پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۶۴۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه
رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: در تلاشیم ترانزیت زمینی به سمت سوریه را راه‌اندازی کنیم، اما به دلیل برخی مشکلاتی که در این منطقه وجود دارد تاکنون به تاخیر افتاده است.


به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست خبری امروز (3 دی) با اشاره به کاهش حدود 25 درصدی ارزش صادرات استان در 9 ماهه امسال، گفت: بخشی از این کاهش ناشی از بسته بودن مرز مهم سومار بود که با پیگیری‌های انجام شده امروز(سه شنبه) به صورت سَمبلیک و بعد از تعطیلات کریسمس عملا بازگشایی خواهد شد.

وی بخشی از این کاهش ارزش صادرات را نیز ناشی از اصلاح نرخ پایه‌های صادراتی دانست که در گذشته چندان مورد توجه نبود و حتی با بازارهای جهانی فاصله داشت، اما با جدی شدن بحث پیمان‌سپاری ارزی این نرخ‌ها اکنون تعدیل شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه سال گذشته به دلیل افزایشی که در نرخ ارز داشتیم شاهد جهش صادراتی بودیم که البته می‌توانست بسیار بیشتر از این هم باشد اما برخی دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌ها مانع شد، تاکید کرد: در سال جاری بخشی از این افزایش نرخ ارز تعدیل شده و نتیجه آن را در کاهش ارزش صادرات شاهدیم.

کاشفی اضافه کرد: از سوی دیگر ممنوعیت‌های صادراتی مستقیم و یا غیرمستقیمی هم برای برخی کالاها داشتیم که بر کاهش صادرات اثرگذار بوده است.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه معمولا سه ماهه پایانی سال بحث صادرات پررونق است، ابراز امیدواری کرد بخشی از این کاهش 25 درصدی صادرات استان در این مدت جبران شود.

وی تاکید کرد: البته اینکه در پایان امسال در مجموع کاهش صادرات استان را خواهیم داشت، تقریبا قطعی است.

کاشفی همچنین از افزایش 151 درصدی واردات استان در هشت ماهه امسال هم یاد کرد و با بیان اینکه عمده محصولات وارد شده شامل مواد اولیه کارخانجات بوده است، گفت: این یک امر مثبت و نشان دهنده افزایش فعالیت واحدهای تولیدی استان است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه از تغییر سیاست‌های تجاری عراق یاد کرد که بر کاهش صادرات ایران بی‌تاثیر نبوده و افزود: بعد از ثباتی که در این کشور حاکم شد و با توجه به ثروتی که در اختیار دارند، کم کم در زمینه انواع تولیدات سرمایه‌گذاری کردند.

کاشفی با بیان اینکه این امر باعث شد عراق در بسیاری از کالاها خصوصا محصولات کشاورزی به خودکفایی برسد و ممنوعیت واردات آنها را اعلام کند، اضافه کرد: این کشور در حوزه لبنیات نیز سرمایه‌گذاری‌های جدی از جمله با کشور ترکیه داشته است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران نمونه دیگر این ممنوعیت را مربوط به سیمان دانست و گفت: عراق 18 کارخانه تولید سیمان و شش کارخانه در حال ساخت دارد و با هدف حمایت از آنها صادرات سیمان را از همه کشورها و نه فقط ایران ممنوع کرده است.

وی معتقد است، در شرایطی که عراق با هدف حمایت از تولیدات داخلی خود واردات برخی از کالاها را محدود کرده باید رویه صادرات به این کشور را به سمت کالاهایی ببریم که در آنها امتیاز داریم.

رئیس اتاق کرمانشاه محصولات پتروشیمی را از جمله این موارد دانست که عراق هنوز به تکنولوژی آن دست پیدا نکرده و ایران می‌تواند سال‌ها در این زمینه کار کند.

کاشفی اضافه کرد: در زمینه صادرات محصولات کشاورزی نیز باید به سمت محصولاتی برویم که ارزش افزوده بیشتری دارند.

وی معتقد است، تبادلات تجاری با کشور عراق دیگر باید به سمت شیوه جدید برود و آینده این تبادلات از طریق سرمایه‌گذاری‌های مشترک امکان‌پذیر خواهد بود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران بهترین روش برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک در عراق را نیز از طریق تشکیل کنسرسیوم‌ها دانست.

وی بر لزوم حذف روند تخلیه و بارگیری در مرزها و راه‌اندازی حمل یکسره به عراق نیز تاکید کرد.

برای رونق توریسم درمانی به پرواز مستقیم کرمانشاه _ نجف نیاز داریم

کاشفی یادآوری کرد: در حوزه توریسم درمانی نیز ظرفیت قابل توجهی داریم که البته به شدت هم پیگیر آن هستیم.

وی با اشاره به بیمارستان بخشی خصوصی که با پیشرفت فیزیکی نزدیک به 90 درصد در کرمانشاه در حال احداث است، از این بیمارستان مدرن به عنوان یک ظرفیت برای رونق توریسم سلامت استان یاد کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه هم اکنون نیز چند شرکت در زمینه مدیریت توریسم درمانی فعال هستند و از مرحله شناسایی بیماران عراق تا تشکیل پرونده و... را انجام می‌دهند، عنوان کرد: مهمترین معضل کنونی ما خالی بودن جای حمل و نقل هوایی برای بیمارانی است که نمی‌توانند زمینی سفر کنند.

کاشفی خاطرنشان کرد: در ایام اربعین که چند پرواز هفتگی مستقیم به نجف داشتیم، این معضل تا حدودی رفع شده بود و اکنون نیز امیدواریم با پیگیری‌هایی که از طریق ایران ایر انجام دادیم، دو تا سه پرواز مستقیم در هفته به نجف راه‌اندازی شود.

وی در ادامه بر لزوم توجه به بازارهای صادراتی جدید از جمله سوریه هم تاکید کرد و ادامه داد: مشکل ما در زمینه صادرات به سوریه طولانی بودن مسیر حمل و نقل است.

کاشفی عنوان کرد: در تلاشیم ترانزیت زمینی به سمت سوریه را راه‌اندازی کنیم، اما به دلیل برخی مشکلاتی که در این منطقه وجود دارد تاکنون به تاخیر افتاده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون هم کالاهای ایرانی در بازار سوریه دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: این کالاها از سمت عراق به سوریه ارسال شده است.

کاشفی در ادامه اشاره‌ای هم به برنامه‌های اتاق بازرگانی برای توسعه صادرات داشت و با بیان اینکه صادرات در هر یک از بخش های کشاورزی، صنعت و ... سیاست خاص خود را نیاز دارد، افزود: در حال راه‌اندازی یک مرکز رشد صادرات در استان با همکاری جهاددانشگاهی یا شرکت شهرک‌های صنعتی هستیم که کارهای جانمایی و تعیین نوع منابع مالی آن تا حدود 90 درصد انجام شده است.

به گفته وی، این مرکز به واحدها در زمینه نوع تولید، شیوه مناسب بسته‌بندی، شیوه ورود به بازارهای صادراتی و ... کمک خواهد کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه ابرازامیدواری کرد، بتوانیم با استفاده از ظرفیت این مرکز هر سال پنج یا شش واحد تولیدی استان که ظرفیت‌های لازم را دارند صادراتی کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه از اهمیت برپایی نمایشگاه‌های خارجی هم یاد کرد و گفت: به شدت در زمینه برپایی این نمایشگاه‌ها و نحوه عملکرد سازمان توسعه تجارت در واگذاری نمایشگاه به شرکت‌های خصوصی که معلوم نیست چطور احراز صلاحت می‌شوند، انتقاد داریم.

کاشفی عنوان کرد: متاسفانه این شرکت‌ها تا کنون چند بار تاریخ برپایی نمایشگاه‌ توانمندیهای ایران در اقلیم کردستان عراق را به تاخیر انداختند که این امر هم به وجهه جمهوری اسلامی ایرانآاسیب می‌زند و هم باعث می‌شود واحدها آنطور که باید استقبال نکنند.

وی در ادامه اشاره‌ای هم به موضوع سرمایه‌گذاری چینی‌ها در کرمانشاه که با انتقاداتی همراه بوده داشت و افزود: این سرمایه‌گذاری از خروجی‌های همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه در تهران بود و بعد از پیگیری‌های فراوان نتیجه داد.

رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد سرمایه‌گذاری خارجی در استان نداشته باشیم، پس این مناطق ویژه اقتصادی و ... را به چه منظور در استان راه‌اندازی کردیم؟

وی در ادامه با اشاره به تاخیر در برگزاری بیست و سومین مراسم سالروز ملی صادرات هم در کشور و هم استان به دلیل همزمانی با ایام اربعین و ماه صفر، اظهار کرد: در نهایت این مراسم روز پنجشنبه (5 دی) در کرمانشاه برگزار خواهد شد.

کاشفی افزود: در این مراسم از بین 60 تا 80 صادرکننده که برای این رویداد ثبت‌نام کرده بودند، 13 صادرکننده برتر استان تجلیل خواهند شد.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، این صادرکنندگان بر اساس شاخص‌هایی که از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام می‌شود از جمله میزان صادرات، نوآوری در صادرات، بازارهای جدید صادراتی و ... انتخاب می‌شوند.

کاشفی از حضور رئیس سازمان توسعه تجارت در این مراسم هم خبر داد و اضافه کرد: در جلسات دیگری که برای بررسی مسائل و مشکلات حوزه تجارت در نظر گرفته شده، برخی از موانعی که داریم را به اطلاع ایشان خواهیم رساند.


خبرنگار: پوریا زارعی


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: