پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۵
لیو هه معاون نخست وزیر چین و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا 15 ژانویه 25 دی به وقت محلی در واشنگتن نخستین مرحله از توافقنامه تجاری چین و آمریکا را امضاء کردند. این اقدام به معنای پایان 13 دور گفتگو و 23 ماه رایزنی میان دو کشور درباره مسائل تجاری و توقف موقت جنگ تجاری میان دو کشور و گامی مهم به سمت رفع اصطکاک تجاری میان چین و آمریکا تلقی می شود.

این توافقنامه شامل 9 بخش از جمله مقدمه، حق مالکیت معنوی، انتقال فناوری، محصولات غذایی و کشاورزی، خدمات مالی، شفافیت نرخ ارز، گسترش تجارت، ارزیابی دو جانبه و حل اختلافات و موارد نهایی است؛ در عین حال، دو طرف به توافق رسیدند که طرف آمریکا مراحل تعهدات مربوط به لغو تعرفه های افزوده بر کالاهای چین را اجرا کند و روند افزایشی تعرفه ها را به سوی کاهش سوق دهد.

تکیه بر برابری و منافع مشترک از جمله ویژگی های اصلی این توافقنامه به شمار می آید. به علاوه، برای حسن اجرای این توافقنامه، موارد تنبیهی ویژه ای برای هر یک از دو طرف که بر تعهدات خود پایبند نباشد قید شده است.

امضاء این توافقنامه نشان می دهد اختلافات تجاری چین و آمریکا می تواند از طریق مشورت حل شود و به جهان برای حل ریشه ای مساله تجاری بین دو کشور اطمینان می دهد. بارها ثابت شده است که درگیری میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و آشتی و سازش تأمین کنندۀ منافع هر دو خواهد بود

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: