پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۱۷۳
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
دخالت آشکار آمریکا در امور هنگ کنگ چین با اقدام متقابل نیرومند از سوی چین رو به روست، 2 دسامبر/11 آذر، وزارت خارجه چین از تحریم پنج سازمان غیر دولتی آمریکا خبر داد.

حقایق فراوانی ثابت کرده است که چنین سازمان های غیر دولتی به اشکال گوناگون از مخالفان چین و اغتشاشگران هنگ کنگ حمایت کرده و آنان را به ارتکاب جنایات خشونت آمیز افراطی و فعالیت استقلال طلبی برای هنگ کنگ تشویق کرده اند، در وضعیت ناآرام هنگ کنگ تقصیر آن ها بزرگ است.

در میان سازمان های غیر دولتی تحریم شده، بنیاد دموکراسی ملی آمریکا( ان یی دی) بدنام تر است. این بنیاد که لباس دموکراسی بر تن دارد، در حقیقت در سال 1983 از سوی دولت رونالد ریگان تاسیس شد که بیش از 80 درصد بودجه آن از سوی دولت و کنگره تامین می شود، این بنیاد مخصوصا در فعالیت های سیاسی و جنگ روانی شرکت می کند، اما حضور خود دولت آمریکا در آن مناسب نیست.

بنیاد دموکراسی ملی آمریکا در سراسر جهان تجربیات فراوانی در سرنگون کردن حکومت ها و برپایی انقلاب رنگین دارد، در بازی سیاست خیابانی ماهر است و بسیاری کشورها آن را به عنوان «سیای دوم» می شناسند.

هوانگ جی فنگ، یکی از سرکرده های مخالفان چین و اغتشاشگران هنگ کنگ از سوی ان یی دی با دقت آموزش دیده است. ان یی دی نه تنها مبالغ فراوانی به هوانگ اختصاص داده، بلکه به وی قول داده است که اگر از سوی پلیس بازداشت شده و مورد شکایت قرار گیرد، کمک مالی کامل برای تحصیل در آمریکا یا انگلستان برای او در نظر گرفته خواهد شد. با پشتیبانی قوی ان یی دی، هوانگ جی فنگ در راه استقلال طلبی هنگ کنگ بسیار فعال است، او نه تنها هدف سیاسی روشنی مطرح کرده، بلکه با سایر سازمان های استقلال طلب هنگ کنگ نیز ارتباط برقرار کرده است.

در هنگ کنگ بسیاری از سازمان ها از جمله انجمن خبرنگاران هنگ کنگ با سازمان های غیر دولتی آمریکا ارتباط نزدیکی دارند. آنان از یک سو به نام «کفیل» خواسته هایی را بیان می کنند و از سوی دیگر از «صاحبشان» وجوه نقدی و الزامات جنسی دریافت می کنند.

در حقیقت در انقلاب رنگین بسیاری کشورها و مناطق، حضور سازمان های غیر دولتی آمریکا در چنین انقلابهایی احساس می شود، به طور نمونه مناطقی مانند گرجستان، اوکراین و خاورمیانه. آنان معمولا با سوء استفاده از وضعیت حساس، با جوسازی، سیاه نمایی و تحریف، نام دولت و رهبران فلان کشور را تخریب می کنند، مردم، بخصوص جوانان این کشور را به انقلاب خیابانی تشویق می کنند و نظم اجتماعی این کشور را کاملا مختل کرده، در نهایت بدون توسل به زور دولت این کشور را سرنگون می کند، یا رهبر آن را وادار به برکناری کرده، سپس از طریق انتخاباتی که ظاهرا عادلانه است، گروه مخالف که حامی آمریکا و غرب است را بر تخت قدرت می نشاند.

به دنبال افشای نقش برخی سازمان های غیر دولتی غربی در برپایی انقلاب رنگین، بیشتر کشورها پی برده اند که باید با هوشیاری کامل، آن ها را تحت کنترل جدی و مدیریت قرار دهند.

ایران یکی از اهداف اصلی انقلاب رنگین آمریکاست، چندی پیش اعترضات خیابانی به علت افزایش قیمت بنزین در ایران رخ داد، سیاستبازان آمریکا فکر می کردند فرصتی فراهم شده است، سیا و برخی سازمان های غیر دولتی آمریکا مستقیما پول نقد میان اغتشاشگران توزیع کردند تا آنان به قتل، آتش افزوزی و غارت بپردازند، اما در نهایت قصد آمریکا بار دیگر نقش بر آب شد.

24 اگوست سال جاری، ایران بنیاد دفاع از دموکراسی های آمریکا و مسوول آن را در فهرست تحریم قرار داد. این بنیاد که پس از رویداد یازده نوامبر تاسیس شد، پیشقدم در جبهه ضد ایرانی محسوب می شود که یکی از حامیان خروج آمریکا از برجام است. این بنیاد صدها اعانه دهنده مالی دارد که بیشتر آن ها از ثروتمندان یهودی آمریکایی هستند.

روسیه نیز یکی از کشورهای اصلی مورد حمله سازمان های غیر دولتی غرب است، سال 2012 روسیه «قانون سازمان های غیر دولتی» را به تصویب رساند و سال 2015 «قانون سازمان های ناخوشایند» را منتشر کرد.

اول ژانویه سال 2017 چین «قانون مدیریت فعالیت سازمان های غیر دولتی خارجی در خاک جمهوری خلق چین» را رسما به اجرا در آورد، این قانون ضمن تضمین فعالیت و حقوق سازمان های غیر دولتی خارجی در خاک چین، همچنین سبب شده است که برخی سازمان های اشرار غیر دولتی غربی در چین فرصتی برای فعالیت نداشته باشند.

اما متاسفانه در منطقه هنگ کنگ قانون مشابهی وجود ندارد، در نتیجه چنین سازمان های غیر دولتی می توانند در بحران تجدیدنظر طرح قانونی این منطقه نقش بسیار بدی داشته باشند.

به قول یک ضرب المثل چینی «سر گوسفند را آویخته، گوشت سگ را می فروشد»! جهانیان حالا بیش از پیش متوجه شده اند که چنین سازمان های غیر دولتی تنها ظاهری آراسته دارند، اما در نهایت ابزاری بیش برای غرب در برپایی انقلاب رنگین نیستند.

تصمیم دولت چین برای تحریم سازمان های غیر دولتی آمریکا که در بحران هنگ کنگ نمایش بد از خود ارایه داده است، بدون تردید پیامی قوی است، مبنی بر این که اگر می خواهید انقلاب رنگین در هنگ کنگ راه ا ندازی کنید، جای اشتباهی را انتخاب کرده اید.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: