پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
روح الله سيدى,دبيركل مجمع نخبگان ايران:
دانش و آموزش یک مفهوم اصلی اقتصاد دانش‌بنیان است، که اغلب از آن به عنوان سرمایه انسانی یاد می‌شود. اقتصاد دانش‌بنیان استفاده از دانش برای ایجاد کالاها و خدمات است. به‌طور خاص، به بخش بالایی از کارگران ماهر در اقتصاد یک محل، کشور یا جهان اشاره دارد.

"سید روح الله سيدى" دبيركل مجمع نخبگان ايران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی گیتی آنلاین با بیان اینکه اقتصاد کشور در حال تغییر ماهیت و شکل از منبع‌محوری به دانش‌بنیانی است، اظهار داشت: در این برهه شاهد شکل‌گیری کسب و کار دانش بنیان نوظهور مبتنی بر فناوری هستیم که بیشترین نرخ رشد را به خود اختصاص داده که به دنبال جذب بیشترین سهم از بازار اقتصادی کشور است و به شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان و جایگاه آن در اقتصاد کلان کشور  می‌پردازد.


دبیرکل مجمع نخبگان ایران در این خصوص افزود: آمار بازگشت سرمایه بانک جهانی هم نشان می‌دهد نرخ بازگشت سرمایه در بخش کشاورزی ۳۰ درصد، صنعت ۵۰ درصد و خدمات ۱۰۰ درصد است که اغلب کسب و کار دانش بنیان و فناورانه در حوزه خدمات هستند.

سیدی در ادامه گفت: عوامل موثر ديگری علاوه بر سرمايه فيزيکی و نيروی کار نيز در جريان رشد اقتصادی  شناسایی شدند. يکي از اين عوامل "بهره‌وری منابع توليد" است که تحت تاثير عوامل متعددی از جمله "دانش" قرار می‌گيرد.


دبیرکل مجمع نخبگان ایران با تاکید بر این امر کلیدی که بسیاری از مشاغل به کارگرانی نیاز دارند که دارای دانشی برای به دست آوردن اطلاعات و ساختن ایده‌های جدید باشند، تصریح کرد: برخلاف اقتصاد کشاورزی (جایی که فعالیت اصلی کشاورزی معیشتی است که نیاز اصلی آن کار دستی است) یا یک اقتصاد صنعتی (که تولید انبوه دارد اما در جایی که بیشتر مشاغل نسبتاً غیر ماهر هستند)، اقتصاد دانش‌بنیان بر اهمیت مهارت در یک اقتصاد خدماتی تأکید دارد.


سیدی با اشاره به این مطلب که در شرايط كنونى كشور كه ركود و تورم، اقتصاد را فرا گرفته و موج نارضايتى در كشور ايجاد كرده و از طرفى مديران و دولت بر اين باورند كه با وجود تحريمها امكان رشد و توسعه اقتصادى وجود ندارد، با صراحت عنوان کرد: تئوری‌هاى اقتصادى تجربه شده در سطح بين‌الملل و علم اقتصاد اثبات كرده كه بخش عظيم و مهم اقتصاد، با درونزايى و در راستای "اقتصاد دانش‌بنیان" ميتواند روند توسعه و رشد اقتصادى را با يك چشم‌انداز و پاراديم زمانبندى شده محقق كند.


دبیر کل مجمع نخبگان ایران، محرک اقتصادی و رژیم نهادی، میزان افراد تحصیل‌کرده، رژیم کارآمد نوآوری و زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی را از مهمترین شاخصها و فرآیند اقتصاد دانش‌بنیانی ذکر کرد.

به گفته وی؛ اقتصاد دانش‌بنیان بر اهمیت مهارت در یک اقتصاد خدماتی تأکید دارد و مرحله سوم توسعه اقتصادی است که به آن اقتصاد پساصنعتی نیز گفته می‌شود.


سیدی در پایان این گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری _تحلیلی گیتی آنلاین متذکر شد: اصلاحات اقتصادى در كشور كاملا لازم و ضرورى است و اقتصاد دانش‌بنيان ميتواند شروعى منطقى در اصلاح ساختار كلى اقتصاد كلان ايران باشد و با اين سياست، تئورى درونزايى را بعنوان الگوى توسعه ايى كشور اتخاذ كرده بر "ابرچالش" بيكارى فائق آييم.
نویسنده:خبرنگار : عزه میرصادقی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: