پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۷۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
گیتی آنلاین - مدیر خدمات و پشتیبانی شورای شهر کرج گفت: اجازه ندهیم چراغ مطالعه در جامعه خاموش شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری گیتی آنلاین - امید فراغت در آستانه هفته کتاب و کتابخوانی، در مراسم اهدای کتاب به پرسنل خدمات شورای شهر کرج اظهار کرد: کتاب قدیمی ترین میراث فرهنگی بشر است و در طول قرن ها نقش به سزایی در توسعه  جوامع، دانایی افزایی و تغییر سرنوشت انسان‌ها داشته است.

وی با اشاره به اینکه "حال خوش خواندن" به عنوان شعار هفته کتاب و کتابخوانی امسال انتخاب شده، افزود:  این شعار به این معنا است که باید زمینه دوستی و انس همه افراد جامعه با یار مهربان فراهم شود و کتابخوانی محدود به قشر خاصی نباشد.

وی توضیح داد: بر این اساس در حرکتی نمادین، تعدادی کتاب خریداری و در بین پرسنل خدمات شورای شهر کرج توزیع شد تا ضمن تقدیر از زحمات این افراد، زمینه ترویج فرهنگ کتاب خوانی در میان آنها فراهم شود.

این مسئول با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ دوستی با کتاب از دروان کودکی خاطر نشان کرد: والدین مهمترین الگوی فرزندانشان هستند و  اگر کودکان ببینند که پدرو مادرشان به مطالعه علاقه مند هستند و در روز ساعتی را به خواندن کتاب اختصاص می دهند، آنها نیز به مطالعه ترغیب می‌شوند.

فراغت با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی سالهاست در کشور ما مغفول مانده، اضافه کرد: متاسفانه امروز کتاب در سبد فرهنگی خانواده های ایرانی جای چندانی ندارد و اغلب افراد به جای مطالعه وقت خود را با فضای مجازی و ابراز دیجیتالی پر می‌کنند.

وی اظهار کرد: فرهنگ مهمترین برگ هویتی یک ملت است و جامعه ای که از کتاب و کتابخوانی به دور باشد، در مسیر توسعه فرهنگی به بیراهه می رود.

وی با بیان اینکه سرانه مطالعه یکی از شاخص‌های مهم توسعه فرهنگی جوامع امروز است، گفت: اگر می خواهیم در دهه های آینده در حوزه فرهنگ حرفی برای گفتن داشته باشیم نباید اجازه دهیم چراغ مطالعه در جامعه خاموش شود.

وی ادامه داد: طبق آمار، درجوامعی که افراد آن با کتاب انس و الفت دارند، آمار بزه ، جرم و آسیبهای اجتماعی در مقایسه با کشورهایی که سرانه مطالعه پایینی دارندف کمتر است و این نشان می دهد یار مهربان انسان ساز است.

فراغت توضیح داد: ترویج فرهنگ مطالعه با سخنرانی و شعار امکان پذیر نیست و در این خصوص باید به صورت عملی وارد میدان شد و با اختصاص اعتبار مناسب ،در مسیر ساخت کتابخانه در مناطق مختلف شهر به خصوص مناطق کم برخوردار و همچنین تجهیز منابع مطالعه موجود گام برداشت.

مدیر خدمات و پشتیبانی شورای شهر کرج گفت: هرچند طی سال‌های گذشته شاهد افزایش اعتبارات فرهنگی مدیریت شهری کرج بودیم ولی این اعتبار کمتر برای ترویج  فرهنگ کتابخوانی هزینه شده و امیدواریم با  تغییر نگرش مدیران، اعتبارات مناسبی در این زمینه تخصیص یابد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: