پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۲۹۸۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان:
نشست خبری- مطبوعاتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به مناسبت هفته کتاب در دفتر انتشارات و کتابفروشی ستارگان آسمان شهر خرم آباد برگزار شد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در جمع خبرنگاران به اهمیت کتاب و کتابخوانی گریزی زد و گفت : هیچ جامعه ای بدون داشتن زیربنای فرهنگی به رشد و توسعه نخواهد رسید و جامعه ای به پویایی و رشد خواهد رسید که در آن کتاب و کتابخوانی رونق داشته باشد .

احمد حسین فتایی بیان داشت : سرانه مطالعه روزانه در کشور ۱۳ دقیقه است که در مقایسه با سال ۹۴ رشدی مساوی دارد و انتظار می رفت بعد از گذشت ۴ سال به رشد بیشتری رسیده باشد ولی باز در حالتی خوشبینانه می توان گفت همین که سرانه مطالعه پایین نیامده و در حالت مساوی قرار دارد نوعی رشد محسوب می شود .

وی با بیان اینکه باید خوراک فرهنگی انتشارات و کتابخانه ها تامین شود اظهار داشت : فرهنگ یک سرمایه گذاری غیر جذاب است به این معنی که هر شخصی به دنبال پول باشد به این حوزه ورود نمی کند ، افرادی که در وادی فرهنگ هستند خدماتشان ارزشمند است زیرا عشق و علاقه آنها را در این کار پر زحمت و بدون نفع اقتصادی نگه داشته است .

مدیر کل جوان فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه بزرگترین بعثت انسانی با کتاب آغاز شد؛ خاطرنشان ساخت: کتاب و کتابت چرخه ای دارد از اندیشه و جرقه ای که در ذهن یک نویسنده ایجاد می شود و بعد از آن تبدیل به نوشتار می گردد و این پروسه طولانی با سختی ها و مشقات فراوانی برای نویسنده همراه است و فقط اهل دل و عشق می توانند این سختی ها را در این رکود اقتصادی تحمل کنند .

وی به نکته ای قابل تامل اشاره کرد: در حوزه های زیرساختی مانند راه و شهرسازی و مخابرات و حوزه های دیگر  که فعالیتی صورت گیرد نمود آن سریع و محسوس است ولی در حوزه فرهنگ و چاپ کتاب اینگونه نیست و سریع و به عینه دیده نمی شود اما اگر کار اصولی صورت گیرد و با مشارکت مردم و آموزش و پرورش و دیگر دستگاه ها به دور از موازی کاری باشد قطعا تاثیرات و نمودش روشن تر خواهد بود .

احمدحسین فتایی با بیان اینکه جهت فرهنگ سازی نیاز است تمام دستگاه ها، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را یاریگر باشند، اذعان داشت :  دغدغه اصلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مطالبه مردم مجتمع فرهنگی و تالار مرکزی است که تاکنون قرار بود با بودجه ملی ساخته شود و ۲۰ درصد هم پیشرفت فیزیکی داشته ولی این پروژه از ملی به استانی تبدیل شد و چون یک تالار تخصصی حوزه فرهنگ است تقاضامندیم مسئولین اعتباری را به آن اختصاص دهند .

پس از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، معاونت فرهنگی این اداره کل پشت تریبون قرار گرفت و سخنان خود را اینگونه آغاز کرد : رویکرد فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این منوال است که از نویسنده واقعی حمایت کند یعنی نویسندگان سرشناس و آنهایی که شغلِ شان نویسندگی است جهت حمایت و بهره مندی از مزایا در اولویت قرار دارند .

ناصر دولتشاه بیان داشت : لطف کتابخوانی به ورق زدن است ولی باید قبول کنیم که علم و کتابت دارد به سمت کتاب های دیجیتال و صوتی می رود و این موضوع هرگز جای نگرانی ندارد، اگر کتاب کاغذی را از دست بدهیم مطالعه و خواندن کتاب را که از دست نداده ایم و کتاب های صوتی و دیجیتالی نیز در نوع خود خوب و ارزشمند هستند .

در حاشیه نشست خبری- مطبوعاتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، علی سیاهپوش مدیر انتشارات و کتابفروشی ستارگان آسمان به بیان دیدگاه های خود و مشکلات نویسندگان و انتشاراتی ها پرداخت .

شایان ذکر است این نشست خبری به همت و هماهنگی رضا مریدی مسئول بسیج رسانه استان لرستان صورت گرفت .

مریم نظری 
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: