پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۱۲۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران منتشر کرد؛
گزارش تحقیقی عملکرد چهار خبرگزاری و بیست روزنامه در اعتراضات آبان ماه به همت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با عنوان "چرا مردم به رسانه‌های داخلی اعتماد ندارند؟" منتشر شد.
آبان ماه گذشته و به دنبال افزايش قيمت بنزين، ايران صحنه اعتراضات گسترده‌ای شد كه چه از منظر وسعت و چه از حيث پايگاه اجتماعی معترضین تعجب همگان را برانگيخت. مردم معترض عصبانی بودند از گراني، از برخورد گاه خشن پليس با معترضان اما آن چيزي كه در اتفاقات آبان‌ماه بیش از هر مسئله دیگری مردم را عصبانی کرد و آزار داد عدم بازتاب دقیق وضعیت كشور و اخبار اعتراضات در رسانه‌های رسمی شامل رادیو تلویزیون، خبرگزاري ها و مطبوعات بود. مردم  همگي به چشم خود وقایع را می‌دیدند. در رسانه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های مجازی به وفور عکس‌ها و فيلم هایی نمايش داده می‌شد و حتی اینترنت به مدت طولانی و به عنوان اقدام پیشگیرانه در کشور قطع شده بود؛ ولی دریغ از بازتاب مناسب اتفاقات از سوی رسانه‌های رسمی. این وضعیت سبب شد بی‌اعتمادی به این رسانه‌ها بویژه صدا و سیما بیش از پیش نهادینه‌تر و گسترده‌تر شود. وظیفه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران‌به عنوان نهادی مدنی که در صدد تقویت ازادی بیان و رسانه است، اقتضا می‌کرد یک ارزیابی حرفه‌ای در این مورد داشته باشد و به همین منظور همکار خوب ما خانم شيده لالمی این زحمت را تقبل کردند و با همکاری برخی از دوستان دیگر گزارش بسیار خوبی را طراحی كردند که شامل یک ارزیابی از وضعیت چهار خبرگزاری و بیست روزنامه طی 10 روز فعالیت حرفه‌ای آن‌ها در انعکاس اخبار مربوط به آن اعتراضات و حواشی آن است. این ارزیابی نشان می‌دهد که چگونه با یک وضعیت ناخرسند کننده‌ از نهادهاي رسانه‌ای مواجه هستیم و به این سوال‌ها نیز پاسخ می‌دهد که چرا مردم به رسانه‌های داخلی اعتماد ندارند، چرا نگاهشان به رسانه‌های دیگر است، چرا مرجعیت رسانه‌ای از داخل حذف شده و چرا جامعه ایران از نظر انتشار اخبار و اطلاع رسانی در وضعیت بی‌ثبات قرار گرفته است؟ وضعیتی که به طور کلی امنیت کشور را تهدید می‌کند. امیدواریم این گزارش بتواند یک فتح باب و آغازي برای تغییر سیاست رسانه‌ای در کشور باشد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: