پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      شهادت سردار سلیمانی تبریک و تسلیت       
کد خبر: ۳۱۳۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۰
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان در جمع خبرنگاران گفت : اعتباری بالغ بر یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش مسکن در نظر گرفته شده و علاوه بر این رقم، ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی جهت احداث و مرمت دیواره های ساحلی اختصاص یافته است.
‍  رضا خواجه ای افزود: امروز می توان اعلام کرد بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان فقط در قالب تسهیلات و ۲۷۰ میلیارد تومان در قالب وام بلاعوض به سیل زدگان استان پرداخت شده که در مجموع می شود حدود یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان که عدد بسیار بزرگی است .

وی بیان داشت : علاوه بر مبلغ ذکر شده بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان نیز در بخش ساحلی هزینه شده که هزینه این اعتبارات نجومی باید دارای اسناد و مدارک پاسخگویی باشد. تاکنون از این تعداد قریب به ۱۸۰ میلیارد تومان از  دیوان محاسبات تاییدیه اخذ نموده .

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان خاطرنشان ساخت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد احداثی داریم که کار احداث ۱۲ هزار و ۳۵۰ واحد آغاز شده و ۱۵۰ واحدی که باقی مانده اند یا  مشکل  سند دارند و یا کسانی هستند که فوت شده اند و بحث انحصار وراثت بازماندگان مطرح است .

وی تشریح کرد : از این تعداد واحد احداثی ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد به مرحله آرماتوربندی ، بتن و فنداسیون رسیده و ۱۰ هزار و ۴۰۰ واحد اسکلت اجرا شده و ۸ هزار و ۵۰۰ واحد سقف و دیوار چینی آنها به اتمام رسیده  است .

رضا خواجه ای با اشاره به اینکه پایان کار ۴ هزار و ۵۰۰ واحد صورت گرفته ، اذعان داشت : تعمیرات ۲۰ هزار واحد نیز خاتمه یافته .

وی گریزی اجمالی به مشکلات ستادبازسازی لرستان در مناطق آسیب دیده از سیل زد و اظهار داشت : حدود ۱۰۳ هکتار زمین برای افرادی که در بستر رودخانه بودند و باید در جای امن مستقر می شدند تامین شد حال بگذریم از قیمت های گزاف فروشندگان و تفکیک زمین ها و قطعه بندی آنها و بسیار مشکلات دیگر .

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان ادامه داد: تا به امروز ۶۸ هزار تن سیمان رایگان توزیع کرده ایم  این سیمان ها از کارخانه رایگان به ما تحویل می شود ولی از کارخانه تا محل مصرف باید هزینه حمل آن پرداخت شود و برای اینکه حلاوت و شیرینی رایگان بودن آن به کام مردم خوش باشد بنیاد مسکن از منابع خود هزینه حمل و نقل را می پردازد .

 وی گفت: ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه اسکلت پیچ و مهره ای آماده ، توزیع کرده ایم و خدمات فنی که در مناطق سیل زده انجام می گیرد از جمله نظارت ، طراحی نقشه و گرفتن پروانه و ‌‌‌... کاملا رایگان است .

رضا خواجه ای با ورود به موارد تسهیل کننده امورات مناطق سیل زده استان بیان داشت : مواردی که سبب شد کارها در مناطق سیل زده تسریع شود یکی ابلاغ اعتبار به موقع از طرف هیات دولت بود و دیگری مدیریت درست بانک های عامل بود که ۵۰ هزار واحد به بانک های عامل معرفی و حدود ۴۸ هزار واحد عقد قرارداد شد و در کنار این حجم کار ، ۸ بانک درگیر با این قضیه، کارها و پرونده های روزانه خود را نیز داشتند .

 وی از مشکلات عمده هم سخن به میان آورد : عمده مشکلات ما در مناطق سیل زده مالکانی بود که در گذشته بدون مجوز شهرداری اقدام به ساخت و ساز کرده بودند و حال شهرداری می گوید مجوز ساخت ندارند از راه و شهرسازی هم که استعلام می گیریم بر این عقیده هستند که سند مالکیت ندارند ؛ ما هم با توجه به چه مدرکی به این اشخاص تسهیلات پراخت کنیم ؟

رضا خواجه ای، اذعان داشت : تا جایی مقدور بوده به شهرداری پلدختر یاری رساندیم و ماشین آلات سنگین در اختیارشان گذاشتیم حتی فارغ از اینکه وظیفه اداری نداشتیم به جهت وظیفه انسانی ، فاضلاب شهری شهرستان پلدختر را لایروبی کردیم .

 رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده لرستان در پایان سخنان خود نویدی خوش داشت : با توجه به برنامه ریزی های انجام شده انشالله تا پایان سال غالب واحدها به بهره برداری برسد که این مهم دور از دسترس نیست و خوشبختانه از بحث تعمیرات بیرون آمده ایم و در احداثی ها هم بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم .

تهیه و تنظیم : مریم نظری 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: