پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
ویروس کرونا چقدر خطرناک و قابل ابتلاست؟
همه منابع خبری جهان تا امروز تلاش کردند تا بر اساس اطلاعاتی اهمیت و ضرورت توجه به ویروس کرونا را گوشزد کنند اما هیچ کدام موفق نشدند جزئیاتی از خطرات این ویروس را با جزئیات علمی در اختیار عموم قرار دهند.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، منابع خبری تا کنون به زبان ساده و عامیانه در مورد استفاده از ماسک‌های فیلتردار و شستشوی مکرر دست‌ها همچنین الزاماتی راجع به تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن اطلاع‌رسانی کردند اما آنها هرگز در مورد زمان زنده‌ماندن ویروس کرونای جدید و نحوه تکثیر آن و اینکه هر موجود زنده‌ای با ساختار سلولی در جهان می‌تواند میزبان کرونا ویروس باشد، سخن نگفتند شاید آنها تحقیقات کافی انجام ندادند و یا از تحقیقات علمی دانشمندان استفاده نکرده و یا به فکر انتشار اطلاعات علمی با جزئیاتی بیشتر برای ارائه آگاهی دقیق‌تری به مخاطبان خود نبودند، برای اینکه اطلاعات بیشتری در معرفی ویروس کرونا داشته باشم و آن را به مخاطبان این مطلب ارائه دهم از مترجم گوگل کمک گرفتم و یک مقاله به زبان چینی را ترجمه کردم تا جزئیاتی دقیق‌تر را منتشر کنم و برای شروع  باید به این پرسش پاسخ داد که چگونه ویروس حمله می‌کند؟

همه موجودات زنده با ساختارهای سلولی در جهان می‌توانند به ویروس آلوده شوند علاوه بر انسان، حیوانات و گیاهان و حتی باکتریها نیز می‌توانند آلوده شوند.

چگونه ویروس حمله می‌کند؟
همه موجودات زنده با ساختارهای سلولی در جهان می‌توانند به ویروس آلوده شوند علاوه بر انسان، حیوانات و گیاهان و حتی باکتریها نیز می‌توانند آلوده شوند.
به اصطلاح "عفونت ویروسی" به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن ویروس از طریق کانالهای مختلف به بدن حمله می‌کند و در سلول‌های میزبان تکثیر می‌شود. ویروس ها غیر سلولی هستند و نمی‌توانند خود را تکثیر کنند، به این معنی که آنها نمی‌توانند تکثیر شوند. فقط هنگامی که پروتئین موجود در سطح ویروس به طور خاص به سطح سلولهای انسانی متصل شود و از ابزارهای متابولیکی در سلول میزبان استفاده کند تا نسخه خود را بسازد، می‌تواند باعث تکثیر ویروس شود، یعنی عفونت.
در چرخه زندگی ویروس‌های مختلف تفاوت هایی وجود دارد، اما تقریباً می‌تواند به شش مرحله تقسیم شود.

این ویروس چه آسیبی به بدن انسان وارد می‌کند؟
طبق تظاهرات بالینی بیماران مبتلا به عفونت نئوکرونوویروس، علائم اصلی که معمولاً بیماران مبتلا به عفونت ویروس دارند شامل تب، ضعف جسمی و سرفه خشک است.
موارد شدید معمولاً بعد از یک هفته در تنفس مشکل دارند. در موارد شدیدتر، عفونت می‌تواند منجر به ذات الریه، سندرم حاد شدید تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.
نتایج آزمایشگاه بیمار نشان داد که تعداد کل گلبول‌های سفید در مرحله اولیه بیماری طبیعی بوده یا کاهش یافته است، یا تعداد لنفوسیت ها کاهش یافته است. تصویر قفسه سینه همچنین چندین سایه پچ پچ کوچک و تغییرات بینابینی را نشان می‌داد که در ناحیه خارج از ریشه واضح بود و سپس به چندین شیشه زمینی و سایه‌های نفوذی در ریه‌ها تبدیل شد. در موارد شدید، تجمع ریوی و پلورال مایع نادر بود.

ویروس چگونه گسترش می‌یابد؟
انواع مختلف ویروس دارای بردارها و روشهای مختلفی هستند.
یک مقدار کمی از انتشار همه ویروس ها وجود دارد، یعنی تعداد عفونت های اساسی (که معمولاً به صورت R0 نوشته می‌شود). این بدان معنی است که ویروس می‌تواند به طور متوسط توسط شخص آلوده و بدون مداخله خارجی به چندین نفر منتقل شود. هرچه شاخص عفونت بزرگتر باشد، انتقال آن نیز قوی‌تر است. اگر تعداد عفونت‌ها کمتر از ۱ باشد، به این معنی است که این بیماری به آرامی از بین می‌رود.
در مورد coronaviruses جدید ۲۰۱۹، برآوردهای قابل اعتماد هنوز فاقد هستند. رقمی خشن که توسط سازمان بهداشت جهانی در ۲۳ ژانویه منتشر شد، شاخص گسترش سینه پهلو کرونری جدید را به 1.4-2.5 نشان می دهد. شاخص انتقال SARS 2-5 ، متوسط آنفولانزا 2-4 و سرخک بسیار مسری به اندازه 12-18 و آبله مرزی 3.5-7 است.
ویروس New Crown 2019 بسیار شبیه ویروس موجود در خفاش‌ها است، اما کارشناسان معتقدند ویروس موجود در خفاش‌ها بعید است که به طور مستقیم انسان را آلوده کند.
از طرف دیگر، نمونه‌های ویروس بیماران آلوده به نئوکرونوویروس در توالی‌های ژن خود با یکدیگر بسیار سازگار هستند، که نشان می‌دهد ویروس باید پس از تکمیل نوعی تکامل میزبان واسطه شروع به فوران کند، اما هنوز این میزبان پنهان واسط هنوز مشخص نشده است.
تا به امروز موارد کروناویروس از انسان به انسان تأیید شده است، و ویروس به طور عمده از طریق دو مسیر منتقل می‌شود: قطرات تنفسی (سرفه‌، عطسه) و انتقال مخاطب (حفر سوراخ بینی با دست‌هایی که در معرض ویروس قرار گرفته‌اند، مالش چشم‌ها و غیره).
هنگامی که افراد سرفه می‌کنند و عطسه می‌کنند، غبار آب بسیار کوچکی که ایجاد می‌شود در فاصله کوتاهی پراکنده می‌شود. این ویروس باید به ذرات غبار آب بسیار کوچک متصل شود تا عفونی شود. یک ویروس بدون قطرات مایع به عنوان حامل به طور معمول نمی‌تواند آن را ایجاد کند. عفونت مؤثر.
هدف اصلی پوشیدن ماسک‌، رهگیری مه غبار است. الزاما شکاف ماده ماسک لزوما از ذرات باکتری و ویروس کوچکتر نیست، اما می‌تواند قطرات آب کوچک متصل شده توسط باکتری‌ها و ویروس‌ها را برای دستیابی به یک اثر فیلتر جدا کند. ماسک‌های جراحی معمولی (که به عنوان ماسک‌های جراحی نیز شناخته می شوند) کافی هستند و نیازی به ماسک‌های N95 نیست.
علاوه بر این، اگرچه ویروس می‌تواند از طریق سطح جسم مانند دستگیره درب منتقل شود، اما از آنجا که ویروس برای مدت کوتاهی روی سطح جسم زنده می‌ماند، دسته درب که توسط بیمار لمس می‌شود بعد از حدود ۳۰ دقیقه مسری نیست.
برای کاهش عفونت با coronavirus جدید، کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که از تماس نزدیک با هر کس که علائم بیماری‌های تنفسی را نشان می‌دهد‌، خودداری کنیم و حداقل یک یا دو متر از آنها فاصله داشته باشیم‌، زیرا بیشتر عفونت‌ها در این فاصله اتفاق می‌افتند.

مدفوع می تواند ویروس را گسترش دهد؟
انتقال مدفوع - دهان به این معنی است که عوامل بیماری زای بیماری‌های عفونی در مدفوع زنده می‌مانند و ویروس پس از آلوده کردن دست یا مواد غذایی گسترش می‌یابد.
مطالعات نشان داده‌اند که مدفوع افراد آلوده به نئوکرونوویروس حاوی ویروس است، به این معنی که ممکن است نئوکرونوویروس از دهان به مدفوع منتقل شود.
پروفسور ژانگ کیوی از گروه میکروبیولوژی دانشکده میکروبیولوژی دانشگاه هونگ کونگ گفت که ویروس ممکن است بعد از ورود به روده تکثیر شود. این ماده در مدفوع دفع می‌شود، مدفوع وارد شلوار می‌شود و دست ها قبل از ورود به دهان و بینی از دهان لمس می‌کنند. اگر مدفوع حاوی ویروس تحت تأثیر توالت به هوا منتقل شود، و توالت به خوبی تهویه نشود، ممکن است در اثر تنفس انسان آلوده شود.
محققان بخش بیماریهای عفونی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای چین در کنفرانس مطبوعاتی کمیسیون ملی بهداشت و درمان گفتند: آزمایش‌های فعلی نشان می‌دهد که ویروس می‌تواند تکثیر و در دستگاه گوارش وجود داشته باشد؛ اما برای بررسی اینکه ویروس از طریق مدفوع قابل انتقال است، آزمایشات اپیدمیولوژیک لازم است.
در حقیقت، بسیاری از بیماری‌ها از طریق قطرات، تماس و حتی مدفوع منتقل می‌شوند، بنابراین محافظت از خود بسیار مهم است - تماس کمتر و شستشوی مکرر دست.

چگونه ویروس درمان می‌شود؟
ویروس‌ها باکتری نیستند اکثر باکتری‌ها توسط آنتی بیوتیک‌ها از بین می‌روند، اما داروهای محدودی برای مقابله با این ویروس وجود دارد. بسیاری از ویروس‌ها هیچ داروی هدفمندی مانند روتاویروس و نورو ویروس ندارند. و غیره....
بیشتر افراد آلوده به ویروس فقط می‌توانند منتظر سیستم ایمنی بدن خود برای مبارزه با ویروس باشند، در حالی که درمان عمومی فقط می‌تواند علائم مربوط به ویروس را کاهش دهد.
واکسن‌های ایجاد شده برای ویروس‌ها می‌توانند به درمان و جلوگیری از بسیاری از بیماری‌های ویروسی کمک کنند.
محققان، از جمله دانشکده پزشکی Duke-NUS، در اواخر ژانویه کورو ویروس جدید 2019 را با موفقیت تکثیر کرده اند. در مرحله بعد، محققان از ویروس کشت شده در آزمایشگاه برای تهیه روشهای جدید تشخیصی، مشاهده جهش‌های ویروس و آزمایش واکسنها و داروها استفاده خواهند کرد.
بسیاری از پزشکان در تایلند در ۲ فوریه گفتند که داروهای ضد آنفولانزا با دوز بالا را با داروهای ضد ویروس ضد ویروس ترکیب می‌کنند تا بیماران چند بیمار مبتلا به پنومونی شدید نوزاد را درمان کنند. نتایج اولیه نشان می دهد که پس از دریافت این "درمان کوکتل"، وضعیت بیمار پس از ۴۸ ساعت به شدت بهبود می‌یابد، یا ممکن است به مبارزه با پنومونی کرونر جدید کمک کند.
WHO به طور فوری با محققان و پزشکان در سراسر جهان همکاری می کند تا بتواند روشهای درمانی عفونت های ویروسی را مورد بررسی قرار دهد ، از جمله مشاهده اینکه آیا داروهای ضد ویروسی موجود در برابر coronaviruses جدید مؤثر هستند یا خیر.
محققان، از جمله دانشکده پزشکی Duke-NUS، در اواخر ژانویه کورو ویروس جدید 2019 را با موفقیت تکثیر کرده اند. در مرحله بعد، محققان از ویروس کشت شده در آزمایشگاه برای تهیه روشهای جدید تشخیصی، مشاهده جهش‌های ویروس و آزمایش واکسنها و داروها استفاده خواهند کرد.
بسیاری از پزشکان در تایلند در ۲ فوریه گفتند که داروهای ضد آنفولانزا با دوز بالا را با داروهای ضد ویروس ضد ویروس ترکیب می‌کنند تا بیماران چند بیمار مبتلا به پنومونی شدید نوزاد را درمان کنند. نتایج اولیه نشان می دهد که پس از دریافت این "درمان کوکتل"، وضعیت بیمار پس از ۴۸ ساعت به شدت بهبود می‌یابد، یا ممکن است به مبارزه با پنومونی کرونر جدید کمک کند.
WHO به طور فوری با محققان و پزشکان در سراسر جهان همکاری می‌کند تا بتواند روشهای درمانی عفونت‌های ویروسی را مورد بررسی قرار دهد، از جمله مشاهده اینکه آیا داروهای ضد ویروسی موجود در برابر coronaviruses جدید مؤثر هستند یا خیر.
این مطالب علمی ظاهرا ساده و شاید غیر عمومی به نظر برسد اما موضوعی هست که همیشه اطلاعات تخصصی را از مخاطب عام پنهان می‌کند و من تلاش کردم مخالف آن عمل کنم.
منبع: سایت زائوبائو
انتهای پیام/
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: