پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
حامی هاشمی:
حامی هاشمی کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه خرم آباد و چگنی که انصرافی ناخواسته وی را از دور رقابت خارج کرد با خبرنگار گیتی آنلاین به گفت و گو نشست .

حامی هاشمی سرآغاز کلامش دغدغه های نسل جوان بود : امروز اشتراکات ، سبک زندگی و ذائقه نوجوانان ما با شهرهای دیگر مثل نیویورک، استانبول و سئول بیشتر از اشتراکاتشان با والدینشان است.

وی بیان داشت : در طی مدت ۴۰ سال از عمر با برکت انقلاب دستاوردهای خوبی داشته ایم اما در تعامل یا تقابل با دنیا بلاتکلیفیم؛  با انتخابات آزاد و انتخابات احساسی در این شهر گرفتاریم،  با آزادی ، سانسور،  ممیزی، خودکفایی و پیوستن به اقتصاد جهانی، حقوق شهروندی و تحمیل سبک خاص زندگی بلاتکلیفیم . 

نویسنده جوان و تحلیلگر مسائل سیاسی- اجتماعی ، افزود : حال که این بلاتکلیفی ها  تبدیل به شکاف ها و نارضایتی های عمیق سیاسی- اجتماعی و اقتصادی شده اند مجلس باید مجلسی باشد که به نمایندگی از ملت به دنبال رفع این بلاتکلیفی ها گام بردارد .

دانشجوی فوق دکترای جامعه شناسی سیاسی خاطرنشان ساخت:  خام اندیشی ما در حوزه فرهنگ و بی خبری از ماهیت سرکش فرهنگ  باعث شد که میل غریزی فرهنگ در پیوند با فرهنگ های خارج از مرزهای ایران را نادیده بگیریم  و فراموش کردیم که فرهنگ به طرز باور نکردنی استعداد تغییر و فریب خوردگی دارد .

حامی هاشمی در ادامه به حوزه اقتصاد هم ورود کرد : در حوزه اقتصاد غفلت عمدی از توسعه و اهتمام بیمارگونه به اقتصاد  تک محصولی و حذف تعاملات اقتصادی با دنیا غیر از آنکه صرفه اقتصادی ندارد  امنیت را هم به خطر می‌اندازد چرا که حضور فعال قدرت های اقتصادی در بازارهای جهانی برایشان امنیت زاست؛ خودکفایی در گندم و برنج و هواپیما امنیت نیست ، تجربه کشور چین پیش روی ماست توسعه همه جانبه و قبول  سرمایه‌گذاری های خارجی چین را به قدرتی سیاسی ،اقتصادی در جهان تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه امروزه نسل جدید پس از انقلاب تقاضاها و مطالباتی دارد که با نگاه سنتی نمی توان این تقاضاها را عملی ساخت ، تشریح نمود : فراهم کردن زمینه برای نیروهای جدید اجتماعی و سیاسی به مجلس امری ضروری است  که اگر از سر تفکر و اندیشه بنگریم باید زبان سیاست، زبان دیپلماسی در حوزه روابط خارجی و زبان منطق، تدبیر و مدارا در حوزه داخلی و در تعامل با همه شهروندان با عقیده و اندیشه میهن دوستانه باشد.

  این تحلیلگر مسائل سیاسی - اجتماعی گریزی به عملکرد ناکارآمد نمایندگان زد و گفت : اگر معتقدیم مجلس با نقش نظارتی ،تقنینی و صیانت از قانون اساسی ، استقلال کشور و توسعه متوازن  دارد پس چنین نقشی میطلبد که مجلسی شکل گیرد که بازتاب اراده و سلائق ملت باشد و نگرش حاکم بر مجلس و دیدگاههای نمایندگان مورد قبول شهروندان باشد. عدم نظارت مجلس بر بنگاه ها و نهادهای اقتصادی غیر خصوصی و غیردولتی که نمایندگان در گذشته توان و تمایل نظارت بر آنها را نداشته اند علت اصلی نابسامانی اقتصادی است؛ متاسفانه نظارت در ایران به امری نهادمند و قانونمند تبدیل نشده است این نظارت به دلیل ضعف ساختاری در نظام بوروکراتیک و در حوزه غیر دموکراتیک کشور با اهرم های سنتی اعمال می شود.

 وی با اشاره به اینکه مجلس باید بازتاب اراده ملت باشد ، اذعان داشت : در شرایط فعلی نمایندگان باید درکی نوگرایانه از تحولات سیاسی اجتماعی داشته باشند ؛ تغییر مداوم قانون که مجلس های گذشته آن را از افتخارات خود می‌دانند و نشانه عملکرد مثبت خود ارزیابی می‌کنند به دلیل عدم وجود نمایندگان غیر کارشناس و عدم برخورداری مجلس از نخبگان کشور است، نمایندگان مجلس باید به افکار عمومی جامعه بی اعتنا نباشند لایه‌های مختلف اجتماعی، دانشجویان،نخبگان و غیره را در تصمیم گیری نظام دخیل کنند.

دانشجوی برتر شبه قاره هند مجلس ایده آل و کارآمد را اینگونه توصیف کرد : مجلس باید با نمایندگانی روشنفکر که زبانشان زبان منطق و  چالش فکری باشد و مخالف تک گویی و تک صدایی باشند شکل بگیرد ؛ سیاست تنش زدایی و گفتگو با کشورهای اسلامی و غیره پاسخی منطقی و کارآمد در بستری منطقی و پویا برای سیاست منزوی نکردن ایران در عرصه بین الملل است .

حامی هاشمی در پایان سخنان خود اظهار داشت : با اجرای سیاست تنش زدایی در روابط خارجی ایران با برخوردهای احساسی و شعاری و غیرکارشناسی بدون شناخت منافع کشور  به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید؛ راه برون رفت ،توسعه سیاسی و تغییر نگاه کلان به امر کشورداری و دیپلماسی مدرن است ما تا دوره آرامش نسبی و رفاه حداقلی را نگذرانیم برای گام های بزرگتر آماده نمی شویم  .


تهیه و تنظیم : مریم نظری 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: