پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۰۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
به همت روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی استان کرمانشاه انجام گرفت:
گیتی آنلاین - کرمانشاه - تور یک روزه بازدید خبرنگاران از طرحهای اشتغالزایی مددجویان مراکز کمیته امداد شهرستانهای دالاهو ، سرپل ذهاب و قصرشیرین و تشریح خدمات این مراکز به همت روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی استان کرمانشاه انجام شد


به  گزارش سرویس اجتماعی گیتی آنلاین منطقه کرمانشاه ،  این تور یک روزه که سومین مرحله  بازدید خبرنگاران از مراکز کمیته امداد شهرستانهای استان بود با بازدید از مرکز کمیته امداد شهرستان دالاهو و همچنین یک طرح اشتغالزایی مددجویان این شهرستان آغاز شد .


حیدر بهرامی رئیس کمیته امداد شهرستان دالاهو  در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت : در شهرستان دالاهو جمعیتی بالغ بر 35 هزار نفر در قالب 10 هزار و 225 خانوار در فرغه های مذهبی مختلف در کنار یکدیگر با وحدت و همدلی زندگی می کنند
وی تعداد خانوار های تحت پوشش این شهرستان را 1632 خانوار عنوان کرد و افزود : این تعداد در حدود 16 درصد از جمعیت شهرستان دالاهو را شامل می شود که در قالب های مختلف تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند .
این مسئول خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد قبل از زلزله را 1230 مورد عنوان کرد و گفت: پس از زلزله و به دستور مهندس فتاح از سهمیه تبصره 14 دولت   400 خانواده   به مددجویان کمیته امداد دالاهو اضافه شد و در حال حاضر 1632 خانوار تحت پوشش کامل این نهاد قرار دارند.
اختصاص 4 میلیارد و یکصد میلیون تومان کمک هزینه  برای بازسازی منازل مددجویان زلزله زده 
بهرامی با اشاره به زلزله مخرب آبان ماه 96 که در غرب استان رخ داد گفت : این زلزله که شهرستانهای غربی استان را ویران ساخت با تخریب کامل 375 منزل مسکونی شهری و روستایی مددجویان کمیته امداد در شهرستان دالاهو همراه بود و به همین جهت در روزهای اولیه پس از زلزله و با توجه به حساسیت موضوع دستور بازسازی و ساخت منازل مددجویان توسط رئیس وقت کمیته امداد امام خمینی کل کشور و همچنین مهندس خدرویسی مدیرکل کمیته امداد استان صادر شد.
وی افزود در همین راستا کمیته امداد بعنوان متولی ساخت منازل این عزیزان اولین نهاد بود که کار بازسازی را آغاز نمود و با تشکیل پرونده  و معرفی به بانک های عامل با پرداخت کمک های نقدی به مبلغ 4 میلیارد و یکصد میلیون تومان در قالب تسهیلات و کمک های بلاعوض به مددجویان آسیب دیده  در کار بازسازی منازلشان یاری رساند .
رئیس کمیته امداد شهرستان دالاهو  روند سریع بازسازی واحدهای تخریب شده و آسیب دیده در شهر دالاهو  و روستاهای زلزله زده را نقطه عطف خدمات رسانی ها دانست و خاطرنشان کرد تنها شش ماه پس از زلزله و در  فرودین ماه 97 اولین واحد تخریب شده بطور کامل بازسازی و تحویل گردید و مابقی واحدها نیز بطور کامل در بازه ی زمانی کمتر از یکسال به مددجویان آسیب دیده تحویل داده شد .
وی کسب عنوان برتردستگاه های خدمات رسانی در زلزله توسط کمیته امداد را از افتخارات این نهاد مردمی عنوان کرد و گفت : با بررسی های بعمل آمده توسط کارشناسان و تیم های ارزیابی استانداری و وزارت کشو در زمینه خدمات رسانی به زلزله زدگان ، کمیته امداد امام خمینی بعنوان برترین دستگاه خدمات رسان در این بحث معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت .
بهرامی از دیگر خدمات  و تسهیلات کمیته امداد به مددجویان زلزله زده را افزایش 3 برابری سرانه خانوارهای تحت پوشش بلافاصله پس از زلزله ، پرداخت مبلغ 12 تا 13 میلیون تومان کمک بلاعوض به منازل روستایی ، پرداخت مبلغ 15 میلیون تومان به منازل شهری ، اعزام بیش از 150 اکیپ مشاوره به مناطق زلزله زده ،  تهیه بسته های لوازم تحریر ، تهیه و توزیع کتابهای کنکوری برای دانش آموزان مددجو و اهدای 390 جلد قرآن کریم به خانواده های مددجویان عنوان کرد.
143 مورد طرح اشتغالزایی در شهرستان دالاهو فعال است 
رئیس کمیته امداد شهرستان دالاهو افزود : در حوزه اشتغال زایی مددجویان آسیب دیده از زلزله سال 96 ، واحدهای و فضاهای اشتغالی که آسیب دیده بودند توسط کمیته امداد و بنیاد برکت بازسازی شدند و سریعاً اشتغالزایی و بازگشت به کار مددجویان تحت پوشش انجام گرفت تا مانع از نا امیدی هرچه بیشتر مردم شود.
وی افزود در همین راستا بیش از 143 مورد طرح اشتغالزایی پایدار با مبلغ 2 میلیارد و یکصد میلیون تومان برای مددجویان آسیب دیده از زلزله در نظر گرفته شد که این طرح ها در حال حاضر فعال هستند .
وی در ادامه به طرح موفق توانمندسازی خانوارهای تحت پوشش اشاره کرد و افزود :  تا کنون از محل طرح های اشتغالزایی بیش از 1685 خانواده در شهرستان دالاهو توانمند شده ا ند و از زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) خارج شده اند.
رئیس کمیته امداد امام خمینی شهرستان دالاهو گفت : در بحث حمایت از طرح های خوداشتغالی مددجویان با پرداخت تسهیلات کم بهره و طولانی مدت کمیته امداد در مقام نخست قرار دارد و در همین راستا طرح های خوداشتغالی بسیار خوب و فعالی در شهرستان در حال حاضر در حال انجام است که شامل تولید دستگاههای مکانیزه کاشت ، داشت و برداشت نخود و همچنین طرح های  مختلف در زمینه دامپروری ، باغداری ، گیاهان دارویی ، زنبورداری و حوزه اصناف  و مشاغل دیگر است.
724 خیر در دالاهو به مددجویان کمک می کنند 
بهرامی  از فعالیت 5 مرکز نیکوکاری در شهرستان دالاهو خبر داد و افزود : با وجود اینکه فرغه های مذعبی مختلفی اعم از اهل حق ، شیعه و سنی در این شهرستان زندگی می کنند اما  کمال وحدت ، همدلی و نوعدوستی آنها به گونه ای است که در حوزه مشارکتهای مردمی 724 نفر خیر در قالبهای مختلف به مددجویان ، ایتام و سالمندان تحت حمایت کمک می کنند و هر ماه مبلغی در حدود سه تا چهار میلیون تومان از محل صدقه مردم جمع آوری می شود .
در پایان این گفتگو رئیس کمیته امداد شهرستان دالاهو به بحث کمک های مردم سایر استانها به زلزله زدگان اشاره ای داشت و گفت مردم مناطق زلزله زده هیچگاه مهربانی و حس نوعدوستی هموطنان را فراموش نخواهند کرد و همانگونه که شاهد بودیم در سال گذشته و در بحث خسارتهای سیل به مردم گلستان و شهرهای جنوبی کشور بیش از 800 میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی توسط زلزله زدگان استان کرمانشاه جمع آوری و به سیل زدگان اهدا شد که نشان از قدردانی مردم این مناطق از هموطنان بود.
در ادامه خبرنگاران از طرح اشتغالزایی آرش مرادی جوان مخترع  دالاهویی که با دانش خود و تسهیلات دریافتی از کمیته امداد این شهرستان ، کارگاه تولید محصولات کاشت ، داشت و برداشت نخود پاییزه و بهاره بهمراه چند دستگاه ابتکاری خود از جمله آتش خاموش کن را راه اندازی کرده بود ، دیدار و گفتگو کردند و با موانع پیشرو برای پیشرفت طرح خود آشنا شدند.
مقصد دوم خبرنگاران بازدید از شهرستان سرپل ذهاب و گفتگو با علی اکرم منصوری رئیس کمیته امداد این شهرستان بود .


در این نشست منصوری میزان خسارات زلزله را تخریب 140 هزار واحد مسکونی و کشته شدن حدود 600 نفر از اهالی منماطق غربی استان بیان کرد و گفت : در بین فوتی های زلزله 1 نفر از مددجویان زلزله بود و 4 هزار و 7228 خانوار با 11 هزار و 500 هزار نفر جمعیت از شهرستان سرپل ذهاب که 2 هزار و 965 نفر آنها روستایی و مابقی شهری بودند درگیر خسارات زلزله بودند.
وی افزود : از این میان یکهزارو832 واحد مسکونی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد این شهرستان آسیب دید که تا کنون یکهزارو 457 واحد تکمیل و تحویل داده شده است و 275 واحد نیز در حال ساخت و مراحل پایانی کار می باشد .
پرداخت 81 میلیارد تومان به مددجویان سرپل ذ هاب در 9 ماهه نخست امسال 
رئیس کمیته امداد شهرستان سرپل ذهاب میزان طرح های توان افزایی این اداره را 195 طرح با مبلغ 47 میلیارد و 476 میلیون ریال ارزیابی کرد و افزود : این طرح ها شامل 21 طرح شهری و 174 طرح روستایی است که در مجموع این طرح ها 366 نفر مشغول کارآموزی و کسب مهارتهای کاری هستند  تا به بازار کار معرفی شوند .
وی ادامه داد : در 9 ماهه نخست امسال مبلغی حدود 81 میلیارد تومان از طرف کمیته امداد شهرستان سرپل ذهاب در قالب  تهیه جهیزیه برای 99 زوج ، پرداخت مبالغ کمک هزینه به بیش از یکهزار و صد دانش آموز و دانشجو ، پرداخت وام 10 میلیونی ضرروی به مددجویان  و پرداخت 142 مورد وام به مبلغ 629 میلیون تومان از حل منابع این نهاد و کمکهای مردمی پرداخت شده است .
منصوری طرح های سیاحتی و زیارتی را یکی دیگر از خدمات کمیته امداد شهرستان سرپل ذهاب به مددجویان دانست و خاطر نشان کرد : در 9 ماهه گذشته 243 نفر از مددجویان کمیته امداد به کربلای معلی ، 187 نفر به مشهد مقدس ، قم و جمکران ، 65 نفر به راهیان نور و 196 نفر نیز به اردوهای سیاحتی و آموزشی اعزام شده اند .
وی با اشاره به بحث ریشه کن کردن بیسوادی در سرپل ذهاب افزود : در فرهنگسراهای آموزشی کمیته امداد در شهرستان سرپل ذهاب تا کنون یکهزار و 764 نفر آموزش دیده اند و از این بین 45 نفر سواد آموز شده اند که از این حیث کمیته امداد امام خمینی شهرستان سرپل ذهاب بعنوان دستگاه برتر شناخته شد.
850 حامی سرپل ذهابی از ایتام این شهرستان حمایت می کنند
این مسئول : بحث پرداخت حق بیمه مددجویان کمیته امداد را یکی دیگر از خدمات این نهان خواند و تصریح کرد در پرداخت بیمه های خدمات درمانی و تامین اجتماعی بیش از یکصد و هفتاد میلیون تومان حق بیمه به مراکز درمانی و سازمان های بیمه گر پرداخت شده است.
وی افزود : در سطح شهرستان سرپل ذهاب 850 حامی وجود دارد که 283 یتیم را تحت پوشش خود دارند که هر ماهه مبالغی از یکصد هزار تا یک میلیون توملن به این ایتام کمک می کنند .
وی ادامه داد در بحث جمع آوری کمک های مردمی از ابتدای سال تا کنون بیش از 600 میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی و بیش از 1 میلیارد تومان ذکات از خیرین جمع آوری شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 54 درصد رشد درآمدی  و در بحث جمع آوری صدقات نیز حدود 45 درصد رشد داشته ایم .
منصوری در پایان میزان طرح های استغال زایی راهبران شغلی را 93 مورد دانست و افزود این طرح ها که بیشتر در مناطق روستایی انجام شده است شامل طرح پرورش مرغ بومی ، گیاهان دارویی ، کشت های گلخانه ای ، صنایع دستی ، پرورش مرغ تخم گذار و ... است که با همت خود مددجویان و دریافت وام از کمیته امداد انجام گرفته است .
در پایان بازدید از شهرستان سرپل ذهاب نیز از چند طرح خوداشتغالی روستایی و یک خانه بازسازی شده توسط کمیته امداد این شهرستان بازدید بعمل آمد.
اما مقصد سوم و پایانی خبرنگاران کرمانشاهی شهرستان مرزی قصرشیرین بود شهرستانی که قدمتی به بلندای تاریخ پر پیچ و خم زاگرس و ایران دارد و خاستگاه پادشاهان ایران زمین و داستانها و اسطوره های تاریخی است . 


میزبان خبرنگاران بهمن کرداری رئیس کمیته امداد شهرستان سرپل ذهاب بود که با طبع شاعرانه و کلامش که به ادبیات و روحیه فرهنگی اش آمیخته بود ابتدا خبرنگاران را با طرحهای اشتغالزایی روستایی بانوی خودسرپرست و کارآفرین روستایی آشنا ساخت و سپس به سراغ طرحهای اشتغالزایی کشت گلخانه ای خیار و فلفل کشاورز مددجوی سختکوش این شهرستان برد که هر کدام از این کارآفرینان چندین نفر را مشغول به کار کرده بودند یکی با پرورش مرغ های تخم گزار و تولید توپ های فوتبالی و دیگری با محصولات سبز و ارگانیک کشاورزی.
در ادامه در نشستی که در اتاق رئیس کمیته امداد شهرستان قصرشیرین بزگزار شد بهمن کرداری به معرفی شهرستان قصرشیرین پرداخت و گفت : این شهرستان با 24 هزار نفت جمعیت و داشتن 186 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق یکی از شهرستانهای استراتژیک استان در زمینه صادرات به کشور عراق است که به نوعی مرز خسروی که در این شهرستان قرار دارد گذرگاه ورود به عتبات عالیات نیز می باشد.
خانوارهای تحت حمایت از خدمات و تسهیلات مختلف حمایتی برخوردار هستند 
وی خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد این شهرستان را 1320 خانوار عنوان کرد و افزود: 3 هزار و 250 نفر در قالب این خانوارها تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که 521 زن سرپرست خانوار و 94 زن مطلفه و 25 خانوار زندانی  از طرح های متنوع معیشتی و حمایتی کمیته امداد برخوردار هستند .
کرداری طرح های حمایتی کمیته امداد را متنوع ارزیابی کرد و  تصریح کرد : کمک هزینه تحصیلی به 415 دانش آموز با مبلغی حدود 620 میلیون ریال ، 39 دانشجو  مبلغی حدود 290 میلیون ریال ، 31 مورد جهزیه به مبلغ 1 میلیارد و 100 میلیون ریال ، 175 مورد مورد پرداخت اجاره به مبلغ 820 میلیون ریال ، 256 نفر کمک موردی به مبلغ 710 میلیون ریال ، 11 مورد خرید لوازم خانگی به مبلغ 120 میلیون ریال و 80 مورد هرینه انشعابات به مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون ریال در 9 ماهه نخست امسال به خانواده های تحت حمایت پرداخت شده است .
وی بیشترین حوزه فعالیت و پرداخت تسهیلات را مربوط به بخش اشتغال و خودکفایی دانست و خاطرنشان کرد : 128 مورد طرح خودکفایی به مبلغ 28 میلیارد ریال به مددجویان پرداخت شده است .
رئیس کمیته امداد شهرسستان قصرشیرین افزود : با توجه به اینکه کمیته امداد شهرستان قصرشیرین از سایر شهرستانها دیرتر شرع به فعالیت نموده است و  از  سال 74 این نهاد مردمی در این شهرستان تاسیس شد تا کنون 1465 طرح اشتغالزایی انجام گرفته است که در حال حاضر 725 طرح مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد 362 طرح مربوط به زنان خود سرپرست می باشد و  تمامی این طرح های فعال تحت نظارت دائم کمیته امداد می باشند .

 رشد 70 درصدی کمک های دریافتی کمیته امداد شهرستان قصرشیرین
وی افزود در بخش مشارکتها نیز کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان قصرشیرین در 9 ماهه نخست امسال با 70 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته توانسته است 22 میلیارد ریال جذب کند که در بحث درآمد زکات 3 میلیارد و چهارصد میلیون ریال و در جشن عاطفه ها نیز 1میلیارد و 800 میلیون تومان و در دو مرکز نیکوکاری فعال این شهرستان نیز 240 میلیون ریال  از محل کمک های مردمی جمع آوری شده است .
بهمن کرداری یکی دیگر از اولویت های کمیته امداد شهرستان قصر شیرین را بحث اکرام ایتام دانست و گفت : در بحث اکرام ایتام هم 81 یتیم تحت حمایت 480 نفر حامی قرار دارند و 129 نیازمند نیز در طرح محسنین تحت حمایت 450 خیر هستند که در طرح محسنین 9 میلیارد و 210 میلیون تومان کمک جمع آوری شد .
وی میانگین سرانه ایتام در شهرستان قصرشیرین را 420 هزار تومان و مددجویان تحت حمایت طرح محسنین را 370 هزار تومان ارزیابی کرد .
پرداخت 10 میلیارد ریال به مددجویان تحت حمایت در 9 ماهه نخست سال
رئیس کمیته امداد شهرستان قصر شیرین در ادامه افزود : در بخش تسهیلات نیز در 9 ماهه نخست امسال 172 فقره وام  به مبلغ 10 میلیارد ریال به نیازمندان پرداخت شده است که این مبلغ تنها مختص صندوق امداد بوده است .
وی با اشاره به طرح تبصره 14 تصریح کرد : در این طرح دولت 314 سهمیه به شهرستان قصرشیرین اعطا کرده است که تمامی این سهمیه ها پرشده است .
کراداری فعالیت 150 نفر در کانون اشتغالزایی کمیته امداد شهرستان قصرشیرین را یکی دیگر از خدمات ارزنده این نهاد در بحث اشتغالزایی عنوان کرد و گفت : در این کانون ها که عمده فعالیت آن در تابستان است افراد تحت حمایت با فنون اشتغالزایی و کسب درآمد ، فنون زندگی و آموزشهای مختلف سبک زندگی اجتماعی آشنا می شوند
بهمن کرداری اشاره ای هم به بحث زلزله داشت و تاکید کرد : کمیته امداد در بحث زلزله سال 96 یک مدل زیبای مدیریت بحران ساخت و توانست با استفاده از تمام ظرفیت های داخلی خود بهترین عملکرد را در بین ارگانهای دولتی داشته باشد.
وی افزود در این زلزله 134 واحد مددجویان شهرستان قصرشیرین بطور 100 درصدی تخریب شدند که 91 واحد آن کاملاً بازسازی و تحویل مالکان آنها قرار گرفته است که تمامی واحدهای روستایی تکمیل شده اند و مابقی 43 واحد باقیمانده واحدهای حاشیه نشین شهری هستند که مشکلات شهرداری دارند و به دستور استاندارم محترم طرح تفضیلی این واحدها  نیز انجام گرفته است و با رفع مشکلات آن بزودی کار ساخت آن آغاز خواهد شد.
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان قصرشیرین مرزنشینی را فرصتی مناسب برای مددجویان عنوان کرد و گفت با بکارگیری مددجویان در بازارچه های مرزی و اشتغال آنها در این گذرگاههای مرزی توانسته ایم مرزنشینی را به یک فرصت خوب تبدیل کنیم که امیدواریم با همت مسئولان مشاغل پایدار برای مردم خصوصاً مددجویان کمیته امداد شهرستانهای مرزی ایجاد شود.
در پایان این نشست کرداری اربعین را منبع خیر و برکت   برای استان کرمانشاه و همچنین شهرستان های مرزی دانست و خاطرنشان کرد با پیگیریهای که استاندار محترم و مسئولان استان داشتند مرز خسروی باز شد و ما مفتحر به میزبانی از زوار اربعین بودیم که روزانه 500 پرس غذای گرم در موکب کمیته امداد شهرستان قصرشیرین توزیع می شد و در کنار آن نیز توانستیم از این فرصت به نفع نیازمندان استفاده کنیم و بالغ بر یکصد میلیون تومان صدقه از زائرین جمع آوری کنیم .

گفتنی است تورهای بازدیدخبرنگاران از شهرستانهای استان یکی از طرح های ابتکاری روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمانشاه است که به منظور ارائه گزارش خدمات کمیته امداد شهرستانهای استان به رسانه ها و مردم انجام می گیرد . و در سالجاری تا کنون سه مرحله این بازدیدها صورت گرفته است .

گزارش و عکس: سید محمد موسوی


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: