پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۹۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷
پورابراهیمی:
قوانین بانک ها اشکالاتی دارد که منجر به ربح مرکب در اقتصاد کشور می شود و برای تولید کنندگان مشکلاتی را ایجاد می کند.


محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت: ما یک اشکال اساسی را نحوه مواجهه بانک ها با قراردادها می دانیم. اجرای قراردادهایی که در حوزه بانکی تعریف شده در عمل دچار چالش است و خروجی عدم اجرا در عمل موجب مشکلاتی شده است

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: به طور مثال یک مورد از این اشکالات این است که براساس سود و زیان شریک نمی شوند. یعنی می گویند ما تعهداتمان بر مبنای الزام طرف سرمایه گذار به ایفای تعهدات است؛ فارغ از این که این طرح  به نتیجه برسد یا نرسد .

یکی از اشکالات اساسی نحوه مشارکت بانک ها در عقود مشارکتی است که اکثر آنها را مبادله ای تعریف می کنند. نکته دیگر اینست که نحوه مبادله سود را براساس سود مرکب اعمال می کنند یعنی ربح مرکب که این اساسا نه با نگاه شرعی همخوانی دارد و نه با نگاه اقتصادی.

برای برطرف شدن این موضوع دو تا اقدام انجام شد؛ یکی اصلاح خود قوانین بانکی است که ما آن را در کمیسیون اقتصادی نهایی کردیم و الان در صحن علنی است و باید تصویب شود. دومین مطلب هم در مورد حذف ربح مرکب بود. ما در صحن علنی دو بار مطرح کردیم هر دو بار هم با رای بالا تصویب شد اما به دلایلی که اظهارنظرهای بانک مرکزی بود و آن بحث عدم نفعی که ایجاد می کند برای بانک های کشور شورای محترم نگهبان نپذیرفت و رفت مجمع تشخیص مصلحت نظام در مرحله اول نظر شورای محترم نگهبان را پذیرفت و در حال حاضر برای دومین بار در شورای تشخیص دارد بحث می شود و نظر نهایی مجمع اعلام نشده است.

امیدواریم مجمع تشخیص مصلت نظام نظر مجلس را بپذیرد و یکی از کارهای خوبی که در این دوره در مجلس انجام دادیم بتواند حذف ربح مرکب در اقتصاد کشور باشد.

این مشکلات بر سر راه تولید وجود دارد و ما هم قبول داریم.


نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: