پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۹۳۲۵
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
رشد تجارت خارجی، نقش تعیین‌کننده‌ای در بهبود رفاه عمومی و ایجاد فرصت‌های بهینه اقتصادی هر کشور دارد.
مریم ابراهیمی, کارشناس اقتصادی در گفت وگو ،با گیتی آنلاین چنین ابراز داشت :طبق تحقیقات و مطالعات بین‌المللی رشد تجارت خارجی نقش تعیین‌کننده‌ای در بهبود رفاه عمومی و ایجاد فرصت‌های بهینه اقتصادی,توسعه و پیشرفت کشور ها دارد.

کارشناس اقتصادی با اشاره به این مطلب که اقتصاد کشورها بیش از پیش به تعامل با سایر کشورها وابسته شده و بنابراین از این منظر اتخاذ سیاست‌های توسعه‌دهنده تجارت خارجی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است, افزود: بر اساس مطالعات کارشناسان بخش آمار و تحقیقات اقتصادی سازمان تجارت جهانی, دستاوردهای مثبت رشد تجارت خارجی در سال‌های گذشته‌,اقتصاد دانان را بر آن داشته که هرچه سریع‌تر چالش های این مقوله ریشه‌یابی شده و شرایط مورد نیاز دستیابی به یک نظام تجاری کارا فراهم گردد. در این راستا، دولت‌ها می‌توانند با انجام اقدامات اصلاحی مانند تسهیل و کاهش هزینه مبادلات، وضع قوانین شفاف و کارا برای تجارت برون‌ مرزی و همچنین گسترش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها از جمله تسهیل حمل و نقل کالاها و تسهیل پرداخت‌ها مانند سامانه‌های تجارت الکترونیک، گام‌های مؤثری بردارند.

ابراهیمی تصریح کرد: از آنجا که اقتصاد ایران در سال‌های گذشته متکی به درآمد ارزی از مسیر صادرات نفت خام بوده، توسعه صادرات غالباْ مورد توجه قرار نگرفته است. اما در شرایط فعلی ایران در موقعیتی قرار دارد که درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام آن در معرض تهدیدهای جدی قرار دارد. لذا ضروری است توسعه و بسترسازی مناسب صادرات کالا به خصوص کالاهای غیر نفتی همچنین کاهش واردات بعضی از اقلام مثل کالاهای کشاورزی مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد.

کارشناس اقتصادی با تاکید بر این مهم که صادرات یکی از ارکان اصلی افزایش درآمدهای ارزی کشور است به طوری که با درآمدهای حاصل از آن چرخه تولید داخلی به راه می افتد, عنوان کرد:  ادبیات اقتصادی، سیاست کاهش ارزش پول یا افزایش نرخ ارز یکی از عوامل توسعه صادرات است , اما آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهند که با وجود رشد شتابان نرخ ارز در سال گذشته،‌ ارزش صادرات غیرنفتی ایران بر خلاف تصور در سال ۱۳۹۷ به حدود ۴۴ میلیارد دلار رسید که حدود شش درصد کمتر از ارزش دلارهای صادرات در سال ۱۳۹۶ بود. شاید بتوان گفت برخی شرکای اصلی تجاری ایران در سال‌های اخیر، مانند ترکیه، کره جنوبی و امارات به دلایل خاص سیاسی و اقتصادی و با وجود مشکلات انتقال دلار یا ارزهای دیگر به ایران به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی، تمایل چندانی به مبادلات تجاری با ایران ندارند.

ایراهیمی در ادامه افزود: کشور کره جنوبی در سال ۱۳۹۷ فقط ۲۵۶۸ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده که ۵۰ درصد کمتر از سال ۱۳۹۶ است. ترکیه در سال ۱۳۹۷ ارزش واردات خود از ایران را ۵۲ درصد کاهش داد. کاهش ۲۵ درصدی واردات امارات از ایران در سال ۱۳۹۷ نسبت به ۱۳۹۶ نیز مسأله‌ای قابل تأمل است. حتی چین به مثابه یک قطب اقتصادی دنیا در سال‌های اخیر، نیز در سال ۱۳۹۷ واردات خود از ایران را هشت درصد کاهش داد.

کارشناس اقتصادی در ضمن تاکید بر توسعه و گسترش صادرات غیرنفتی و به دنبال آن رشد و توسعه اقتصادی و همچنین تعامل با دنیا,چنین اظهار داشت: با حذف و یا کاهش عوارض گمرکی صادرات؛ یکی از راهکارهای مؤثر در زمینه افزایش صادرات عدم تعیین عوارض و حتی تشویق تولیدکنندگان برای تولید کالاهای با کیفیت برای صادرات می‌باشد و همچنی حصول اطمینان صادرکنندگان از دریافت وجه کالاهای صادر شده و پوشش بیمه‌ای متناسب برای کالاهای صادراتی؛ به منظور اطمینان خاطر لازم تولیدکننده و صادرکننده برای انجام کار و جلوگیری از واردات یا افزایش تعرفه برخی کالاها به خصوص کالاهایی که کشور در تولید آن مزیت نسبی دارند مانند برخی اقلام کشاورزی و کاهش و حذف تعرفه گمرگی برخی کالاهای ضروری مانند دارو.

مریم ابراهیمی در پایان خاطر نشان کرد: با وجود شرایط فعلی اقتصادی کشور و جایگاه و روابط بین‌الملل آن، لازم است بهبود زیر ساخت‌های تولید و حمایت از صادرات و فراهم کردن شرایط تسهیل آن، بیش از پیش مورد توجه دست اندرکاران  قرار گیرد.

نویسنده:عزه میرصادقی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: