پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۰۰۴
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
کدخدایی:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: پیش بینی می‌کنم مشارکت در انتخابات بیش از ۵۰ درصد باشد و مشارکت کمتر هم طبق قانون و دموکراسی مشکلی ایجاد نمی‌کند و در کشورهای اروپایی هم همینطور است.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، عباسعلی کدخدایی صبح امروز در نشست خبری که با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد، با بیان مطالبی از پیش بینی مشارکت مردم در انتخابات گفت: پیش بینی می‌کنیم مشارکت بالای ۵۰ درصد باشد و می‌دانیم عوامل مختلفی در انتخابات موثر است.
وی در مورد ملاک‌های شورای نگهبان برای رد صلاحیت‌ها گفت: ما تابع قانون انتخاباتی هستیم که توسط خود مجلس تصویب شده و بارها هم اصلاح شده و به عنوان مجری قانون تلاشمان این بوده که قانون را به درستی اجرا کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت اصلاح طلبان نیز بیان کرد: بارها عرض کردم شورای نگهبان نسبت به احزاب سیاسی با چشمان بسته قضاوت می‌کند و آنچه مهم است قوانین مصوب است.
کدخدایی در خصوص تبلیغات کاندیداها نیز گفت: اگر تبلیغاتی غیر واقع باشد و در نتیجه انتخابات اثرگذار باشد قطعا مد نظر قرار خواهد گرفت.
وی در ادامه در رابطه فرآیند رد صلاحیت شدن که مورد پرسش خبرنگار cnn بود پاسخ گفت: بررسی صلاحیت‌ها در مراحل مختلف از فرمانداری و هیئت نظارت است و در مرحله بعد مرحله اول شورای نگهبان را داریم و در کسانیکه در این مرحله تایید صلاحیت نشدند در مرحله دوم هم مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و مواد معروفی داریم که مواد ۲۸ و ۳۰ در مورد تخلفات و سوابقی است که مستند در پرونده کاندیدها بررسی می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان در مورد استاد جدید ارائه شده و قابل ارائه پیرامون صلاحیت نامزدهای رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: همه می‌دانند پایان بررسی ها ۲۲ بهمن بود و همه می‌دانند بررسی صلاحیت ۱۶ هزار صلاحیت انجام شده و شایعاتی که در مورد رسیدگی مجدد به صلاحیت‌هتا مطرح شده من تکذیب می‌کنم چنین مساله‌ای نیست و البته در مورد عدالت من می‌گویم با ثبت نام بی محابا و تعداد بالا ممکن است چنین اشکالی هم به وجود بیاید.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به خبرنگار روسیه در خصوص تدابیر امنیت در برگزاری انتخابات خاطر نشان کرد: اگر منظور شما امنیت صندوق های انتخابات است بر اساس دستور العمل های وزارت کشور نیروهای انتظامی و امنیتی این امنیت را تامین می‌کنند و ما اخلال و مشکل خاصی را در انتخابات پیش رو پیش بینی نمی‌کنیم.
کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس که در مورد ابلاغ قانون شفافیت انتخابات و گزارش احتمالی از ورود پول‌های کثیف به چرخه انتخابات به شورای نگهبان گفت: خوشحالیم این قانون ابلاغ شد و اگر گزارشی به ما برسد که هزینه‌های نامتعارف در تبلیغات انتخابات صورت گرفته باشد ورود خواهیم کرد و اگر اتفاق موثری باشد در مورد ابطال اراء هم تصمیم خواهیم گرفت. 
وی در پاسخ به خبرنگار ژاپن که از دلایل رد صلاحیت و اعلام آن جویا شد، اظهار کرد: قانون انتخابات مقرر کرده جواب رد صلاحیت را به طور محرمانه به خود کاندیدها بگوئیم. 
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در خصوص برخی از شیوه‌های تبلیغاتی انتخاباتی در فضای مجازی که موضوع پرسش خبرنگار شبکه خبر بود، گفت: بارها در مورد تبلیغات عرض کردم که در قانون خیلی به آن پرداخته نشده و تکالیف دستگاه‌ها و نوع و شیوه آن چندان مشخص نیست و تا زمانیکه انتخابات برگزار می‌شود اگر تخلفی که در سرنوشت انتخابات تاثیر گذار باشد شورای نگهبان ورود می‌کند و اگر تخلفی باشد که در سرنوشت انتخابات موثر نباشد قوه قضائیه به آن ورود می‌کند.
کدخدایی در ارتباط با تخلفات انتخاباتی که سوال خبرنگار اسپانیا بود گفت: یا تخلفات اقتصادی و یا تخلفات اخلاقی و روابط نامتعارف و با حرکت در جهت خلاف جمهوری اسلامی که از عمده تخلفات بوده که موجب رد صلاحیت ها شده.
وی خصوص سیر رقابتی انتخابات بر اساس نظارت شورای نگهبان و نامه رئیس جمهور که خبرنگار تسنیم پرسید، گفت: هیچ‌گاه شورای نگهبان به انتخابات مانند یک شرکت سهامی نگاه نمی‌کند و ما فارغ از احزاب سیاسی بررسی کردیم صلاحیت ها را و بسیاری از ثبت نام شدگان از مستقلین بودند و رقابت بین همه هست و من فکر نمی‌کنم گزارش مورد اشاره درست باشد و ما پاسخ نامه رئیس جمهور را دادیم.
سخنگوی شورای نگهبان در مورد اثرگذاری حوادث منطقه بر انتخابات که مورد پرسش خبرنگار لبنان بود گفت: هر گاه آمریکا دشمنی خود را نشان می‌دهد مردم ما با اتحاد پاسخ می‌دهند.
کدخدایی در مورد احتمال مشارکت کمتر از ۵۰ درصد گفت: در برخی از انتخابات مشارکت زیر ۵۰ درصد بوده فکر می‌کنم در انتخابات ریاست جمهوری بود و معمولا اینطور نبوده و البته برابر قوانین دموکراسی مشارکت کمتر از ۵۰ درصد اشکال خاصی ایجاد نمی‌کند در کشورهای اروپایی هم همینطور بوده.
وی همچنین در پاسخ به خبرنگار روزنامه گاردین در مورد اقبال رقابت در انتخابات با ذکر مثالی در مورد مسابقات اسب سواری و حذف یک گزینه و کم شدن رقابت، گفت: این صحبت مربوط به کشورهایی است که نظام دو حزبی دارند و ایران هم احزاب مختلف هستند و هم افراد مستقل و اینطور نیست.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگار سوئد که پرسید صلاحیت نمایندگان دوره قبلی رد شده گفت: صلاحیت نمایندگان برای همان دوره است و مجدد نیاز به تایید صلاحیت دارند و تعداد نمایندگان رد صلاحیت شده ۷۵ نفر است و ما موظف به اجرای قانون هستیم.
کدخدایی در ادامه به پرسش خبرنگار روزنامه کیهان پاسخ داد  و در رابطه با تخریب شورای نگهبان از سوی اصلاح طلبان و ارائه چند لیست توسط آنها که مورد اظهار وزیر کشور هم گفت: اظهار نظر در این موارد بر عهده شماست و انتظار ما این است مسئولان قبل از موضع‌گیری اطلاعات خود را تکمیل کنند و برخی موضع‌گیری‌ها اصلاح شد و ما تشکر می‌کنیم.  
وی همچنین به سوال خبرنگار رادیو آلمان پاسخ داد و در رابطه با میزان ارای پذیرش نماینده شدن در مجلس، گفت: در هر حوزه کسب ۲۰ درصد اراء موجب انتخابات خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه به پرسش خبرنگاری مبنی بر کلاهبرداری در انتخابات پاسخ داد: در ادوار گذشته هم همینطور بود و در این دور برخی از افراد این موارد را رسانه‌ای کردند و حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و حراست شورای نگهبان در این رابطه رسیدگی کردند و ما هشدار دادیم که مراقب کلاهبرداری‌ها باشند.
کدخدایی در پاسخ به خبرنگار آمریکا که بررسی مواضع سیاسی کاندیداها با خط کش امریکا ستیزی گفت: البته در مورد مواضع سیاسی شورای نگهبان هیچ‌گاه مواضع سیاسی نمایندگان را ملاک قرار نداده و سایر موارد را مطابق شرایط مندرج در قانون بررسی کردیم.
وی همچنین در ادامه پیرامون برگزاری انتخابات الکترونیک نیز  گفت: تامین امنیت انتخابات برای ما مهم است و اخذ رای الکترونیکی در همه جا صورت نمی‌گیرد.
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص نظارت از برخی از کشورها بر انتخابات ایران که مورد پرسش خبرنگاری بود، بیان کرد: از رسانه‌های  خارجی نمایندگان در برگزاری انتخابات حضور دارند و ما در شان در مردم ایران نمی‌دانیم که از سایر سازمان‌های خارجی بر انتخابات آنها نظارت داشته باشند.
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: