پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان گفت:افزایش راندمان آبیاری و مديريت مصرف آب در بخش کشاورزی توسعه‌ی طرح سیستم های نوین آبیاری را می طلبد
گیتی انلاین_به نقل از روابط عمومی _  زورقی افزود : دولت نیز در این راستا به کمک بخش کشاورزی آمده وبرای اجرای سیستمهای نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان هیچ محدودیتی قائل نشده است .

وی تصریح کرد: از سال ۷۴تا کنون با  صرف اعتباری بالغ بر ۱۷۹۰میلیارد ریال ۳۴هزار هکتار از اراضی کشاورزی  استان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده وکار مطالعه برای اجرای ۳۰هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری نیز انجام گردیده است 
این مقام مسئول اذعان کرد:  از سال۱۳۷۴تا سال ۱۳۹۲حدود ۱۸هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در مزارع و باغات استان اجرا شده یعنی بطور میانگین سالی ۹۵۰هکتار، ولی از  سال ۱۳۹۲با نگاه ویژه دولت و مسئولان اجرای این طرح رونق چشمگیری داشته و میانگین سالانه اجرای سیستمهای نوین آبیاری در استان به ۲۵۰۰هکتار افزایش یافته  است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت:   در حال حاضر ۳۰پیمانکار بومی وغیر بومی و۲۳مشاور حقیقی و حقوقی برای اجرای این سیستم ها در استان مشغول کار می‌باشند 

وی افزود : در سال ۱۳۹۸ تاکنون برای تجهیز ۶هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری مبلغ ۶۶۰میلیارد  ریال اعتبار در نظر گرفته شده است .

زورقی با اشاره به اینکه ۷۰درصد اراضي زراعی و باغی استان قابلیت اجرای سیستمهای نوین آبیاری رادارند گفت : براین اساس تاکنون ۲۲درصد از اراضی کشاورزی در سیستان وبلوچستان به سیستم های آبیاری قطره‌ای وتیپ، بارانی وکم فشار مجهز شده اند که معادل متوسط کشوری است.

به گفته کارشناسان با اجرای ۳۴هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان سالیانه در مصرف بیش از ۳۸۷میلیون مترمکعب صرف جویی می‌شود.
نویسنده:فرشته بامری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: