پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۲۹۸۶۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
در صحن علنی مجلس رأی نیاورد!
تصویب مواد لایحه تجارت که از شورای نگهبان به صحن علنی مجلس اعاده شده است در دستور کار صحن علنی مجلس است. در ماده 358 و ماده 371 عبارت حقوقی «تقصیر سنگین» آمده است که در زمان تصویب این دو ماده هر بار نادر قاضی پور نماینده ارومیه به این عبارت ایراد گرفت ولی وقتی در صحن رای گیری شد پیشنهاد حذف آقای قاضی پور رأی نیاورد.

به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین امروز 3 آذرماه 1398 در صحن علنی مجلس لایحه تجارت-کتاب دوم: اسناد تجارتی که از شورای نگهبان اعاده شده است در حال تصویب است. 
 ماده 371 که در مبحث ظهرنویسی آمده است می گوید: شخصی که در سررسید وجه برات را بپردازد، بریءالذمه محسوب می شود، مگر اینکه با سوءنیت به زیان مسؤولان سند اقدام کرده یا در پرداخت وجه،  «تقصیر سنگینی» مرتکب شده باشد. برات گیر باید، به هنگام پرداخت، تسلسل لاینقطع ظهرنویسی ها را احراز نماید، لکن احراز اصالت امضای ظهرنویسان ضروری نیست. 
به گزارش گیتی آنلاین نادر قاضی پور نماینده ارومیه به عبارت حقوقی «تقصیر سنگین» که در این متن آمده است ایراد گرفت و گفت: این عبارت مشخص و دقیق نیست و بر حسب تفسیر قاضی معنا می شود و منجر به رأی های متفاوت در یک مقوله رسیدگی حقوقی خواهد شد. 
وی خاطرنشان ساخت که من در هنگام تصویب ماده 358 نیز به این عبارت ایراد گرفتم که همکاران رای ندادند و حذف آن رای نیاورد اما توجه داشته باشید که این عبارت این مواد را دارای ابهام کرده است. 
همچنین سخنگوی اتاق بازرگانی در جایگاه حاضر شد و گفت: تقصیر سنگین تعریف مشخصی ندارد و بنا به تفسیر قاضی تغییر می کند. وی تاکید کرد که قانون صرفا برای تدریس در دانشگاه نیست و در مرحله اجرا برای بازرگانان اشکال ایجاد می کند. 
اما از مرکز پژوهش های مجلس عالی پناه گفت: این ایراد وارد نیست زیرا برای «تقصیر سنگین» نمی توان معیار نوعی داد مانند واژه سوء نیت که تعریف دقیقی ندارد. 
همچنین حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی مجددا اصرار کرد: این عبارت در قانون پیشین وجود داشته و در قوانین بین المللی هم این عبارت وجود دارد و از نمایندگان خواست که به حذف این عبارت رأی ندهند. 

به هر حال قانون قبلی لایحه تجارت که به مدت طولانی در کشور اجرا شده است یکی از موانع کسب و کار بوده است و در نتیجه ناکارآمدی آن، کشور با مشکلاتی مواجه بوده که یکی از نشانه های آن پرونده های متعدد قضایی در زمینه تجارت است. 

این که عبارت «تقصیر سنگین» در لایحه قدیمی وجود داشته دلیلی برای تکرار آن در قانون جدید نیست و این که این عبارت در اسناد بین المللی وجود دارد حتی بیش از پیش اشکال بر این عبارت حقوقی وارد می کند چرا که در این صورت باید برداشت کشورهای مختلف از این عبارت را مورد توجه قرارداد که مسلما یک اشکال است. 
مناسب است کمیسیون قضایی برای  عبارت حقوقی «تقصیر سنگین» یک تعریف مشخص و دقیق ارائه کند. 
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: