پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۱۷۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
مجلس نمایندگان آمریکا طرح «قانون 2019 حقوق بشر اویغورها» را به تصویب رساند که در آن، ضمن افترا زدن به حقوق بشر منطقه شین جیانگ چین و سیاهنمایی تلاشهای چین برای از بین بردن افراطگرایی و مبارزه با تروریسم، سیاست دولت چین برای اداره شین جیانگ را هدف حملات هدفمند قرار داد.

این اقدام آمریکا مغایر با حقوق بین المللی و اصول روابط بین المللی و مداخله در امور داخلی چین است و چین خشم و مخالفت خود را با آن ابراز کرده است.

در یک سال گذشته برخی افراد در آمریکا همواره به دنبال بازی حیله گرانه پیرامون مساله شین جیانگ بوده اند. سیاستمداران آن کشور از جمله مایک پنس، مایک پمپئو و مارکو روبیو پی در پی سخنانی بی پایه و خالف حقیقت درباره شین جیانگ ایراد کرده اند که کاملاٌ نشان می دهد که برخیها در آمریکا تبعیض سیاسی مغرورانه دارند و می خواهند به بهانه حقوق بشر از توسعه چین جلوگیری کنند.

امور شین جیانگ کاملا جزو امور داخلی چین است و مساله شین جیانگ اصلا ربطی با حقوق بشر، ملیت یا دین ندارد بلکه جزو مسائل مبارزه با تروریسم و نیروهای استقلال طلب است. شین جیانگ به مدت طولانی جبهه مبارزات چین با تروریسم بوده است. در سالهای اخیر چین برای از بین بردن سرچشمه و منشا تروریسم در شین جیانگ و فراهم کردن محیط مناسب برای توسعه اقتصادی و اجتماعی شین جیانگ، اقدامات لازم را در شین جیانگ به عمل آورده که می توان گفت تلاشی برای دفاع حداکثری از حقوق مردم شین جیانگ به شمار می رود.

در واقع، مبارزه با تروریسم در شین جیانگ به منطقه، ملیت و دین معینی نسبت داده نمی شود و تلاش می شود در عملیات مبارزه با تروریسم محدودیتهای کمتری برای حقوق اساسی مردم شین جیانگ ایجاد شود. این اقدامات چین در شین جیانگ کاملا با قوانین جمهوری خلق چین و عرف جامعه جهانی منطبق است و باعث شده است در سه سال متوالی هیچ حمله تروریستی در شین جیانگ رخ نداده باشد که مورد استقبال مردم 25 میلیونی شین جیانگ نیز قرار گرفته است. این تلاشهای چین بخش مهمی از مبارزات جامعه جهانی با تروریسم به شمار می رود. از اواخر سال 2018 به این سو، بیش از 1000 نفر از مقامات حدود 70 کشور و نمایندگان سازمانهای بین المللی، رسانه ها، سازمانهای دینی و اندیشمندان از شین جیانگ دیدار کرده و تجربیات شین جیانگ در مبارزه با تروریسم و افراطگرایی را مورد تایید قرار داده و قابل استفاده خوانده اند.

توسعه شین جیانگ الگوی توسعه اقتصادی و اجتماعی مناطق اقلیت نشین چین است و به خاطر دخالت برخیها در آمریکا، محو نمی شود. چین به آمریکا هشدار می دهد فورا از اقدام نادرست فعلی خود و تبدیل طرح فوق به قانون جلوگیری کند و از مداخله در امور داخلی چین با استفاده از مساله شین جیانگ دست بکشد تا از آسیب دیدن مجدد روابط چین و آمریکا پرهیز شود. دولت و مردم چین برای دفاع از حاکمیت، امنیت و توسعه خود عزم راسخی دارند و چین با توجه به پیشرفت اوضاع، عکس العمل لازم بیشتری در پیش خواهد گرفت

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: