پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۱۸۴
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
اصفهان بر پله اول خشونت خانگی در کشور
 زن توی عکس لبخند می زند، به پهنای صورتش. انگار توی چشم هایش سرمه کشیده باشند، درست مثل همه زن های خوشبخت، چشم های توی عکس هم می خندد. هیچ نشانی از زن توی عکس در سیمای نعیمه نیست. می گوید: عکس عروسی را که گرفته اند، همان لبخند ماسیده توی قاب عکس و بعد از آن رنگ لبخند را ندیده .با امروز 7 سال از عروسی اش می گذرد. نعیمه حالا پا به سن 30 سالگی گذاشته، اما انگار قدم هایش بیشتر بوده و به 50 ساله ها می خورد.وقتی حرف می زند، دندانهایش دو تا یکی سیاه و شکسته و توی صورت رنگ پریده اش توی ذوق می زند. 
خیلی وقت است به نظر خودش از این دنیا بریده . از همان فردای عروسی، وقتی اولین سیلی را از شوهرش خورده و آن موقع نفهمیده که شوخی است یا جدی:« جدی نگرفتم، بعدترها بیشتر شد، یک سیلی، شد، دو تا و بعدش مشت و لگد هم حواله ام می کرد». ترس آبرو یا نرفتن به خانه ای که چهار دختر دیگر پا به بخت در آن بودند باعث شد که نعیمه بماند و هفت سال تنهایی و غربت و یک جفت چشم همیشه کبود را با خود به دوش بکشد.
نعیمه یکی از هزاران زنی است که خیلی هایشان مثل او سکوت می کنند و بعضی ها توان فریاد ندارند. حالا به گفته کارشناسان آسیب های اجتماعی نعیمه ها زیاد شده اند و این ارتباط زیادی به تغییرات اجتماعی و اقتصادی خانواده ها دارد، روندی که آمارش هر روز بیشتر می شود، بماند که این موضوع تنها هم مربوط به زنان نمی شود، بلکه مردان هم از این وادی قسر درنرفته اند.
به گفته معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، اصفهان حالا جایگاه نخست خشونت خانگی دارد و به نوعی سهم وقوع کودک آزاری و همسرآزاری در اصفهان در مقایسه با کشور بیشتر بوده است. 
 افزایش نرخ ۱۴ درصدی همسرآزاری در شش ماهه ابتدای سال جاری در اصفهان، نشان می دهد که چشمان شهر گنبدهای فیروزه ای کبودتر از قبل شده است و چه بسا آمار واقعی هنوز هم از این مقدار بیشتر است، چرا که این آمارها از زبان معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفته می شود و البته تنها مربوط به کسانی است که با اورژانس اجتماعی تماس گرفته اند و شامل حال بقیه که سکوت را بر حرف زدن ترجیح داده اند نمی شود. 
مصطفی ناجی،با اشاره به بالا بودن آمار خشونت‌های خانگی از جمله کودک‌آزاری و همسرآزاری ۲۰ درصد تماس‌ها را مربوط به خشونت‌های خانگی و ۱۳ درصد تماس‌ها را مربوط به کودک‌آزاری می داند. 
مرضیه هم در این آمار جا می گیرد؛ دختر 25 ساله ای که دو بار عروس شده و این دومین بار است که سرنوشت تکراری اش را مرور می کند. عروس که شدم، شاید سه ماه نگذشته بود که خودش را نشان داد، اولی را می گوید و بعد می رود سر دومی که شیشه می کشیده و قصد جانش را داشته :« از حشیش شروع شد، هر روز کتک می خوردم تا رسید به شیشه ؛ آنجا بود که جانم را برداشتم و رفتم خانه پدری، خون آلود و کبود». فاطمه از مرضیه وضعش بهتر بوده، ولی او هم رنگ خوشبختی را در همان چند ماه اول دیده و در همان دوران عقد ترجیح داده طلاق بگیرد:« وضع درست روانی نداشت، نمی دانستیم، یکی از دوستان معرفی کرد و ما هم نه یک دل، صددل عاشق حرف زدنش شدم، بعدها فهمیدم از بچگی مشکل داشته، به ماه نکشید که دستم را شکست، بعد نوبت دماغم شد، بعد هم همه عشق و عاشقی از سرم رفت، جانم را برداشتم و فرار کردم. معصومه اما خشونت را از نوع دیگری تجربه کرده است. روح خسته معصومه خیلی وقت پیش نیاز به مرهم داشته، اما اطرافیان نگذاشته اند و به قول خودش اغفالش کرده اند تا بچه دار شود؛ به من می گفتند بچه که بیاید، همه چیز درست می شود و دست از فحش دادن برمی دارد، بچه آمد، اما اذیت های روحی و روانی تمام نشد، از شک و شبهه داشتن به من شروع می شد تا رنج های روانی که روحم را نابود کرد.
فاصله عروس ها به هم نزدیک است، به اندازه ای که بتوانند حرف های همدیگر را بشنوند، توی یک ردیف از صندلی های فلزی تا نوبت دادخواهیشان برسد. مردها آنطرف تر نشسته اند، با چشم های سرخ و صورت های گرگرفته . 
خیلی از این زن ها نمی دانسته اند که می توانند زودتر اقدام کنند، گرچه مسائل فرهنگی هم باعث می شده که دم نیاورند و تا جانشان به لب نرسیده بوده سکوت کرده اند. مسئولان بهزیستی می گویند: جلوگیری از خشونت ها تنها بر دوش بهزیستی نیست. دستگاه قضا هم در این مورد مداخلات بسیاری دارد.
افسانه میرزاییان، كارشناس آسيب‌های اجتماعی بهزيستی، اولين اثرات اين خشونت‌ها را بی‌اعتمادی زوجين به يكديگر و ازهم گسيختگی خانواده می داند و در مورد اقدامات بهزيستي در حوزه خشونت خانگي عليه زنان مي‌گويد: به منظور مداخله در كاهش اين مسئله، مركزي به نام اورژانس اجتماعي در اصفهان داريم كه گروه هدف اين مركز، زنان و دختران آسيب‌ديده يا در معرض آسيب است. اين مركز به‌ صورت شبانه‌روزي در حال فعاليت است همچنين  با تماس با 123 هم می ‌توانند به‌ صورت شبانه‌روزی مشكلات خود را مطرح كنند كه در صورت نياز به مداخله، تيم سيار به درب منازل مراجعه می‌كند. 
با تمام اینها خیلی از زن ها یا مردانی که مورد خشونت قرار می گیرند، با این مرکز آشنا نیستند و همین باعث می شود که گستره خشونت زیادتر شود.
همین چند سال پیش بود که اولین دوره آموزشی شناخت بزه دیده ویژه قضات برای بررسی خشونت های خانگی، ارائه راهكارهای مقابله ای و پیشگیری از منظر پزشكی و حقوقی برگزار شد تا از میزان خشونت ها کاسته شود، این طرح در راستای ریشه کنی جرائم، کاهش خشونت و پرخاشگری همچنین مدیریت خشم فراهم شد تا قضات استان با معرفی این افراد جهت شرکت در کلاس ها به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، گام موثری در تثبیت فرهنگ‌سازی و منع خشونت خانگی بردارند،اما با تمام این تدابیر آمارها همچنان خودشان را پررنگ نشان می دهند، آمارهایی که گاهی در لابه لای سکوت خشونت دیده ها مخدوش می شوند و واقعی نیستند. آمارهایی که اصفهان را در رتبه اول خشونت خانگی قرار می دهد .
براساس آمار، اصفهان در سال 95 در پله سوم خشونت خانگی قرار می گرفته و اکنون جایگاهش را به رتبه اول تغییرداده است.
 موارد ثبت‌شده همسرآزاری در سال ٩٥ در استان‌های تهران، خراسان‌رضوی و اصفهان به‌ترتیب بیشترین گزارش‌های ثبت‌شده است که به‌ترتیب ١٧٠٨٣ مورد، ٧٣٨٥ مورد و ٦٤٨٣ مورد بوده است. آمار می‌گوید این استان‌ها در سال ٩٤ نیز بالاترین میزان خشونت زن‌آزاری از سوی همسران را دارا بوده‌اند.////// 
انتهای پیام
نویسنده:دریا قدرتی پور
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: