پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۱۹۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۲
با نام "کافه خانه"؛
بعدازظهر روز شنبه 27 بهمن، کافه خانه تئاتر با نام (کافه خانه) با حضور اعضاء خانه تئاتر، هنرمندان و پیشکسوتانی چون : مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، غلامرضا کاظمی دینان دبیر انجمن روابط عمومی ایران، اسماعیل خلج، مسعود دلخواه، اردشیر صالح پور، ناصر آقایی، سهراب سلیمی... افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، در ابتدای این نشست، زینب لک ، عضو هیئت‌مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر که اجرای مراسم را بر عهده داشت با عنوان این مطلب که این کافه خانه می‌تواند پاتوقی در امتداد پاتوق‌ها و کافه نشینی های هنرمندان عرصه‌های مختلف باشد ، گفت: این کافه در دل خانه تئاتر می‌تواند به‌مثابه‌ی یک تجربه همگانی در میدان که همگان به این حضورها نیروی جمعی وارد کنند و می‌تواند به انرژی واحد مبدل شود.

او ادامه داد : شما را به خاطرات گذشته و صندلی‌های لهستانی کافه نادری و نیمکت‌های کافه شوکا یادآور می‌شوم که تا چه اندازه سویه‌های اجتماعی به‌عنوان سوژه‌ای در عرصه‌ی نویسندگی متأثر از این حضورهای طولانی و مستمر در پاتوق کافه‌ها شکل‌گرفته است و درنتیجه‌ی این تبادل‌نظرها در محافل روشنفکری تا چه اندازه به اشتراک آراء و گفتمان همگانی و هم‌افزایی نزدیک‌تر بودند .

سپس ایرج راد گفت : امیدوارم که این کافه جایگاه کافه‌های گذشته را بگیرد و بستری رونق‌بخش و در امتداد کافه‌هایی همچون کافه نادری باشد و محلی امن برای تعامل و گپ و گفت حضور هنرمندان حوزه‌های مختلف باشد .

گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر از عرصه‌ی ارتباطات در نسبت با کافه و کافه نشینی گفت : کافه محلی برای جنسی از ارتباط رود روست که فارغ از فضاهای مجازی ، کافه‌ها کارکرد نگه‌داری سنت حضورهای گرم و صمیمانه رادارند ، گپ‌هایی که منجر به همدلی و صمیمت خواهد شد .

این استاد علوم ارتباطات افزود : بسیاری از سبک‌ها و جریانات فرهنگی هنری در جهان برای مثال سبک کوبیسم از دل همین کافه‌ها شکل‌گرفته و کافه خانه به‌عنوان مرکز تلاقی تمامی ایده‌ها می‌تواند تأثیرگذارترین عنصر برساخته از دل تئاتر جریان ساز رونق‌بخش‌ترین حرکت‌های فرهنگی باشد .  

 در ادامه نقالی قهوه‌خانه‌ای با اجرای فهیمه باروتچی برای حاضران در کافه خانه به نمایش درآمد.

 

سپس اردشیر صالح پور با اشاره به پژوهش‌های اخیر ایشان با موضوع کافه‌ها ، روایتی تاریخی از نقش کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها در ایران داشت و عنوان کرد : نقش کافه‌ها در دهه‌های متمادی در شکل‌گیری جنبش‌های فرهنگی هنری غیرقابل‌انکار است .

نمایش عروسکی کافه‌ای به کارگردانی مه نوش نراقی و با حضور محمد صاحبی و داود پژمان فر ازجمله بخش‌های جذاب این هم‌نشینی صمیمانه بود .

 

اسماعیل خلج با اشاره به اینکه برای ترسیم نزدیک و دقیق قهوه‌خانه در آثار نمایشی‌اش شاید به هزاران قهوه‌خانه در تهران سرزده است گفت : این قهوه‌خانه رفتن‌ها به‌قصد پیدا کردن و دست یافتن به زبان قهوه‌خانه‌ای بوده است و حتی گاهی بازیگران گروه را می‌فرستادم و یا هرجایی که می‌شد به تجمع مردمی دست پیدا کرد و از آنها می‌خواستم از گپ و گفت هایی که میشنوند گرته برداری کنند تا از زبان قهوه‌خانه در آثارم دقیق تر بنویسم .

در ادامه غلامرضا دینان دبیرانجمن روابط عمومی ایران به خاطرات جوانی اش و حضورش در کافه‌ها و نقشی که کافه‌ها با ماهیت مدرن در تناسب با جریان معاصر همچنان میتوانند در ایجاد هم اندیشی و سطح کیفی ارتباطاتی برقرار کنند ، پرداخت و اعلام کرد : جهان امرو نیازمند به مهربانی ست ، در عصر ارتباطات و فضای مجازی برای رهایی از فردگرایی و ایجاد روابطی رخ در رخ و صمیمانه تر و همچنین شکل‌گیری جریان سازی های فرهنگی در گپ و گفت های غیر رسمی ، کافه‌ها مقری میتوانند باشند برای این هدف انسانی و کافه خانه تئاتر می‌تواند برندی شود برای حضور های ناب و پررونق از روشنفکران ، هنرمندان و اجتماعی از تاثیرگزاران در امر اجتماعی و امر فرهنگی .

 

در پایان سعید صدیقیان مدیر کافه خانه عمارت خانه تئاتر از چگونگی شکل‌گیری ایده ی کافه خانه گفت : به اصغر همت نازنین گفتم که کافه ى این خانه هم باید دیالوگ بگوید. باید اتاقِ فکرِ تولید باشد . باید پایگاهى و پاتوقى براى گردهمایى، گپ و گفت، مجادله و مکاشفه باشد، همراه با نوشیدنِ یک فنجان قهوه ى برزیلى یا یک استکان چاى خوش طعمِ گیلانى.

که چوبِ این میزها در نور فرهیختگانى که دورِ آن مى نشینند، ریشه هایى بزند براى روییدن یک شعر، یک داستانِ کوتاه، یک ملودى زیبا، یک متن نمایشى یا شکل گیرى یک اجراى خوب.

و دیگر ... دیگر رفاقت هاى پایدار ، عشق، بى رنگى و صافى.

 

از برنامه های متنوع این رویداد فرهنگی اجرای موسیقی گروه موسیقی به سرپرستی محمدرضا صفوی بود و همچنین برش کیک تولد کافه خانه عمارت خانه تئاتر بود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: