پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۳۶۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۶
یادداشت سید محمد موسوی - فعال رسانه ای
گیتی آنلاین - کرمانشاه - روزنامه‌نگاران وظیفه دارند آنچه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه وجود ندارد، منعکس کنند. روزنامه‌نگاران باید از گزارش مغرضانه ، احساسی ، رویدادها و مسائل و یا کتمان حقایق پرهیز کنند. روزنامه‌نگاران همچنین موظف‌اند که در صورت ارتکاب اشتباه، هرچه سریع‌تر آن را اصلاح کنند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی گیتی آنلاین منطقه کرمانشاه ،  یکی از اصول خبرنگاری و خبررسانی بیان حقیقت و امانتداری در خبر است تا جائیکه گفته شده : روزنامه‌نگاری (چه مکتوب و چه آنلاین، چه در رسانه‌های سمعی و بصری و چه در شبکه‌های اجتماعی مجازی) رسالت اجتماعی ایجاب می‌کند که روزنامه‌نگار همیشه در خدمت کشف و بیان حقیقت باشد.

بیان حقیقت در واقع شالوده آگاهی دهی را تحکیم می‌کند. به‌موجب این اصل، روزنامه‌نگاران وظیفه دارند آنچه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه وجود ندارد، منعکس کنند. روزنامه‌نگاران باید از گزارش مغرضانه ، احساسی ، رویدادها و مسائل و یا کتمان حقایق پرهیز کنند. روزنامه‌نگاران همچنین موظف‌اند که در صورت ارتکاب اشتباه، هرچه سریع‌تر آن را اصلاح کنند. درست است که کار روزنامه‌نگاری با سرعت عمل همراه است، اما این سرعت عمل نباید مانع کوشش و جست‌وجو برای پی بردن به صحت‌وسقم اطلاعات شود.

با این مقدمه کوتاه به سراغ خبری می رویم که در روزهای اخیر اگر نگوییم مهمترین ، حداقل یکی از مهمترین و پرحاشیه ترین اخبار در محافل رسانه ای استان کرمانشاه بود

مرحومه مغفوره خانم حدیث جمشیدی خبرنگار فقید و متعهد کرمانشاهی که در اثر سانحه رانندگی در یکم آبانماه 1398 درگذشت

خبر درگذشت خانم حدیث جمشیدی خبرنگار فقید کرمانشاهی جامعه رسانه ای استان را در غم عظیمی فروبرد و موجب متاثر شدن خاطر بسیاری از جمله دوستان و همکاران این خبرنگار متعهد و با تجربه شد .

انعکاس این خبر در محافل رسانه ای استان چنان تاسف انگیز بود که بسیاری از خبرنگاران در همان لحظات اولیه اخبار فراوانی را منتشر ساختند تا جائیکه بسیاری از این عزیزان بدون اطلاعات کافی در مورد حقیقت خبر آن را به نحوه های مختلفی باز گو کردند.

 نحوه انعکاس این خبر و حواشی پیرامون آن نکته ای است که باید همکاران رسانه و خبرنگاران در مورد آن بیشتر تأمل کنند که نکاتی پیرامون آن در ذیل بیان می شود :

-         بسیاری از خبرنگاران در لحظات اولیه خبر درگذشت خانم جمشیدی  ، سراسیمه در فضای مجازی دست به قلم ( تایپ ) شدند و شروع به انتشار اخبار احساسی کردند و بدون اطلاع کافی از صحت اهدای اعضای خانم جمشیدی خبر اعزام پیکیر ایشان به تهران برای اهدای به بیماران در فضای مجازی منتشر ساختند که یک روز بعد این خبر توسط اعضای خانواده ایشان رد شد و هرچند این خبرنگار فقید چند ماه قبل از درگذشت فرم اهدای عضو را پر کرده بود و کارت اهدا دریافت نموده بود ولی بنا به هر دلیلی این ایثار و عمل انسانی مورد پسند ، پس از مرگ مغزی ایشان انجام نگرفت و انتشار خبر اهدای اعضا قبل از اطمینان از صحت خبر عملی غیر حرفه ای از سوی برخی اهالی رسانه استان بود که  اصول اصلی خبرنگاری یعنی صحت و دقت خبر را فدای اصل دیگری به نام سرعت کردند .

-         اما نکته بعدی که باید بیشتر به آن توجه اخبار پیرامون نحوه تصادف مرحومه خانم جمشیدی است که در 24 مهرماه روی داد ، پس از برخورد ایشان در مقابل ساختمان بسیج رسانه استان کرمانشاه در بلوار شهید بهشتی با خودرو سواری که گویا راننده آن در حال فرار و متواری شدن از تصادفی دیگر بوده است،  پیکر مجروح خانم جمشدی به بیمارستان طالقانی کرمانشاه که اورژانس و عوامل آن از کادرهای مجرب و متخصص حوادث خصوصاً تصادفات است منتقل می شوند ولی متاسفانه بر اثر شدت جراحات ایشان به کما می روند و در بخش مراقبت های ویژه تحت مراقبت پزشکی قرار می گیرند ولی متاسفانه پس از چند روز مبارزه با مرگ بر اثر مرگ مغزی به دیار باقی سفر می کنند اما در زمان تصادف این بانوی خبرنگار تا لحظه درگذشتش کمتر خبری در مورد نحوه تصادفش از سوی رسانه های استان و حتی دوستان و همکاران ایشان منتشر شد  اما پس از درگذشت ایشان به یکباره اخبار متعدد و بعضاً کذبی در خروجی رسانه ها قرار میگیرد .

در این خبر نویسنده خبر ، ادعاهایی را مطرح می سازد که بنظر می رسد بیشتر از روی احساسات باشد تا واقعیت که بعدً صحت آن از سوی ارگانهای مربوطه به شدت رد می شود

یکی از این اخبار خبری است که از سوی یکی از پایگاه های خبری استان درج شده است و در آن نگارنده که دوست صمیمی و همکار سابق خانم جمشیدی است از روی شدت تأثر و احساسات نسبت به این خبر ، متاسفانه با زیر سوال بردن خدمات کادر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان خصوصاً پزشکان و پرستاران بیمارستان طالقانی ، نیروی انتظامی و حتی دادگستری کرمانشاه تحت خبری  با عنوان " خبرنگار ایثارگر کرمانشاهی آسمانی شد/ ضارب آزاد و مسؤولان در بند مجازی!  تمامی این ارگانها را مقصر اصلی درگذشت خانم جمشیدی می داند و  غافل از اینکه سرنوشت هر انسانی به تقدیری بستگی دارد که خداوند برای او نوشته است و حوادث رانندگی و تصادفات بخشی از زندگی انسان است خصوصا در کشوری مانند ایران که نبود فرهنگ در رانندگی ، خودروها و جاده های غیر استاندارد و... همگی دست در دست هم داده اند که سرمایه های انسانی فراوانی مانند خانم حدیث جمشیدی هر روزه بر اثر این سوانح از میان بروند.

-         نکته دیگر پیرامون آزادی راننده ضارب خانم جمشیدی است که قانون به صراحت در مورد تصادفات با عابرین پیاده بیان میکند که "  تردیدی نیست که عمل راننده در تجاوز از سرعت   عملی عمدی است و شخص با وجود مشاهده تابلوی محدودیت سرعت و ..  از سرعت مجاز تجاوز می‌کند  . هرچند عمل مزبور عملی عمدی است، ولی هنگامی که به   تجاوز از سرعت مجاز تصادفی می‌کند، بدیهی است که تصادف، منظور و مقصود مرتکب نبوده است و در اینجا گفته می‌شود که نتیجه غیرعمدی بر عمل عمدی مترتب می‌شود و قتل اتفاق افتاده از این بی‌دقتی، شبه عمد محسوب می‌گردد.

حتی علی‌رغم تفکر عموم مردم دال بر عمدی محسوب شدن قتل ناشی از تصادفات فرد فاقد گواهی‌نامه، باید به این نکته دقت کرد که فقدان گواهینامه باعث تغییر ماهیت قتل از غیرعمد به عمد نیست. در واقع طبق ماده ۷۱۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی سال ۷۵ در صورتی که راننده در زمان وقوع قتل رانندگی، مست باشد یا فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا با سرعت غیرمجاز یا سبقت غیرمجاز رانندگی کند یا وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی باشد، مجازات شدید‌تری از حالت عادی خواهد داشت، ولی ماهیت قتل کماکان شبه عمد تلقی خواهد شد."

در ادامه این قانون می خوانیم " مواردی که فرد فاقد گواهینامه منجر به وقوع تصادفی می‌شود که این تصادف منجر به جرح یا فوت افراد می‌شود باز هم بیمه موظف به پرداخت خسارت به مصدوم یا وراث متوفی می‌باشد، اما می‌تواند برای دریافت آن به راننده فاقد گواهینامه رجوع کند. در مواردی که قتل ناشی از تصادفات رانندگی به دلیل مصرف مشروبات الکلی یا غیر آن باشد هم همین شرایط حکمفرما است."

همچنین در خصوص مجازات افراد مرتکب به این نوع قتل، "بایستی توجه داشت که حتی در فرض گذشت اولیای دم، دادستان موظف به تعقیب دعوای عمومی است و به این اعتبار می‌توان گفت: جرم موضوع ماده ۷۱۴ و ۷۱۸ جرمی غیرقابل گذشت است و فقط دیه از طرف اولیای دم قابل گذشت است و فرد مرتکب قتل حتی در صورت رضایت خانواده مقتول، لازم است تا مجازات زندان و یا جریمه نقدی را تحمل کند."

-         با توجه به قوانین فوق اگر قاضی پرونده با قرار وثیقه راننده را آزاد کرده باشد در واقع عملی خارج از قانون را انجام نداده است و این درحالی است که آزادی با قید وثیقه جزء قوانین می باشد در اینصورت متهم ساختن دادستانی و دستگاه قضایی به آزادی راننده مذکور عملی غیر منطقی و غیر حرفه ای از سوی برخی خبرنگاران است.

خبر منتشر شده در یکی از خبرگزاری های مطرح کشور در مورد جزئیات تازه از تصادف خبرنگار کرمانشاهی ، که خلاف واقعیت است

از سوی دیگر علاوه بر خبر فوق که یک پایگاه خبری آن را منتشر ساخته برخی خبرنگاران که ادعای حرفه ای بودن را دارند در یادداشت های در فضای مجازی چنین اتهاماتی را مطرح ساختند و نکته جالب توجه این موضوع درج خبری تحت عنوان " جزئیات تصادف مرگبار خبرنگار کرمانشاهی/ ضارب «قمه کش» با قید وثیقه آزاد شد! " () در خبرگزاری مطرح ....  است که به نقل از اقوام مرحومه خانم جمشیدی  ، راننده ضارب را قمه کشی معرفی می کند که با ماموران نیروی انظامی درگیر شده است و پس از درگیری و خلا سلاح شدن توسط ماموران نیوری انتظامی تحویل مقامات قضایی می شود ولی در نهایت با قرار وثیقه آزاد می گردد ، خبرنگار خبرگزاری مذکور  بدون اینکه قبل از درج این خبر از صحت موضوع آگاه شود خبر را منتشر می کند اما دو روز پس از درج این خبر همین خبرگزاری بدون تکذیب خبر فوق اینبار با درج خبری دیگر تحت عنوان " ضارب خبرنگار کرمانشاهی راهی زندان شد " در گفتگو با مسئول روابط عمومی دادستانی کرمانشاه مسائلی را مطرح می سازد که خلاف واقعیاتی بوده است که تا کنون در مورد راننده و نحوه دستگیری و آزادی وی در این خبرگزاری و برخی رسانه های استان ذکر شده بود

دومین خبر منتشر شده در خبرگزاری مذکور که صحت خبر قبل را از زبان مسئول روابط عمومی دادگستری کرمانشاه رد می کند.

خبرگزاری مذکور به نقل از روابط عمومی دادگستری کرمانشاه در تیتر خبر فوق می نویسد "  درواقع ضارب به دلیل استرس و ترسی که پس از تصادف داشته یک قبضه شمشیر با خود به همراه داشته که آن را از خودرو بیرون انداخته و به عوامل نیروی انتظامی هم حمله‌ نکرده است.

مسئول روابط عمومی دادستانی کرمانشاه می گوید در صورتجلسه نیروی انتظامی هم به ترس شدید و استرس ضارب اشاره شده و عوامل انتظامی هرگونه درگیری با فرد مذکور را تکذیب کرده‌اند.

از همین رو و با توجه به حساسیت ماجرا، دادستان کرمانشاه پرونده را با دقت زیر نظر داشته‌اند و ضارب نیز روز دوم آبانماه بازداشت و راهی زندان دیزل آباد شده است.

در اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ..... می بینیم که در خبر نخست نگارنده خبر بدون تحقیق و دانش کافی در مورد اصل خبر خبری را منتشر می کند که در صحت و درستی آن شبه وجود دارد و در خبر دوم که با پیگیری و پرسش از مسئولان مربوطه نگاشته شده است ، ادعاهای مطرح شده در خبر نخست این خبرگزاری رد می شود اما عمل غیر حرفه ای تر زمان رخ می دهد که نویسندگان این خبر بدون تکذیب یا رد ادعاهای مطرح شده و یا حتی اصلاح خبر در خبر نخست همچنان آن را  در خروجی خبرگزاری مذکور نگه می دارند!!!

با توجه به آنچه در این گزارش نوشته شد مشخص می شود که متاسفانه ضعف های فراوانی در نحوه خبررسانی دربین برخی خبرنگاران و رسانه های کشور خصوصاً استان کرمانشاه وجود دارد که صحت و دقت را فدای سرعت می کنند و از اینرو در بین مردم باعث ایجاد شائبه های فراوانی می شود .

در پایان باید اشاره کرد که درگذشت خانم جمشیدی غم بزرگی بود که در بین اهالی رسانه ، خانواده و دوستان این خبرنگار فقید بجا ماند با توجه به منش ، اخلاق و تعهد خانم جمشیدی که در نحوه درج خبر و اطلاع رسانی بخاطر داریم بدون شک روح پاک ایشان از اینگونه رفتار ، اتهام زنی و ... در مورد خبر درگذشتشان راضی نخواهد بود و امیدواریم که جامعه رسانه ای استان در نحوه خبر رسانی اصول حرفه ای خبرنگاری را همواره رعایت کنند و اخبار را با دانش کافی و تحقیقات لازم و بدور از غرض ، احساس و اتهام زنی برای افکار عمومی منتشر سازند.

نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: