پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
فردا جمعه 29 آذر ماکائو لحظات درخشان بیستمین سالگرد بازگشت به میهن را خواهد گذراند. شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین بعد از 5 سال بار دیگر به این جزیره زیبا و فرخنده سفر کرده است که تشویق عظیمی برای دولت منطقه اداری ویژه و مردم ماکائو محسوب می شود.

اکثر ایرانیان شاید با ماکائو آشنایی چندانی نداشته باشند؛ شاید برخی در این حد می دانند که ماکائو در گذشته مستعمره پرتغال بوده و حالا یکی از اماکن مطلوب برای گذراندن تعطیلات و همچنین صنعت قمار این جزیره نیز معروف است.

بله، ماکائو واقعا یک محل گردشگری محسوب می شود. پیشبینی می شود امسال تعداد سفرهای ورودی به این جزیره به 40 میلیون برسد. آمار جدید سازمان گردشگری جهانی وابسته به سازمان ملل نشان می دهد که درآمد ماکائو از گردشگری در سال 2018 به 40 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید. این رقم در رتبه پنجم آسیا و اقیانوس آرام و رتبه یازدهم جهان قرار دارد.

آشنایی برخی ایرانیان با ماکائو بیشتر به دلیل ماجرای یک مربی ایرانی است. آقای محمد رضا رشیدنیا 18 سال است که مربیگری تیم کاراته ماکائو را برعهده داشته است. شاگردان او در مسابقات مختلف بیش از 200 مدال از جمله مدال نقره و مدال برنز بازیهای آسیایی را کسب کرده اند. در نتیجه زحمات آقای رشیدنیا، کاراته رشته ورزشی مطرح ماکائو محسوب می شود. خود او نیز در سالهای 2018 و 2019 به عنوان یکی از ده مربی نمونه ماکائو انتخاب شد. قبل از آن هم او چهار بار این افتخار را از آن خود کرده بود.

کاراته کاران ایرانی و ماکائو چین با هماهنگی و کمک آقای رشیدنیا چندین بار اردوی تمرین مشترک برگزار کرده و سطح فنی و تاکتیکی خود را ارتقاء داده اند. با کمک او چند مربی ایرانی دیگر نیز به ماکائو آمده و به مبادلات انسانی بین دو طرف کمک کرده اند.

ماکائو که مساحت آن تنها 30 کیلومتر مربع است، طی 20سال گذشته با پشتیبانی دولت مرکزی و مردم سراسر کشور با توسعه سریع اقتصادی، بهبود پیوسته معاش مردم و ثبات و انسجام اجتماعی همراه بوده و اجرای موفق اصل یک کشور دو نظام با ویژگی ماکائو را به جهانیان نشان داده است.

ماکائو از سال 1999 تا 2018 وارد سریعترین و بهترین دوره توسعه در تاریخ شده است. طی 20 سال ارزش تولید داخلی ماکائو با افزایش 8.5 برابری به 55 میلیارد و 400 میلیون دلار رسید. میانگین سرانه جی دی پی آن به 83 هزار دلار رسید که این رقم حدود دو برابر هنگ کنگ است و در مقام دوم جهان قرار دارد.

تا پایان سال 2018 مازاد دارایی دولت ماکائو به 63 میلیارد و 400 میلیون دلار رسید. مبلغ ذخیره ارز خارجی 20 میلیارد و 380 میلیون دلار بود که به ترتیب نسبت به سال 1999، 193 برابر و 6.2 برابر افزایش داشت. وضعیت اشتغال ساکنان محلی مطلوب است و از سال 1999 تا سال 2018، نرخ بیکاری در ماکائو از 6.3 درصد به 1.8 درصد کاهش یافت.

با توجه به جمعیت 600 هزار نفری ماکائو، میانگین سرانه این داده ها بسیار شگفت انگیز است! برای مثال وقتی تعداد مسافران ورودی به این منطقه به 40 میلیون سفر می رسد، به این معنیست که هر ماکائویی در سال از حدود 66 مسافر پذیرایی می کند. بیش از 60 میلیارد دلار مازاد دارایی دولت به معنی میانگین سرانه بیش از 100 هزار دلار است.

بنا به گزارشها مبلغ قرض ملی آمریکا از سد 23 هزار میلیارد دلار گذشته است که سرانه آن به حدود 70 هزار دلار بالغ می شود. آمریکا بارها الگوی مدیریت کشورهای دیگر و وضعیت اجرای اصل یک کشور دو نظام در هنگ کنگ و ماکائو را مورد انتقاد قرار داده، اما شاید سیاستبازان واشنگتن نسبت به دستاوردهای توسعه ماکائو غبطه می خورند و حسادت می ورزند.

اما در حقیقت راه توسعه ماکائو در بیست سال گذشته هموار نبوده است. جامعه ماکائو قبل از بازگشت به میهن ماکائو دچار هرج و مرج و بی نظمی بود. سرمایه گذاران تمایلی به سرمایه گذاری در این منطقه نداشتند؛ اقتصاد کلان آن دچار رکود بود و چهار سال متوالی رشد منفی داشت.

در اوائل تاسیس دولت منطقه اداری ویژه ماکائو، تاثیرات منفی بحران مالی آسیا هنوز از بین نرفته بود. در سال 2003 شیوع ناگهانی بیماری سارس به شدت بر توسعه اقتصاد ماکائو تاثیر گذاشت. در سال 2008 بحران مالی بین المللی بار دیگراین منطقه را در هم نوردید.

دولت مرکزی چین هر بار در این مقاطع کلیدی رشته تدابیر سیاسی به اجرا گذاشت تا به ماکائو برای مقابله با بحران، احیاء کردن رشد اقتصاد و گام برداشتن در راه توسعه پایدار و سالم کمک کند.

تسویی شی ان رییس منطقه اداری ویژه ماکائو که ده سال این مقام را بر عهده داشت و ماموریتش فردا به اتمام می رسد، گفت: ما از مراقبت و پشتیبانی دولت مرکزی از ماکائو در درازمدت و به موقع بسیار سپاسگزاریم. در چهارچوب «یک کشور دو نظام»، «یک کشور» محکمترین سپر ما بوده است.

ماکائو ظرف 20 سال پس از بازگشت به میهن با بهترین وضعیت توسعه تاریخی خود رسیده است. همانطور که رییس جمهور شی جین پینگ گفته است: واقعیات به قدر کفایت ثابت می کند که چهارچوب یک کشور دو نظام کاملاٌ اجرا شدنی، عملی و محبوب است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: