پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۴۳۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
رییس افغان فیلم عنوان کرد:
صحرا کریمی درباره برگزاری جشنواره سینماحقیقت بیان کرد که این رویداد نه تنها به سینمای مستند جایگاه ارزنده ای داده که آن را از انحصار عده ای محدود بیرون آورده است.
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، صحرا کریمی کارگردان و رییس شرکت افغان فیلم تنها نهاد دولتی فیلمسازی افغانستان که در حال حاضر فیلم «حوا، مریم، عایشه» نماینده سینمای افغانستان در اسکار 2020 را روی پرده سینماهای هنر و تجربه دارد، گفت: من یکی از شرکت کنندگان اولین دوره جشنواره سینماحقیقت هستم. در آن سال با فیلم «زنان افغان پشت فرمان رانندگی» در جشنواره شرکت کردم و جایزه بهترین تحقیق را بدست آوردم.

کریمی که از نسل دوم مهاجران افغان در ایران است عنوان کرد: فکر می کنم سینمای مستند مخصوصا در حوزه کشورهای خاورمیانه و آسیای جنوبی بسیار اهمیت دارد چون روایت مستند در هر شکلی که باشد در حال ثبت تاریخ یک مرز و بوم در دوره های مختلف است.

صحرا کریمی که مستندهای زیادی در کارنامه کاری خود دارد، ادامه داد: مردم ایران به دلیل مواجهه شان با قشر خاصی از افغان ها که بیشتر کارگرند؛  زندگی طبقه متوسط و فرهیخته افغان را نمی شناسند و من گاه شاهد این موضوع بوده ام که  از تصویرشان در سینمای ایران- چه مستند و داستانی-  ناراحت اند، اما حرفم به آن ها این بوده که اگر می خواهید حقیقت را نشان دهید شما هم با همین ابزار حرف بزنید و نیمه پر لیوان را به مردم نشان دهید.
این فیلمساز، زندگی در جغرافیای آسیا و خاورمیانه را در ذات خود دارای یک داستان دانست و گفت: سینمای مستند ژانرهای زیادی دارد اما هدفش عبور از کلیشه و نگاه کردن با دید عمیق تر است نه اینکه مانند رسانه ها فقط خبر و تیتر بسازد.

وی که دو سال قبل یکی از داوران جشنواره بین المللی فجر بود، برگزاری جشنواره سینماحقیقت را اتفاق خوبی دانست که جای خالی آن بسیار حس می شد. وی در این باره گفت: در نبود این جشنواره تمرکز همه روی سینمای داستانی بود اما این رویداد نه تنها به سینمای مستند جایگاه ارزنده ای داده که آن را از انحصار عده ای محدود بیرون آورده است. به همین دلیل است که امروز شاهد نام مستندسازان جوان در کنار نام پیشکسوتان این حرفه هستیم.

رییس افغان فیلم در پایان درباره میزان شناخت سینمای ایران در افغانستان اظهار کرد: سینمای داستانی ایران را در افغانستان به خوبی می شناسند اما سینمای مستند زیاد شناخته شده نیست با این حال سال گذشته مستند «در جست و جوی فریده» در جشنواره مستند زنان هرات به نمایش در آمد و ضمن دریافت جایزه بهترین مستند جشنواره مورد استقبال تماشاگران هم قرار گرفت.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: