کمک کنیم. متاسفانه این امر مغفول مانده و در خیلی از سال ها این داستان غم انگیز تکرار می شود که محصول روی دست باغدار می ماند.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: