پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
بابی نادری مفسر ایرانی شبکه تلویزیونی بین المللی چین (CGTN) و خبرنگار ارشد پرس تی وی ایران اخیراً در روزنامه "تهران تایمز" تفسیری منتشر کرد که در آن تبعیض کشورهای غربی و "استاندارد دوگانه" این کشورها در مسئله شین جیانگ چین مورد انتقاد قرار گرفته است. 

خیراً در روزنامه "تهران تایمز" تفسیری منتشر کرد که در آن تبعیض کشورهای غربی و "استاندارد دوگانه" این کشورها در مسئله شین جیانگ چین مورد انتقاد قرار گرفته است. با توجه به آنکه این مقاله واکنش گسترده طرف های مختلف از جمله رسانه های گروهی غربی را به دنبال داشته است با هم نگاهی می‎اندازیم به بخش های اصلی آن:

هفته گذشته، CGTN مستندهایی را درباره منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ این کشور پخش کرد که سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داد. در این مستندها تصاویر واقعی حملات تروریستی به بخش های مختلف این منطقه در ده سال گذشته به نمایش گذاشته شده است. کار CGTN کاملاً صحیح بود چرا که از طریق نمایش شواهد غیر قابل انکار، مسئله مبارزه با تروریسم در شین جیانگ تبدیل به محور توجه جامعه جهانی خواهد شد.

بدیهی است، تررویسم فرامرزی تهدید واقعی برای امنیت، آزادی و ارزش های هر کشوری در جهان است. مانند کشورهای دیگر جهان، چین حق و وظایفی برای مبارزه با تروریسم، افراطگرایی و تجزیه طلبی دارد و با توجه به وضعیت خود اقداماتی را در جهت مقابله با این موارد انجام می‎دهد. اجرای برنامه بازآموزی و آموزش‎های حرفه ای توانسته است با پیشگیری از دلایل، منابع و امکان شکل گیری اقدامات تروریستی، در طول سه سال، با موفقیت از بروز عملیات تروریستی در منطقه شین جیانگ جلوگیری کند و به همین خاطر این برنامه ها مورد پذیرش و استقبال گسترده مردم چین قرار گرفته است؛ چرا که از گذشته تا به حال، مردم غیر نظامی و بی گناه آسیب دیدگان اصلی عملیات تروریستی در شین جیانگ بوده‎اند.

عده ای از رسانه های گروهی و سازمان های غربی با وجود عدم ارائه شواهد و مدارک برای اثبات ادعای های خود، همواره بر دیدگاه های "ضد چین" خود تاکید می‎کنند. مشکل آنان اینجاست که بدون اتهام‎هایی مثل "بازداشت یک میلیون اویغور" و یا "بروز درگیری های بومی در اثر سرکوب دولتی " چگونه می‎توانند تلاش های موثر چین برای مبارزه با افراطگرایی را مورد انتقاد قرار دهند؟ در واقع حملات تروریستی در شین جیانگ با حملات تروریستی مناطق دیگر جهان هیچ فرقی ندارد و جهان امروز ما بیشتر نیازمند صداهای درست و واقعی است.

برنامه بازآموزی چین شبیه برنامه های "حضور مجدد" کشورهای اروپایی است که با هدف "نابود کردن افراطی‎گری" برای اعضای سابق "داعش" و خانواده‎های آنان که از سوریه و عراق بازگردنده شده‏‎اند انجام می شود. وقتی از این برنامه‎‏های اروپایی انتقادی نمی‎شود پس نباید در مورد چین هم سیاه نمایی کنند.

سازمان تروریستی"جنبش اسلامی ترکستان شرقی" در منطقه شین جیانگ با سازمان های تروریستی "داعش" و "القاعده" تفاوتی ندارد و به عنوان شعبه ای از سازمان تروریستی "القاعده" در فهرست تحریم های سازمان ملل قرار گرفته است. معرفی این سازمان به هر شکل دیگری توهین به شعور مخاطب است. اعضای "جنبش اسلامی ترکستان شرقی" دست به حمله به مردم بی گناه و شستشوی مغزی و آموزش کودکان برای اقدامات تروریستی زده اند و در مستندهای CGTNنیز جزئیات آن به نمایش گذاشته شده است.

سکوت منتقدان غربی در برابر پخش مستندهای شین جیانگ به این دلیل است که نمی خواهند بپذیرند چین نیز از "حملات ترروریستی آسیب دیده است" و قصد دارند با این واقعیت مقابله کنند؛ تصویب "لایحه سیاست حقوق بشر اویغورها سال 2019" در آمریکا نیز در همین راستا صورت گرفته است.

مشخص نیست که واقعاً چه تعداد از اعضای "جنبش اسلامی ترکستان شرقی" برای پیوستن به به اصطلاح "جهاد" وارد عراق و سوریه شده‎اند اما برخی می‎گویند این تعداد به 5 هزار نفر می‎رسد. همانند کشورهای اروپایی، چین هم باید با تروریست ها مقابله کند به این دلیل که تروریسم علاوه بر به خطر انداختن امنیت ملی کشورهای مختلف جهان، یک تهدید جدی برای زندگی مردم عادی نیز به شمار می‎رود. سازمان های تروریستی تا کنون باعث رنج و اندوه گسترده مردم منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ شده اند و جان جمعیت بی شماری هنوز هم در خطر است. چین دیگر اجازه نمی دهد مردمش در ترس و وحشت اقدامات تروریستی و خشونت بار جنبش اسلامی ترکستان شرقی به سر ببرند.

این یک جنگ رسانه‎ای است. ما هرگز نباید تراژدی هایی که در شین جیانگ رخ داده را فراموش کنیم. مردم غیر نظامی در بازارها، ایستگاه های قطار یا دیگر مناطق عمومی هدف حملات تروریستی "جنبش اسلامی ترکستان شرقی" قرار گرفتند و اگر پکن اقدامات لازم برای مقابله با این حوادث را انجام ندهد، تروریست ها همچنان به عملیات خشونت بار خود ادامه خواهند داد. جهان امروز نباید به سیاه نمایی درباره یک برنامه مفید برای ارائه آموزش های حرفه ای و نابود کردن افراطگرایی بپردازد. واقعیات تاریخی به ما آموخته اند که همین سیاه نمایی ها باعث سرایت تروریسم از شین جیانگ به پکن، خاورمیانه و دیگر مناطق جهان خواهد شد.

مخالفان چین با در پیش گرفتن یک «استاندارد دوگانه» در مورد "برنامه های بازآموزی شین جیانگ" دورویی و ریاکاری خود را نشان می‎دهند. منتقدان غربی حق دخالت در امور داخلی چین را ندارند چه برسد که برای گروه های افراطی و تجزیه طلب اشک تمساح هم بریزند. در ماه ژوئیه سال جاری، بسیاری از کشورهای مسلمان و غیر مسلمان مانند عربستان سعودی، ایران، مصر، سوریه، امارات متحده عربی و کشورهای دیگر در پیام خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل تلاش های و سیاست های چین در شین جیانگ را عالی ارزیابی کردند.

سیاه نمایی درباره تلاش های چین در مسیر مبارزه با تروریسم و تاسیس مراکز آموزش حرفه ای، تنها به سود سازمان های تروریستی "داعش"، "القاعده" و "جنبش اسلامی ترکستان شرقی" و دیگر سازمان های تروریستی جهان خواهد شد. این کار به جای کاهش تروریسم برای جهان آن را افزایش خواهد داد. کشورهای جهان باید با این ریاکاری و استاندارد دوگانه مخالفت و از اقدامات پکن برای حفظ حقوق اصلی شهروندان خود قدردانی کنند. به ویژه که امروز مردم شین جیانگ از برنامه های "بازآموزی" استقبال و حمایت خود را اعلام می‎کنند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: