پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
بامداد روز جمعه به وقت محلی، سردار قاسم سلیمانی شناخته شده ترین فرمانده ایران بر اثر حمله هوایی بالگردهای آمریکایی کشته شد. ایران سوگند یاد کرد، انتقام سختی خواهد گرفت. پیش بینی می شود طوفان خونباری از راه برسد، بشکه باروت خاورمیانه احتمالا به همین سبب منفجر خواهد شد، زمان کلیدی آزمون تصمیم گیرندگان دو کشور فرا رسیده است.

سردار قاسم سلیمانی بیش از 20 سال فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران را برعهده داشت، وی یکی از شخصیت های نزدیک به رهبری بود. تاثیرات او در عرصه سیاسی و در میان مردم بسیار بالاست، حتی برخی رسانه ها وی را دومین فرد قدرتمند ایران نامیده اند.

آیت الله خامنه ای رهبر ایران سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرد و گفت: انتقام سختی در انتظار جنایتکاران است." تقریبا شش ماه پیش، ایشان نیز از انتقام سخن گفته بود و آن هشداری به انگلستان به خاطر توقف نفتکش ایران بود. گرچه انگلستان آن هشدار را جدی دانست، با این وجود، ایران تنها پس از چهار روز، یک نفتکش انگلیسی را توقیف کرد.

بدیهی است جدیت ترور سلیمانی نسبت به بحران توقیف نفتکش بسیار بالاتر است. اگر با این رویداد محتاطانه برخورد نشود، احتمالا نتایج فاجعه باری به دنبال خواهد داشت.

چین به روند پیشرفت این حادثه توجه زیادی دارد. گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در واکنش به سوال خبرنگاری در این مورد مدعی شد، چین همواره با توسل به زور در روابط بین المللی مخالف است، استقلال و تمامیت ارضی عراق باید مورد احترام قرار گیرد، صلح و ثبات خاورمیانه و خلیج فارس باید مورد حفاظت قرار گیرد. ما مصرا از طرف های مربوط، به ویژه آمریکا می خواهیم خونسردی و خویشتنداری خود را حفظ و از تنش زایی جلوگیری کنند.

مردم چین از خبر ترور سردار سلیمانی از سوی آمریکا حیرت زده شده اند. در سایت خبری فینیکس، کاربران چینی در بخش اظهار نظر اخبار مربوط، یکی پس از دیگری اقدام تروریستی آمریکا را محکوم کرده اند.

"یک کشور بزرگ نظامی دست به ترور می زند، واقعا این عمل شرارت آمیز است!"

"آمریکا جعبه پاندورا را در خاورمیانه گشوده است."

" آمریکا به چه دلیل به یک نماینده ارشد نیروی مسلح حمله می کند؟ ضمن این که او در یک کشور خارجی بود و هویت دیپلماتیک داشت. آیا هنگامی که وزیر خارجه و وزیر دفاع آمریکا در کشوری دیگر باشند، ایران هم می تواند به همین شیوه آنان را به قتل برساند؟ در نهایت اگر وضعیت دنیا به آشفتگی برسد، دلیلش به طور حتم آمریکاست."

پنتاگون اعلام کرد، رییس جمهور ترامپ فرمان حمله هوایی را صادر کرد، هدف این اقدام برای دفاع از امنیت آمریکایی ها در خارج است. برخی مقامات آمریکا مانند مایک پمپئو وزیر خارجه، سناتور تام کاتن و سناتور روبیو اقدام ترور را ستودند.

اما برخی از سیاستمداران آمریکا این عملکرد را زیر سوال بردند. کریس مورفی، سناتور آمریکا به شدت توجیه ارایه شده توسط پنتاگون برای ترور سردار قاسم سلیمانی را به باد انتقاد گرفت. وی در توییتر نوشت: «سلیمانی دشمن ایالات متحده بود، در این شکی نیست. اما سوال این جا است آیا کاخ سفید بدون مجوز کنگره، دومین فرد قدرتمند در ایران را ترور و آگاهانه یک جنگ منطقه‌ای بالقوه را آغاز کرده است؟

از نگاه او، چنین اقدامی سبب کشته شدن آمریکایی‌های بیشتری می‌شود نه آمریکایی‌های کم تر. این مساله ضرورتا، امشب سبب نگرانی واقعی و عمیق ما می شود.

از سوی دیگر سایت خبری سی ان بی سی آمریکا گزارش داد، کشته شدن دو فرمانده بلندپایه ایران و عراق نقطه عطف درگیری خاورمیانه خواهد بود، ارتش آمریکا باید خود را برای مقابله با انتقام خونبار ایران و هم پیمانانش از آمریکا و اسراییل آماده کند.

گرچه اکنون مشخص نیست که انتقام ایران چه خواهد بود، اما سردار نقدی سخنگوی سپاه پاسداران، مستقیما بیان کرد: "کاخ سفید یا همین امروز شروع به برچیدن پایگاه‌های خود کند و یا برای سربازانش سفارش تابوت دهد."

در پی تشدید شرایط امنیتی در منطقه، به دلیل شهادت سردار سلیمانی به دست آمریکا، بورس های عمده اوراق بهادارجهان که قبلا رشد خوبی داشت، سقوط کرد و احساس گریز از خطرات پیش رو افزایش یافته است، بر اثر نگرانی از امنیت تامین نفت خام، در بازار انرژی قیمت نفت با بیش از 4.5 درصد افزایش، نسبت به دیروز به 69.25 دلار رسید، قیمت طلا نیز به سرعت بالا رفت.

آمریکا در خاک عراق بدون اعلام قبلی، یک فرمانده بلندپایه ایرانی را ترور کرد، در عین حال افسران عراق را نیز در کنارش کشت. این اقدام نه تنها تنش ها بین آمریکا و ایران را بی وقفه شدت می بخشد، بلکه شکاف میان عراق و آمریکا را نیز بزرگ خواهد کرد. همه می دانند که علت اصلی تشدید بحران کنونی، حمله ارتش آمریکا به الحشد الشعبی عراق است که 25 کشته برجای گذاشته است. هادی العامری از فرماندهان بلندپایه الحشد الشعبی خواستار اتحاد تمامی گروه های عراقی برای اخراج نیروهای خارجی از عراق شد.

آمریکا تنها خواستار امنیت مطلق خود است، حتی به این منظور به اقدامات پیشگیرانه دست می زند، اما این اقدام قمار بزرگی محسوب می شود و نه تنها امنیت منطقه و صلح جهان را بر هم زده، بلکه امنیت آمریکایی ها در خاورمیانه و حتی جهان را نیز با خطر رو به رو کرده است .

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: