پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۶۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در دفاع از فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به اصلاح و بهبود فرآیند دریافت و رسیدگی به گزارشات شهروندان درباره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهران گفت: اصلی‌ترین ابزار کشف و کاهش فساد ، «مردم» و «گزارشگری مردم» است.
به گزارش گیتی آنلاین؛ مجید فراهانی؛ رئیس کمیته بودجه ونظارت مالی شورای شهر تهران در دفاع از فوریت طرح  «الزام شهرداری تهران به اصلاح و بهبود فرآیند دریافت و رسیدگی به گزارشات شهروندان درباره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهران »گفت: برای مقابله و مبارزه با فساد اگر بخواهیم به اقدامات دستگاههای نظارتی،امنیتی و قضایی یا گزارشات حسابرسی بسنده کنیم مطمئناَ هیچ دستاورد جدی جز شناسایی فسادهای انجام شده نخواهیم داشت، حال آنکه مطالبه مردم صرفاَ برخورد با فسادهای انجام شده نیست.
او افزود: مردم میخواهند مجریان و آمران فساد نتوانند مفاسدشان را تکرار و فسادهای جدیدی مرتکب شوند. برای دستیابی به این مهم ما چاره ای جز به سراغ مردم رفتن و کمک گرفتن از مردم نداریم. 
عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: مؤثرترین و کارآمدترین سازوکارهای نظارتی در دنیا مبتنی بر دخیل کردن مردم در فرآیند نظارت است،بر اساس آمارهای بین‌المللی، اصلی‌ترین ابزار کشف و کاهش فساد ، «مردم» و «گزارشگری مردم» است.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزود:  در سال ۲۰۱۲ از بین ۱۲ روش استاندارد کشف فساد بدین ترتیب بوده است:۴۳ درصد از موارد  بر اساس گزارش دهی مردم کشف شده است، ۷۳ درصد از افرادی که عامل کشف و انهدام فساد بوده‌اند، کارمندان یا ارباب‌رجوع‌های سازمان ها بوده‌اند، استفاده از بازرسان خارج از سازمان و نظارت نهادهای بالادستی تنها توانسته است ۵ درصد از موارد فساد را کشف کند و گزارش‌های مردمی در سال ۲۰۰۵ میلادی منجر به بازپس‌گیری رقمی معادل ۱۰ میلیارد دلار توسط دولت آمریکا شد، درحالی‌که اقدامات سازمان‌های نظارتی تنها توانسته بود 5 میلیارد دلار را به خزانه برگرداند.
او تاکید کرد: استفاده از ظرفیت مردم برای کشف و کاهش مفاسد که در دنیا با نام «سوت‌زنی» (Whistleblowing) شناخته می‌شود تا آنجا اثر گذار بوده است که نه تنها زمینه ساز وضع و تصویب بسته‌های قانونی جامعی جهت ایجاد مصونیت‌ها و حمایت‌های حقوقی از گزارش دهندگان فساد، در برابر هرگونه انتقام‌جویی و بدرفتاری شده است.
فراهانی بیان کرد: بر همین اساس طرح «الزام شهرداری تهران به اصلاح و بهبود فرآیند دریافت و رسیدگی به گزارشات شهروندان درباره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهران » به منظور ارتقاء سلامت اداری،شفافیت و مبارزه با فساد با استفاده از مشارکت مردمی و ظرفیت های قانونی «آئین نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه»( مصوب هیئت وزیران مورخ 1/9/1383) این طرح پیشنهاد شده است که ان شا الله با رای شما به فوریت این طرح زمینه های مبارزه با فساد با اتکاء به گزارشات مردمی در شهرداری تهران بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

این طرح با ۱۵ رای موافق و ۴ مخالف به تصویب رسید.


نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: