پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه 12 اسفند/حوت، 2 مارس اعمال محدودیت شمار پرسنل برای 5 رسانه چینی فعال در آمریکا را اعلام کرد.

این اقدام دیگری از سوی آمریکا در راستای سرکوب رسانه های چینی به شمار می رود. این اقدام بی پایه آمریکا به هیچ وجه به منظور به اصطلاح حفظ «آزادی مطبوعات» نیست، بلکه صرفاً نوعی سرکوب سیاسی و استبداد مطبوعاتی است.

آمریکا این اقدام را مطابق و بر اساس اصل «برابری» عنوان کرده است. اما واقعیت این است که چین هرگز محدودیتی برای شمار رسانه ها و پرسنل رسانه های آمریکایی فعال در چین ایجاد نکرده است؛ در آمریکا فقط 9 رسانه چینی فعال هستند در حالی که در چین 29 رسانه آمریکا فعالیت می کنند؛ خبرنگاران آمریکا می توانند ظرف یک سال چندبار وارد چین شوند اما خبرنگاران چینی فقط می توانند یک بار وارد آمریکا شوند. پس آن «برابری» کجا است؟

رسانه های چین به دنبال افزایش تعامل چین با جهان و افزایش تعامل جهان با چین هستند در حالی که برخی رسانه های آمریکایی تمام حواس و توان خود را بر سیاهنمایی چین متمرکز کرده اند. آیا این هم بخشی از «آزادی مطبوعات» است؟

رسانه های چین سالیان سال در آمریکا فعالیت و قوانین آمریکا و اخلاق شغلی را مراعات کرده اند. حالا آمریکا بار دیگر بحث پس زمینه این رسانه ها را داغ کرده و به بهانه آن برای این رسانه ها مانع تراشی می کند که اقدامی متأثر از اندیشه جنگ سرد و تبعیض ایدئولوژیک در آن کشور است.

بسیاری متوجه شده اند که برخی مقامات واشنگتن در توضیح سرکوب رسانه های چینی به «گزارش راهبردی امنیت ملی» 2017 اشاره می کنند. در این گزارش چین به عنوان رقیب اصلی آمریکا عنوان شده بود. جهان چندقطبی است و جلوگیری از توسعه چین نیز میسر نیست. ادامه حیله های جنگ سرد مخالف پیشرفت عصر است و به ارتباطات فرهنگی و روابط دوجانبه و نهایتا به منافع خود آمریکا آسیب می زند. توصیه می شود آمریکا هر چه زودتر رفتارهای غلط خود را اصلاح کنند. اگر واشنگتن به این بازی خطرناک ادامه دهد چین نیز وارد گود خواهد شد و تا آخر ادامه خواهد داد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: