پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۶۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
جعفرزاده ایمن آبادی:
نماینده مردم رشت در خانه ملت و عضو کمیسیون بودجه و محاسبات معتقد است که غیرواقعی بودن لایحه بودجه، دولت را با کسری بودجه و کشور را با نارضایتی مردم مواجه می کند.


غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین گفت: در لایحه بودجه ای که برای سال 99 به مجلس ارائه شده دولت مدعی است که 9 درصد درآمدها را افزایش داده ، دارایی سرمایه ای را به خاطر مقایسه با نفت 37 درصد کاهش داده و دارایی های مالی را 144 درصد رشد داده است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ادامه داد: ولی اگر بررسی کنیم که توی این هشت ماهه، دولت، چقدر پیشرفت داشته تا بتوانیم یک پیش بینی 12 ماهه داشته باشیم به اعداد دیگری می رسیم.
اعداد ما بیانگر این است که دولت در بخش منابع، درآمدهای خود را 26 درصد، دارایی های سرمایه ای را 133 درصد و دارایی های مالی را 34 درصد رشد داده است.
وی افزود: آنطور که دولت در گزارش خود آورده است جمع منابع عمومی دولتی اش 8 درصد است اما واقعا این مقدار 8 درصد نیست بلکه 24 درصد است.
جعفرزاده ایمن آبادی برای ادعای خود اینطور استدلال کرد: ما یک قانون 98 داریم و یک عملکرد 98 داریم.
وی تاکیدکرد: ما لایحه را با عملکرد مقایسه می کنیم نه قانون!
نماینده مردم رشت در خانه ملت ادامه داد: در بخش منابع به دلیل آن که خیلی چیزها تخصیص پیدا نکرده و اگر ما لایحه را با پیش بینی عملکرد براساس عملکرد واقعی 8 درصد طی هشت ماه گذشته در نظر بگیریم اعداد چیز دیگری به ما می گویند.

سپس این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات لایحه بودجه سال 99 را در بخش مصارف مورد تفحص و بررسی قرارداد و گفت: با توجه به پیش بینی ای که برای سال 98 داریم تصور ما این است که دولت تنها 81/5 درصد اعتبارات هزینه ای را قادر است تامین کند و 61 درصد هم تملک دارایی ها را می تواند لحاظ کند.
در زمینه تملک دارایی های مالی حدود 81/5 تا 82 درصد می تواند محقق شود و کلا در بخش مصارف، بیشتر از 84 درصد را دولت نمی تواند تامین کند و این درحالی است که الان نسبت به عملکرد 98 رشد لایحه 28/5 درصد است.

وی تاکیدکرد: وقتی دولت ما همین حالا در بخش مصارف 16 درصد کسری بودجه دارد تعیین 28/5 درصد هزینه برای مردم و برای دستگاه ها ایجاد توقع می کند.

ایمن آبادی تصریح کرد: دولت باید بودجه اش را واقعی می داد. دولت مدعی است که در بخش مصارف4 درصد افزایش درنظر گرفته است در صورتی که اعداد می گوید این رقم نسبت به عملکرد 28 درصد است.
دولت مدعی شده تملک دارایی ها را نسبت به قانون 5/2 درصد افزایش داده است اما ما می گوییم این افزایش 72 درصد است.
دولت می گوید که من تملک دارایی مالی را 60 درصد افزایش دادم اما ما می بینیم که 96/5 درصد افزایش داده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی گفت: لایحه ای که دولت داده نسبت به قانون بودجه 98 است اما قانون بودجه 98 عملیاتی نشد و در سال 98 با کسری بودجه مواجه هستیم.

وی اظهارداشت: ما در کمیسیون تلفیق و در مجلس لایحه بودجه دولت را نسبت به عملکرد دولت، یعنی نسبت به تخصیصی که دولت پول داشته و توانش را داشته می سنجیم.
در واقع ما لایحه سال 1399 را نسبت به توان دولت می سنجیم. یعنی اگر ما بخواهیم ببینیم توان دولت در سال 98 چقدر بوده است و آن را برای سال 99 کمی افزایش دهیم گزارشات بیانگر این است که دولت منابع عمومی خود را 42 درصد و مصارف را 28/5 درصد اضافه تر از توان خود دیده است.
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: