پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۴
آتش سوزی در منطقه حفاظت شده هامون ، یک ساعته مهار شد
گیتی آنلاین_ به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان؛وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده هامون که بعد ازظهر دیروز چهارشنبه در ساعت ۱۸ در شمال غرب کوه خواجه به وقوع پیوست؛ با تلاش و همت محیط بانان و یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل، نیروهای آتش نشانی هامون و منابع طبیعی شهرستان علی اکبر مهار شد.

وی  تصریح کرد: براساس بررسی‌های ابتدایی، آتش سوزی درحدود "چهار و نیم هکتار" از پناهگاه حیات وحش هامون دارای پوشش علفی، اتفاق افتاده بود و بادی که با سرعت در حال وزیدن بود به شدت گیری آن کمک می کرد که خوشبختانه با تلاش و همت محیط بانان منطقه، پرسنل کوشا منابع طبیعی و نیروهای آتش نشانی در همان ساعت ابتدایی مهار شد.

وی بیان کرد: خوشبختانه برگزاری چندین دوره مانورهای مقدماتی اطفای حریق و تجهیز یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل به تجهیزات جدید خاموش سازی آتش همچون کوله های دمنده توسط سازمان حفاظت محیط زیست، در سرعت بخشیدن به مهار آتش سوزی بسیار موثر واقع شدند و آتش در همان ساعت اول خاموش شد.

پورمردان ضمن بیان این که همواره پس از آب گیری و سپس خشک شدن تدریجی تالاب هامون، علف های بستر آن به سرعت خشک میشوند و بسیار مستعد آتش گرفتن هستند، افزود: به نظر می رسد علت حادثه، عامل انسانی بوده که بومیان گهگاه به منظور پاکسازی زمین و از بین بردن بن خشک نی های قدیمی و آماده سازی زمین برای رویش مجدد نی در سال بعد و همچنین سهولت برداشت آن اقدام به آتش زدن بن ها و ساقه های خشکیده به جا مانده می کنند.
به همین دلیل و به منظور جلوگیری از آتش سوزی عرصه های طبیعی، ازمردم فهیم استان درخواست داریم نسبت به رعایت مسایل ایمنی کوشا بوده و از روشن کردن آتش در مکان هایی که دارای پوشش گیاهی خشک شده هستند، خودداری کنند.
نویسنده:فرشته بامری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: