پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۴۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
مدیرعامل مجتمع حقوقی - داوری تدبیر اندیشان افلاک با گیتی آنلاین به گفت و گو نشست
 
 
مدیرعامل مجتمع حقوقی - داوری تدبیر اندیشان افلاک در گفت و گوی اختصاصی با گیتی آنلاین گفت: از سال 1379 که قانون آیین دادرسی مدنی تصویب شد نزدیک به ۵۰ ماده قانونی به کار داوری اختصاص داده شد، ابتدای قانون داوری در ماده ۴۵۴ قانون آیین دادرسی مدنی است که عنوان می دارد هرگاه طرفین قرارداد به اختلافی رسیدند که این اختلاف باعث شود به دادگاه مراجعه کنند می توانند یک یا چند نفر را به عنوان داور بین خود انتخاب تا این داور اختلافشان را به نوعی فیصله دهد و دیگر نیازی نباشد به دادگاه مراجعه کنند. 
 
محسن تاجدینی افزود: عبارات حقوقی مانند حل اختلاف و فیصله اختلاف در معنا بسیار با هم متفاوت هستند ولی در جامعه ما آنها را یکی می دانند در واقع حل اختلاف آن است که با کدخدا منشی ، سازش کنند مثل شورای حل اختلاف که باعث سازش می شود ولی زمانی می گوییم اختلاف فیصله پیدا کرده یعنی اینکه رای و حکمی صادر شده اما متاسفانه جامعه، داوری را با سازش یکی می‌داند که باید گفت اصلاً داوری با سازش فرق دارد.
 
 وی داوری را نوعی قرارداد برشمرد و تشریح کرد : داوری نوعی قرارداد است حال این قرارداد داوری می تواند ذیل قرار دارد اصلی و یا خارج ازقرارداد اصلی باشد ، اگر ذیل باشد مثل یک مبایعه‌نامه و قولنامه ، بنگاه داران می‌توانند آن را انجام دهند و عنوانی را در آخر قولنامه ها تحت عنوان روش حل اختلاف بیاورند. اما اگر خارج از قرارداد اصلی باشد مثل یک چک و طرف نمی خواهد به دادگاه مراجعه کند آنجا وظیفه داور این است که طرف صادر کننده چک 
را خوانده و اختلاف را حل و فصل کند .

این عضو جوان انجمن آیین دادرسی ایران ، داور را یک قاضی خصوصی عنوان کرد و افزود: داور، قاضی خصوصی است که با اراده و رضایت طرفین انتخاب می گردد و طرفین بعد از اختلاف در قرارداد منعقد شده می‌توانند به وی مراجعه کنند .

محسن تاجدینی گریزی اجمالی به مزیت های داوری زد و اظهار داشت:  کار رسیدگی به پرونده های قضایی و حقوقی توسط داور در زمان کمتری از روال دادگاه ها صورت می گیرد، در داوری اطاله دادرسی وجود ندارد طرفین هزینه ی کمتری پرداخت می کنند و به رسیدگی تخصصی تر دست می یابند و زمان کمتری صرف می کنند تا به نتیجه نهایی برسند .

وی خاطرنشان ساخت: رای داور یک حکم قطعی و لازم الاجرا است که طرفین حق هیچگونه اعتراضی به رای داور نمی توانند داشته باشند و فقط می‌توانند از دادگاه ابطال آن را درخواست نمایند. 
 
 عضو خادمیاری حقوقدانان آستان قدس رضوی گفت: در قرآن کریم به کرات  طی ۲۲۰ آیه به امر حکمیت و داوری اشاره شده و در قانون آیین دادرسی سالهای ۱۳۱۸ ، ۷۶ ۱۳و ۱۳۷۹  از داوری سخن به میان آمده ولی متاسفانه در هیچ دانشگاهی بحث داوری تدریس نشده و به راحتی دانشگاه‌های ما از کنار داوری گذر کرده اند.
 
وی اذعان داشت: هم دادگاه و هم اشخاص می‌توانند تعیین کننده ی داور باشند، اگر دادگاه داوری را تعیین کند باید دارای شرایطی باشد از جمله اینکه نباید کمتر از 25 سال سن داشته باشد، در آن اختلاف ذی نفع نباشد، قرابت نسبی و سببی تا درجه دوم از طبقه سوم با طرفین دعوا نداشته باشد، وکیل، قیم و کفیل برای اصحاب دعوا و اختلاف نباشد، قضات دادگستری و کارمندان اداره دادگستری نمی‌توانند به هیچ عنوان داوری کنند مگر اینکه از کار خود استعفاء دهند.

مدیرعامل مجتمع حقوقی - داوری تدبیر اندیشان افلاک تصریح کرد: بعضی از داوری‌های واجب است یعنی حتماً آن اختلاف باید با داوری حل شود مثل پیش فروش آپارتمان ها و اما برخی داوری ها مانند اختلافات چک ، سفته، وصول مطالبات واختلافات خانوادگی، اختیاری هستند. 
 
وی افزود: مدت ۱۰ سال است کار داوری انجام می‌دهیم پایه و پایلوت کار ما در شهرستان دورود بود و اکنون دفاتر داوری فراوانی در این شهرستان مشغول به فعالیت هستند و ۹۰ درصد از آرای صادره از جانب آنان به نتیجه و اجرای احکام رسیده .
 
محسن تاجدینی در پایان اظهار داشت: سال 97 تقریبا 6 دوره آموزش داوری از مقدماتی تا بین المللی و میانجیگری راه‌اندازی کردیم و قصد داریم انشاا... از دی ماه سال جاری دوره‌های جدیدی برای علاقمندان امر داوری برگزار کنیم . 
 

تهیه و تنظیم : مریم نظری 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: