پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
طی سه روز گذشته، پیشرفت تحولات پس از ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی به محور توجه افکار عمومی چین تبدیل شده و اخبار و گزارشهای آن در سرخط اخبار رسانه های کشور قرار دارد.

بامداد روز دوشنبه دولت ایران طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات خود را در برجام اعلام کرد و دیگر در حوزه عملیاتی غنی سازی اورانیوم هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست.

بعد از خروج یک جانبه آمریکا از برجام، ایران پیوسته از کندی کشورهای اروپایی در تعهدات خود ابراز نارضایتی می کرد و این اقدام در ادامه روند کاهش تعهدات این کشور پس از چهار مرحله قبلی است؛ اما در شرایط فعلی می تواند واکنشی شدید به ترور سردار سلیمانی نیز محسوب شود.

روز یکشنبه مجلس عراق با تمام آراء موافق مصوبۀ لغو درخواست کمک از امریکا برای مقابله با داعش را تصویب کرد و طبق آن حضور هرگونه نیروی خارجی و استفاده از حریم دریایی، هوایی و زمینی این کشورغیرقانونی خواهد بود.

بر همگان واضح است که منظور عراق از این مصوبه مشخصاً ارتش آمریکا است. در حال حاضرحدود 5200 سرباز آمریکایی در عراق حضور دارند و امریکا قصد دارد نیروی بیشتری به آن کشور اعزام کند. عراق کشوری مستقل و دارای حق حاکمیت، اما آمریکا به میل خود وارد خاک آن کشور شده و به دلخواه دست به آدم کشی می زند، در حالی که موجودیت و شخصیت دولت و مردم عراق را کاملا نادیده می گیرد.

پس از ترور سردار سلیمانی، مقامات چین بارها بر لزوم احترام به استقلال و حق حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و حفظ صلح و ثبات خاورمیانه و خلیج فارس تاکید کردند.

گر چه انتقام سخت ایران هنوز رخ نداده، اما در روزهای اخیر، اهداف آمریکا در عراق مانند سفارت، منطقه سبز و پایگاه نظامیش چندین بار هدف حمله قرار گرفته است. برخی از مردم عراق تابوت بر دوش، شعار انتقام سر می دهد و برخی در سکوتی حاکی از انزجار، فقط منتظر اقدام هستند. به نظر می رسد سربازان آمریکایی اگر جانشان را دوست دارند، باید بی درنگ کوله هایشان را جمع کنند به خانه برگردند.

بدیهیست رییس جمهور آمریکا نیز از پیشرفت تحولات وحشت زده است. او به ایران هشدار می دهد که نباید انتقام ترور سلیمانی را بگیرد، وگرنه 52 نقطه از ایران را هدف حمله سریع و کوبنده قرار خواهد داد. اما شگفت انگیز این است که تهدید جدید ترامپ حتی شامل حمله به مراکز فرهنگی ایران نیز می شود!

«نیو تان چین» (بول پیانو) تحلیلگر معروف در رسانه های جدید چین گفت: این کار به شخصیت ترامپ می خورد، ولی باید بدانیم، حتی در جنگ جهانی دوم به خاطر ارزش آثار باستانی، ارتش آمریکا کیوتوی ژاپن را بمباران نکرد. اما ترامپ وقعی به هیچ اصلی نمی دهد.

بسیاری از چینیها که به ایران سفر کرده اند، نسبت به آثار فرهنگی و تاریخی ایران خاطرات عمیقی دارند. آنها یکی پس از دیگری این تهدیدات را غیرقابل قبول می دانند و آن را یادآور حمله طالبان به بودای بامیان در افغانستان و نابود کردن آن عنوان می کنند. حتی تروریستهای معمولی هم دست به چنین کارهایی نمی زنند، زیرا پیمانهای بین المللی حمله به آثار فرهنگی را اکیداً ممنوع کرده است.

تشدید تنش میان ایران و آمریکا مباحثات زیادی در فضای مجازی انگیخته است. برخی می گویند اگر بین ایران و امریکا جنگی شروع شود، واشنگتن دیگر قادر به تمرکز بر شرق آسیا نخواهد بود و چین 20 سال دیگر فرصت توسعه پیدا خواهد کرد.

هو شی جین سردبیر روزنامه «گلوبال تایمز» این نظریه و طرز تفکر را بسیار سهل انگارانه می داند و تشدید تنش بین ایران و آمریکا را برای چین زیانبار توصیف می کند.

به عقیده او ترور سلیمانی به دست امریکا ناقض قوانین بین المللی است و به صلح و امنیت جهان زیان وارد کرده است. چین باید بیشتر با ایران همدردی کند و این تعادل لازمه تنشزدایی در منطقه است. ایران ضربه و زیان سختی دیده و به همدردی و همدلی افکار عمومی نیاز دارد و طرفهای دیگر نباید این کشور را تحریک کنند.

این روزنامه نگار تاثیرگذار چین اظهار امیدواری کرد که مقامات آمریکا سنجیده عمل کنند و در مسأله ایران بیش از حد متوسل به زور نشوند و دیگر نباید در مسیر اشتباه گام بردارند.

آمریکا تنها ابرقدرت جهان امروز است و قویترین دستگاه کشتار دنیا را در اختیار دارد، لذا دچار اعتماد کورکورانه ای به قدرت خود شده است و فکر می کند می تواند همه مسائل را با کشتار حل کند. ولی آیا حقیقت اینگونه است؟

پس از رویداد 11 سپتامبر، در جنگهایی که آمریکا در عراق و افغانستان و منطقه خاورمیانه آغاز کرد، چند صد هزار نفر کشته و بی خانمان شدند؟ امروزه اروپا با مسأله مهاجرت غیرقانونی روبروست که مقصر آن آمریکا است. اقدامات امریکا دهها هزار کشته و زخمی و شش تا هفت هزار میلیارد دلار هزینه بر خود این کشور نیز تحمیل کرده است.

آمریکا یکایک حکومتهای غیرمطیع نسبت به خودش را سرنگون می کند و می خواهد حکومتی مورد علاقه و محبوب خودش در آنها علَم کند. اما نتیجه چه شده؟

دولتهای عراق و افغانستان با این نقشه آمریکا روی کار آمدد، ولی کدام یک از آنها مطیع شده که فقط از امریکا حرف بشنود؟ مردم این دو کشور به کنار. می توان گفت سیاست زورگویی آمریکا در خاورمیانه شکست خورده و فقط نفرت بیشتری برانگیخته است.

طی 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، آمریکا همیشه این کشور را مورد تحریم و تهدید نظامی قرار داده، اما ایران هرگز هراسی از خود نشان نداده و همواره در مقابل زورگویی به مقاومت ادامه داده است.

برخی معتقدند که مشکلات فعلی ایران در صورت اطاعت از امریکا حل می شود و حتماً روزگار بهتری خواهد داشت، اما شاید این عده متوجه نیستند که استقلال و کرامت از جان و زندگی هم برای ایرانیان مهمتر است.

خوشبختانه درِ صلح کاملاً بسته نیست و هنوز فرصت هست.

ایران ضمن اعلام خروج از برجام اعلام کرده است کهت به همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته ای کما فی السابق ادامه می دهد و در صورت رفع تحریمها و منتفع شدن ایران از برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد.

ایران مذاکره با آمریکا را در چهارچوب پنج به علاوه یک رد نمی کند، اما به این شرط که آمریکا در برابر ترور سردار سلیمانی پاسخگو باشد.

حالا توپ در زمین امریکا است و این آزمونی برای ترامپ است. باید فرصت را مغتنم شمرد، برای جهانی که صلح نیازمند است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: