پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۷۶۹
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
هنرمندان کوچک بهار ایده خالق اسطوره‌های بزرگ؛
«من و اسطوره» عنوان نمایشگاهی است که به کوشش نازیلا پاکیاری روز جمعه 24 آبان همراه با رونمایی کتاب آثار هنرجویان گشایش می‌یابد. این نمایشگاه حاصل فعالیت گروهی هنرجویان موسسه هنرهای تجسمی بهار ایده است.

به گزارش پایگاه خبری گیتی آنلاین، نازيلا پاكياري مدیر آموزشگاه بهار ایده اهمیت ویژه‌ای برای ارائه آثار هنرجویانش به شکل حرفه‌ای قائل است. از این رو هنرجویان آموزشگاه از سنین متعدد کودک و نوجوان تحت عنوان یک موضوع پروژه هنری‌ای را آغاز می‌کنند و در ذیل آن به آفرینش آثار هنری خود با رویکرد اهمیت خلاقیت می‌پردازند و در نهایت آثار خلق شده در یک گالری رسمی به نمایش گذاشته می‌شود و در قالب کتاب نیز منتشر می‌گردد. نکته جذاب شکل تولید هنری هنرجویان بهار ایده و نوع مواجهه‌ی ایده پرداز این نمایشگاه‌ها با شکل خلاق ارائه است. خانم پاکیاری در مورد چگونگی شکل‌گیری نمایشگاه «من و اسطوره» چنین عنوان می‌کند: «نمايشگاه من و اسطوره يا بهتر بگوييم «من و ابرمن»  از نگاه كودكان و نوجوانان به سه مقوله نهاد، من ، ابرمن می‌پردازد. اين سه عنصر در تعامل با يكديگر، رفتارهاي پيچيده انساني را بوجود مي‌آورند.  نهاد تنها مولفه‌اي است كه از بدو زايش انسان حضور دارد و ذهن و ابرمن دو جنبه از شخصيت انسان كه برخورد با واقعيات و دوم در بردارنده تمام آرمان‌هاي دروني است.

آثار نمایشگاه در دو بخش «من» که شامل آثار بچه‌ها با محور خودشناشی و « اسطوره » که  در این نمایشگاه  به شخصیت‌ها و قصه‌های اساطیر ایرانی در شاهنامه‌هایی همچون آرش کمانگیر، زال و سیمرغ و هفت خوان رستم و ... پرداخته شده است. شکل ارائه آثار نمایشگاه در قالب نقاشی، حجم، داستان‌نویسی و هنرهای اجرایی و موسیقی خواهد بود.

«در بخشی از توضیحات نمایشگاه درباره انتخاب قهرمانان شاهنامه آمده است: شاهنامه از دير باز مورد توجه مردم ايران بوده است.  در دوره صفويه نقالان در قهوه خانه‌ها داستان‌هاي شاهنامه را با پرده خواني شرح مي‌دادند و اهداف هركدام از داستان‌ها بيان ارزش‌هاي وجودي انسان مي‌باشد . در داستان هفت خان رستم، رستم براي نجات كيكاووس و تشرف به مقام قهرماني و يا كمال، آزمون هفت خان را پشت سر مي‌گذارد. داستان ضحاك نشانه آيين‌هاي متضاد و ناداني در مقابل جوانان پاك و آرش كمانگير كه نماد صلح و دوستي و مهر و عرق به وطن مي‌باشد ...»

 همچنین همزمان با گشایش نمایشگاه از کتاب آثار هنرجویان نیز رونمایی خواهد شد. كودكان و نوجوانان باگفتگو در باره خود وخاطره‌هایشان در پي جستجوي من و ابرمن، پژوهش و تحقيقات و فعاليت‌هاي هنري مختلفي را انجام داده‌اند، چالش‌هايي كه در اين مسير برايشان بوجود آمد منجر به خلق داستان زیبای «گلخانه دکتر هانا» وتعداد زيادي آثار شد که بخشی از تصویرسازی‌ها و داستان در کتاب گردآوری شده است.

نازیلا پاکیاری متولد 1350، کارشناس ارشد پژوهش هنر و داراي مدارك بين المللي هنر و خلاقيت ويژه كودك ونوجوان ازمراکز بین المللی رجیو امیلیا درایتالیا و مونته سوری درهلند است. اواز سال 1383 آموزشگاه بهار ایده را تاسیس و مدیریت کرده است.

اسامی هنرمندان این نمایشگاه به شرح زیر است: آترينا احمدي آترينا احمدي- كيان رينه اي- رزا غروي- يحيي قرائي- مهرداد قربانزاده- امير حسين پير محمدي- شقايق سعيدي- كيميا فارغ بال- يوحنا رباطي- آلا نظري- رايا لامعي- ديبا امير خسروي -  هانا چيت ساز- پارسا خدابنده اي- پاليز رادفر- ملينا روزبهاني- هيرمند محمود پور- مانياد ذهني- شايان كبيري- ليانا نام آور- رادين خاكباز- ديانا قربانزاده- سام تفرشي- آويد ميركمالي- اميرسام فرجي- محمد طاها حاجي زاده اميني- رادين عباسي- اميرعلي يارلو- رايموند عباسي- پريماه ميرزايي- بهار فهرستي- متين دباغي

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: