پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۳۴۵
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
مديركل هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر داد:
هادي مظفري مديركل هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئیس جشنواره هنرهاي تجسمي فجر در گفت و گویی آخرین تحولات جشنواره را تبیین کرد.
ه گزارش واحد   ارتباطات و رسانه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، هادي مظفري مديركل هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئیس جشنواره هنرهاي تجسمي فجر در گفت و گویی آخرین تحولات جشنواره را تبیین کرد.
لطفا از آخرين وضعيت جشنواره تجسمي فجر بگوييد؟
همانطوركه درآخرين اطلاعيه ستاد جشنواره اعلام شد، جشنواره با درخواست دبيران محترم بخش هاي دهگانه و تصويب شوراي سياستگذاري بعنوان عالي ترين ركن جشنواره بعد از مراسم چهلم شهادت سردارسليماني و جانباختگان هواپيماي اكراين  ازتاريخ ٢٩ بهمن تا ٥ اسفند برگزارخواهد شد.
درمورد مكان برگزاري جشنواره توضيح دهيد؟
قبلا اعلام شده بود كه اين دوره در نمايشگاه بين المللي برگزار مي شود اما با توجه به تغيير ٥ روزه ي زمان جشنواره، برنامه ريزي زمان هاي نمايشگاه بين المللي با جشنواره فجر تطابق نيافت. با اين توضيح كه جشنواره گردشگري وزارت ميراث فرهنگي و گردشگري از ٢٤ تا٢٨ بهمن برگزارمي شود و نمايشگاه بعدي ، صنعت نفت وگاز درتاريخ ٦ اسفندماه. جشنواره تجسمي فجر درميان دونمايشگاه قرار مي گرفت كه زمان تغيير دكوراسيون و جمع آوري ساير نمايشگاه ها بود و آسيب جدي به اين جشنواره مي زد. از اين رو مكان جشنواره را همچون سال قبل ، به فرهنگستان هنر- موسسه صبا منتقل كرديم.
دبير جشنواره و ساير دبيران در فضاي مجازي انصراف دادند و شما استعفاي دبير محترم را نپذيرفتيد. لطفا درباره اين وضعيت توضيح دهيد؟
اتفاقاتي كه حدفاصل ١٣ دي و با شهادت تكان دهنده ي سردار سليماني شروع شد و سپس با درگذشت غم انگيز هموطنانمان در مراسم تشييع جنازه ايشان دركرمان و سقوط دلخراش هواپيما منتشر شد ، همه ي كشور را متاثركرده بود و واكنش هريك از دبيران و داوران اين جشنواره و سايرجشنواره ها نيز در همين شرايط و فضا اتفاق افتاد. 
سطح تالمات روحي جامعه و هنرمندان به حدي بالا رفت كه بسياري از ايشان ، بدون توافق جمعي و بصورت شخصي تصور كرده بودند اين تصميم ، مناسب ترين روش براي سوگواري و همدردي با جامعه و خانواده هاي داغدار است كه اين اتفاق  بصورت گسترده درفضاي مجازي منتشر شد و چنان برداشت شد كه تصميم جمعي است در حاليكه به هيچ عنوان اينگونه نبود.
در آن شرايط درخواست من و ساير مديران برگزاري از جامعه هنري كه قبول مسئوليت نموده بودند اين بود كه چند روزي صبور باشيد تا در شرايط آرام تر بنشينيم و بهترين تصميم را بگيريم اما بايد قبول كرد كه جو و فضاي عمومي جامعه تاثير گذارتر از خواهش و درخواست هاي ما بود.
با اين شرايط ، وضعيت شركت كنندگان جشنواره به كجا مي رسيد؟
اتفاقا نكته بسيار مهمي بود. بيش از ٣ هزار هنرمند و با ٦ هزار اثر در بخش هاي مختلف جشنواره شركت كرده بودند و ما بعنوان برگزار كنندگان يك جشنواره ملي و رسمي امانتدار تك تك اين آثار بوديم . همين امر باعث شد كه استاد حقيقي درخواست مجدد ما را پذيرفتند كه كار را به سرانجام برسانند. ايشان جلسه اي با دبيران بخشهاي دهگانه جشنواره برگزاركردند و اعلام كردند من به كمك شما قادرم اين بار را به مقصد برسانم و دبيران محترم نيز با بيانيه اي كه در آن درخواست تعويق جشنواره به بعد ازمراسم چهلم  و نيز حذف بخش هاي غير ضروري جشنواره درجهت كمك به سيل زدگان سيستان و بلوچستان نمودند ، دعوت مجدد دبيرمحترم را پذيرفتند تا در قالب جديد و ايجاد شوراهاي هنري در رشته هاي مختلف، جشنواره را تا پايان همراهي نمايند و من مي خواهم همين جا از رفتار مسولانه دبير محترم و تمامي دبيران و داوران كه چنين نقش و مسوليتي را پذيرفتند ، تشكر و قدرداني كنم.
وضعيت داوري ها و انتخاب نفرات برتر به چه شكل خواهد بود؟
جشنواره تجسمي فجر يكي از بهترين فرصت ها براي معرفي هنرمندان و استعدادهاي جوان و ظرفيت هاي استاني درسطح ملي است كه اساتيد، پيشكسوتان و مديران گالري ها دركنار هم ، ظرفيت هاي تجسمي را به جامعه معرفي كنند. از آنجايي كه طبق آيين نامه جشنواره در هر رشته ي دهگانه فقط امكان معرفي يك نفر و اهداي يك جايزه وجود دارد، در اين دوره ، شوراي سياستگذاري اين اجازه را صادر نموده است كه به جاي انتخاب يك نفر ويك اثر ، امكان خريد آثار بيشتري ، هم براي عموم مردم و هم براي ستاد برگزاري فراهم شود و جشنواره در سقف اعتبارات نسبت به خريد آثار برتر اقدام نمايد.
به عنوان مثال در بخش خوشنويسي به جاي انتخاب يك اثر از بين تمام رشته هاي نستعليق، شكسته، نسخ و ثلث و نقاشي خط ، ستاد جشنواره اجازه دارد تعداد بيشتري از آثار برتر را خريداري نموده و شوراي هنري با هماهنگي  هنرمندان، آثار را قيمت گذاري و در معرض نمايش و فروش ساير افراد قرار دهد.
به عبارت ديگر امسال ، جشنواره هنرهاي تجسمي رويكرود اكسپو و فروش آثار شركت كنندگان را-منوط به تاييد خود هنرمندان - دنبال خواهد كرد.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: