پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۲۹۷۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
کوه ها در آباده موجد فرهنگ عشایری و دامپروری است؛
اصل 31 قانون اساسی داشتن مسکن متناسب با نیاز را حق هر فرد و خانواده ایرانی دانسته و دولت را ملزم نموده است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

در حال حاضر در منطقه آباده از استان فارس، شهرها و روستاهایی در حصار کوه ها ایجاد شده است که نحوه زندگی ساکنان این مناطق با این کوه ها عجین است به نحوی که بخشی از جمعیت این منطقه را روستائیان و کشاورزان تشکیل می دهند و گروه دیگری که در این منطقه حضور دارند عشایر هستند.

عشایر در مراتع دامنه این کوه ها حق بهره برداری برای چرای دام دارند و نیز این مناطق دارای گیاهان دارویی است.

اخیرا مردم شهر بهمن با همراهی نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه بهمن و نماینده های شورای شهر در کوه های بهمنوک که در نزدیکی شهر بهمن است راه پیمایی کردند و کمپین تشکیل دادند تا توانستند کانکس های مربوط به معدن کاران را از منطقه اخراج کنند.

حتی برخی از شهروندان برای مدتی وقت خود را به پاسداری از کوه اختصاص دادند و کوه را ترک نکردند تا مردم شهر با برداشت غیرمترقبه و بدون اطلاع از کوه های بهمنوک مواجه نشوند.

اما تلاش های رحیم زارع نماینده مردم منطقه برای لغو پروانه بهره برداری از کوه های بهمن به جایی نرسید و رضا رحمانی در پاسخ طوماری که مردم شهربهمن ارسال کرده بودند صرفا دستور بررسی داد و سرانجام در تاریخ 18 آبان 98 بهره برداری از کوه گنجوک که در منطقه ای بین بهمن و صغاد واقع است، شروع شد.

مردم شهر همچنان معترض و مستأصل هستند و این عملیات بهره برداری که برای ساکنین منطقه تبعات زیادی دارد می تواند منجر به بدی آب و هوا ، کاهش کیفیت زندگی و حتی برای عشایر منطقه دلیلی برای کوچ بدون بازگشت باشد اما وزارت صنعت و معدن همچنان با انگیزه اقتصادی، چشم خود را بر روی تبعات اجتماعی و اقتصادی این فعالیت بسته است و تمام ارزش های گردشگری محیط زیست در آباده که درآمدی پایدار را برای مردم منطقه می تواند در پی داشته باشد نادیده گرفته و به کوه ها به چشم معدن سنگ نگاه می کند. سنگی که استخراج می شود تا به ثمن بخس به خارج از کشور صادر شود و به تبع آن ذخایر ژنتیکی ارگانیک  200 نوع گیاه دارویی این عرصه نابود شود.

سعید باستانی نماینده مردم تربیت حیدریه ، مه ولات و زاوه در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین درباره این که آیا پرسش از وزیران در این تاریخ امکان پذیر است گفت: ما هیچ منع قانونی نداریم و اینطور نیست که چون نزدیک به انتخابات مجلس هستیم نتوانیم از وزیر سوال کنیم یا وزیر را استیضاح کنیم.

وی توجه داد: البته خود به خود شاید یک فروکشی در این زمینه ها در مجلس اتفاق بیفتد اما هیچ منعی ندارد و نماینده محدودیتی برای پرسش از وزیر ندارد.

سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی درباره رسیدگی به تخلفی که از وزرا سر بزند گفت: دستگاه های نظارتی موظفند از تخریب محیط زیست جلوگیری کنند. بازرسی کل کشور در رأس این دستگاه های نظارتی است. مجلس شورای اسلامی و نقش نظارتی نمایندگان هم در کنار این مجموعه است.

وی بیان کرد: این ها اصلی ترین دستگاه هایی هستند که می توانند از تخریب محیط زیست جلوگیری کنند.

نقوی حسینی در مورد بهره برداری چینی ها از دریای عمان و تنگه هرمز گفت: نماینده هرمزگان هفته گذشته وزیر جهادکشاورزی را به مجلس فراخواند و نمایندگان از پاسخ وزیر درباره این بهره برداری قانع نشدند و محمود حجتی در این فرآیند کارت زرد گرفت.

بنابر اصل 31 قانون اساسی دولت وظیفه دارد مردم کشور را در تهیه مسکن یاری کند و این شهرستان ها که محل زندگی روستائیان و عشایر است و فعالیت هایی که در این مناطق انجام می شود نباید مشخصات مربوط به نوع زندگی مردم منطقه را دستخوش تغییر کند. 

به هرحال در منطقه ای که مسیر باستانی جاده ابریشم بوده است و امروز مسیر عبور و مرور زوار کربلاست و تمام گزینه های گردشگری در منطقه موجود است بهره برداری از کوهستانی که محل رویش گیاهان دارویی و چرای دام است توجیهی ندارد و مسئولین باید قبل از آن که دیر شود به این مسئله رسیدگی کنند. 

نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: