پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۰۶۸
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
دورود : گفت و گو با امید گراوند رحمتی از اعضای یگان حفاظت اداره منابع طبیعی شهرستان دورود

باسلام خدمت شما و تمامی عزیزان دوستداران طبیعت وفعالین و دلسوزان منابع طبیعی. درمورد تخریب وقطع درختان مخصوصاً بلوط درسال های اخیر خبرهای خوبی نداریم با اطلاع رسانی که انجام شده منطقه چم چیت دورود به جرئت میتوانم بگویم به قطب گردشگری تبدیل شده و آن هم بخاطر وجود تالاب ها، آبشارها و رودخانه ها و جنگل های بلوط است. این منطقه که از لحاظ جنگلی دارای پوشش گیاهی مطلوب و آب فراوان است، ما روزانه شاهد ورود گردشگر از شهرستان دورود و تمامی شهرهای کشور به این منطقه هستیم متاسفانه با ورود گردشگر و تورهای گردشگری و عدم مسئولیت عده ای از افراد خسارات جبران ناپذیری به منطقه وارد شده است.

عمده مشکلاتی که با آن ها روبرو هستید چیست؟

زیرساخت های گردشگری منطقه که حجم زیادی گردشگر رادر خود جای می دهد قابل قبول نیست نبود سطل های زباله، نبود پارکینگ و سرویس های بهداشتی و نبود پایگاه استقرار نیرو برای مهارآتش و پیگیری گزارشات مردمی مبنی بر قطع درختان ازمشکلات زیر ساختی محسوب می شوند از طرفی بحث ریزگرد ها و گرد وغبار و همچنین آفت های درختان وخشکسالی های سال های گذشته و ورود گردشگرها و قاچاق محصولات جنگلی مثل چوب تا گرفتن زغال، تهدیدی جدی به حساب می آید . به علت آمار بیکاری در شهردورود و روستاهای اطراف شهر عده ای به تهیه زغال از چوب درختان بلوط نموده اند و با فروش آن معیشت خود را تامین می کنند. بارها شاهد بودیم جوان ها و افرادی دیگری که در حال سوزاندن درختان بلوط بودند علت بیکاری را بهانه قرار داده اندو به این ترتیب قطع درختان ۲۰۰ یا 500 ساله بلوط به دست گردشگران و بومیان صحنه هایی هستند که هر روزه شاهد آن بوده ایم.

مساله بعدی منطقه "چم چیت" چندین روستا را در خود جای داده روستای عمارت، روستای تی، روستای برآفتاب، روستای جله، روستای گورکش و روستای زیر تنگ که از نظر اقلیم آب و هوایی بخاطر کوهستانی بودن دارای زمستان های سرد می باشد عمده مشکل این روستاها نبود گاز شهری است؛ به همین دلیل ساکنین مجبور هستند برای گرم کردن منازل و پخت غذا و حمام از چوب درختان بلوط استفاده کنند.

آیا اداره منابع طبیعی توانسته در این راستا اقدامات خاصی انجام بدهد؟

در سال های اخیر گشت زنی های مستمر در فصول مختلف سال و ایجاد بازرسی ها در مسیر های این مناطق این احساس را در متخلفین به وجود آرده است که در هر لحظه و هر مکان ممکن است با عوامل و محمحیط بانان اداره منابع طبیعی روبرو شوند از طرفی طرح همیاران طبیعت که از اهالی روستاهای منطقه و دوست داران طبیعت بوده اند به کمک اداره منابع طبیعی آمده و تا حدودی توانسته اند به این مجموعه کمک شایانی کنند ولی همچنان کمبود نیروی حرفه ای و آموزش دیده به صورت مداوم و همیشگی، کمبود تجهیزات مهار آتش سوزی و نبود وسایل نقلیه گشت زنی یکی از مشکلات اصلی این حوزه است.شناسایی و معرفی متخلفان به مراجع قضایی در خصوص آسیب به منابع طبیعی هم توسط مدیریت محترم اداره منابع طبیعی شهرستان دورود جناب آقای مهندس کیانی در دستور کار قرار گرفته است که خوشبختانه با جدیت مراجع محترم این تخلفات رو به کاهش گذاشته است که همین جا باید از مدیریت محترم و این مراجع تشکر و قدر دانی بنمایم.

چه توصیه ای به گردشگران دارید؟

من اعتقاد دارم که محیط زیست متعلق به همه ما و امانتی است که فرزندانمان و نسل های آینده در اختیار ما قرار داده اند.از قطع شاخه های خشک درختان اکیداً خودداری کنیم،ته مانده سیگار را به دلیل سمی بودن و آسیب به پوشش گیاهی روی زمین نیندازیم، اگر سطل زباله ای در منطقه نبود زباله ها را با خودمان برگردانیم و در اولین سطل زباله بیندازیم.این باور را داشته باشیم که کوه و طبیعت مثل شهر نیست که راس ساعت 9 شب ماشین زباله ای بیاید و زباله ها را جمع آوری کند پس خودمانیم و خودمان و یک طبیعت زیبا و آسیب پذیر.

در نهایت دوست داران طبیعت می توانند با اطلاع رسانی و مشاهده تخلفات قاچاق محصولات جنگلی و مشاهده آتش سوزی با سامانه تلفنی ۱۵۰۴ تماس بگیرند.


نویسنده:حامد سیف
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: