پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۴۷۳
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
فیلم ساز لرستانی در گفت و گو با گیتی آنلاین ، از ساخت مستند داستانی گورجیدو خبر داد .


فرهاد پاک نیا گفت : هر زمان محله ی کوی فلسطین خرم آباد را می دیدم و مسجدی که در آن واقع شده بنام مسجدالاقصی و مدرسه ای به اسم قدس ، ذهنم درگیر می شد که آیا این اسامی می تواند اتفاقی باشد یا طی یک فرایند بوجود آمده است .

وی ادامه داد : بعد از تحقیق و بررسی متوجه شدم محله کوی فلسطین در گذشته گورستان یهودی های ساکن خرم آباد بوده که به آن گورجیدو (گورستان جهودان) می گفتند و بعد از اینکه اسرائیل ادعای استقلال کرد و به یهودیان سراسر دنیا فراخوان داد که به اسرائیل برگردند در اوایل سال ۵۷ یهودیان ساکن لرستان بویژه شهر خرم آباد به تل آویو رفتند . 

این فیلم ساز لرستانی افزود: یهودیان از خرم آباد مهاجرت کردند و شخصی از آنها بنام آقای جواهری که عاشق دین اسلام و مرام و مسلک مسلمانان شده بود در خرم آباد ماند و مسلمان شد؛ گورستان و زمین های اطراف آن را که متعلق به یهودیان مهاجر بود در اختیار اهالی خرم آباد قرار داد و خود نیز در این شهر ماندگار شد .

فرهاد پاک نیا، خاطرنشان ساخت: خوشبختانه همسر آقای جواهری هنوز در قید حیات است و می توان اطلاعات موثقی در مورد آن سالها و اقدامات آقای جواهری از این بانوی مکرمه گرفت که چگونه این فرد یهودی اوایل انقلاب به سمت علمایی همچون حاج سید فخرالدین و سید نورالدین رحیمی کشیده و مسلمان می شود .

وی گفت : مستند داستانی گورجیدو یک مستند فراجناحی است که تحقیقات اولیه اش آغاز شده و انشالله ساخت آن در هفته آینده کلید می خورد .

فرهاد پاک نیا گریزی اجمالی به سوابق هنری خود زد و افزود: به یاری خداوند فیلم سینمایی ستاره های درخشان به کارگردانی محمود مقامی
 و تهیه کنندگی بنده حقیر و برادرم حامد پاک نیا پایان یافته در این فیلم  آقایان بهزاد رحیم خانی ، خلیل حیدری ، شهریار رحمانی و محمدرضا جمشیدنژاد و خانم کبری گودرزی از هنرمندان لرستانی حضور داشتند.

وی تشریح نمود : این فیلم به سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تقدیم شده که انشالله بعد از چهلم سردار دلها در تهران اکران خصوصی می شود و سال آینده به روی پرده سینما می رود و در جشنواره عمار شرکت خواهد کرد .


خبرنگار : مریم نظری 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: