پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۷۵۹
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
در حال حاضر وضعیت هسته ای ایران در مسیری خطرناک پیش می رود. ایران پی در پی محدودیت های برجام را می شکند. آمریکا نیز کشورهای اروپایی را به پیوستن به کمپین حداکثری فرامی خواند، با این اوضاع خطر خارج شدن از کنترل رخ می نماید.

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران 19 آبان/ 10 نوامبر تاکید کرد: ایران نمی تواند به طور یک جانبه تعهدات قید شده در برجام را اجرا کند. وی کشورهای اروپایی را مورد انتقاد قرار داد که وظایف برجامی خود را عملی نکرده و هیچ تحریمی را لغو نکرده اند.

روز یک شنبه مراسم بتن‌ریزی واحد۲نیروگاه هسته‌ای بوشهربرگزار شد، با وجود تنش های فعلی اوضاع هسته ای ایران، دولت ایران به ندرت برخی از رسانه های گروهی خارجی را به بوشهر دعوت می کند تا وضعیت این رویداد را پررنگ تر اعلام کند، این اقدام پاسخ به بدعهدی آمریکا و کشورهای اروپایی است که به پیمان خود متعهد نبوده اند.

پیش تر حسن روحانی رییس جمهور ایران از آغاز مرحله چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی 15 آبان با گازدهی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ خبر داد.

اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از تصمیم ایران مدعی شد که این تصمیم، برجام را به خطر می‌اندازد. امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه گفت: تصمیم ایران بر ادامه گسترش فعالیت‌های هسته ای این کشور در جهت خروج از برجام «بسیار خطرناک و جدی» است وعواقب «وخیمی» برای تمام کشورهای امضاکننده برجام خواهد داشت. وزیر خارجه آلمان نیز گفت: تصمیم تهران برجام را به خطر می‌اندازد و ایران باید به اجرای تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای بازگردد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا شروع دوباره گازدهی به سانتریفیوژها در ایران ‌را باج‌خواهی از غرب تلقی کرد و گفت: من می‌دانم که اروپایی‌ها از این بابت نگران هستند و امیدوارم که آن ها به کمپین فشار حداکثری ما بپیوندند…

شش کشور مساله هسته ای ایران موسوم به گروه 5به علاوه 1است، پنج به معنای عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل و یک یعنی آلمان، اما در حقیقت یک یعنی آمریکا و پنج متعلق به سایر کشورهاست، بنابراین ماهیت بحران هسته ای ایران کشمکش بین آمریکا و ایران است.

فو چونگ مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین 18 آبان/ 9 نوامبر در نشست عدم گسترش سلاح های هسته ای خاطر نشان کرد: تنش های حال حاضر پیرامون مساله هسته ای ایران در نهایت ناشی از اعمال فشار حداکثری آمریکاست. مساله هسته ای ایران مسئله بزرگی نیست، اما بازگشت تحریم یک جانبه آمریکا علیه ایران و مدیریت درازدستانه که جلوی اجرای برجام از سوی کشورهای دیگر را گرفته، موجب شده است که ایران نتواند از سود اقتصادی قید شده در برجام بهره مند شود و به اجبار وظایف خود را کاهش می دهد. این منطق بحران هسته ای ایران است.

پس از خروج آمریکا از برجام، انگلستان، فرانسه و آلمان متعهد شدند که از طریق تامین منافع اقتصادی ایران برجام را حفظ کنند. گرچه این کشورها زبانا با اقدامات آمریکا مخالفت کرده اند، اما تاکنون هیچ اقدام واقعی برای حفظ برجام در پیش نگرفته اند.

خواست ایران زیاد نیست و کاملا مطابق با مفاد برجام است. سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز شنبه در نشست عدم گسترش سلاح های هسته ای مسکو عنوان کرد: تهران امیدوار است اروپا بتواند حق فروش نفت و تسویه حساب مالی ایران را تضمین کند.

عراقچی خاطر نشان کرد: تحریم آمریکا علیه ایران جنگ اقتصادی است، تنها راه حل تنش های کنونی این است که آمریکا در این جنگ اقتصادی اعلام آتش بس کند.

فو چونگ مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین اظهار داشت: برجام نه تنها توسعه برنامه هسته ای ایران را محدود می کند، بلکه سود اقتصادی ایران را نیز مورد تضمین قرار می دهد. موازنه برهم ریخته شده ناشی از خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم ها باید احیا شود. چین از هرگونه تلاش دیپلماتیک از جمله اینستکس از سوی اتحادیه اروپا و سازوکار تسهیلات مطرح شده فرانسه که به نفع حفظ برجام باشد، پشتیبانی می کند.

چین مذاکره و مشارکت کننده توافق نامه هسته ای ایران و نیز مدافع محکم و مجری برجام است. چین همواره همکاری اقتصادی و تجاری عادی با ایران را حفظ کرده، حتی به سبب آن تحت تحریم غیرقانونی و یک جانبه آمریکا قرار گرفته است. یقینا طرف ایران می تواند نگرانی های برخی موسسات چینی را درک کند.

حل مساله هسته ای ایران زمان بر است و به خرد و صبر نیاز دارد. اما کار لازم کنونی این است که آمریکا را به لغو یا کاهش تحریم ها علیه ایران وادار کرد، در غیر این صورت عملی شدن هر طرحی بعید به نظر می رسد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: