پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۰۹۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا 15 دی/ جدی، 5 ژانویه بار دیگر بر حمله به مراکز فرهنگی ایران تاکید کرد که انتقاد و محکومیت عمومی جامعه جهانی را در پی داشت. منتقدان می گویند حمله به میراث فرهنگی جنایت جنگی است.

وزیر دفاع آمریکا گفته است قوانین بین المللی را رعایت خواهد کرد.

یونسکو ناخشنودی خود را ابراز کرده است. اُدری آزوله دبیر کل یونسکو تاکید کرد: آمریکا و ایران هر دو کنوانسیون‌ سال 1972 سازمان ملل درباره حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی را امضاء کرده اند. آنها پیمان حفاظت از اموال فرهنگی در زمان جنگ را نیز در سال 1954 امضاء کرده اند.

با این که دولت ترامپ در سال 2018 به بهانه اعتصاب علیه اسرائیل، امریکا را از یونسکو خارج کرد، با این حال واشنگتن تا کنون مقررات سازمان را رعایت کرده است.

پس از تهدیدات مکرر ترامپ به نادیده گرفتن قوانین بین المللی، رسانه ها از مقامات دولت آمریکا پرسیدند که آیا امریکا واقعا میراث فرهنگی ایران را هدف حملات خود قرار خواهد داد؟ وزیر دفاع آمریکا در جواب گفته است: ما به مقررات زمان جنگ احترام می گذاریم.

اما سناتورهای دمکرات آمریکا مانند الیزابت وارن و کریس مورفی بدون تعارف اظهارات تهدیدآمیز ترامپ درباره حمله به مراکز فرهنگی ایران را محکوم کردند و به ترامپ یادآوری کردند که این کار ارتکاب به جنایت جنگی محسوب می شود.

سخنان ترامپ حتی موجب نگرانی هم پیمانش انگلستان شده است به طوری که به دلیل نگرانیهای امنیتی، کارمندان خود را در سفارتهای ایران و عراق به حداقل رسانده است.

کاربران چینی ضمن ابراز شگفتی از این اخبار، در پایگاه اینترنتی و اپلیکیشن معروف خبری موسوم به «سرخط خبری روز» به اظهار واکنش پرداختند که نمونه هایی از آنهاست:

«تهدید میراث فرهنگی بشر یعنی تهدید بشریت، اگر به آنها حمله کنند، جنایت علیه بشریت محسوب می شود.»

«چنین حرفهایی نشانگر حماقت و نادانی ترامپ است.»

«راهزن و منطقش، قاتل و منطقش! آنها هرگز دنبال عدالت نیستند.»

یک کاربر وبلاگ شین لانگ یک پست سابق از ترامپ پیدا کرده و نوشته: «9 سال پیش ترامپ اوباما را زیر سوال می برد که برای اهداف انتخاباتی خود به ایران حمله خواهد کرد! حالا خودش حمله کرده است؛ این پیش بینی برای خودش بوده.»

خیلی از چینیهایی که به ایران سفر کرده اند، نسبت به آثار فرهنگی و تاریخی ایران خاطرات عمیقی دارند. آنها یکی پس از دیگری این تهدیدات را غیرقابل قبول عنوان می کنند و آن را یادآور حمله طالبان به بودای بامیان در افغانستان و نابود کردن آن توصیف می کنند و معتقدند حتی تروریستهای معمولی هم دست به چنین کارهایی نمی زنند، زیرا پیمانهای بین المللی حمله به آثار فرهنگی را اکیداً ممنوع کرده است.

خبرگزاری مطبوعاتی چین گزارش داد: تهدید ترامپ مردم را یاد اقدامات داعش می اندازد. این گروهک در سالهای 2014 و 2015 در سوریه و عراق چندین محل آثار تاریخی و فرهنگی مهم جهان را منهدم کرد. سازمان ملل به روشنی اعلام کرده است حمله به نقاط فرهنگی جنایت جنگی محسوب می شود. از سوی دیگر، یک سازمان مسلح مالی مرتبط با سازمان القاعده در سال 2012 مکان مذهبی تیمبوکتو را در این کشور ویران کرد که سرکرده آن سازمان به 9 سال حبس محکوم شده است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: