پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳

عوامل زیادی هستند که در مسیر موفقیت یک شرکت، کسب و کار یا سازمان دخیل هستند. معمولا موفقیت حاصل در کنار هم قرار گرفتن مجموعه‌ای از مولفه‌ها است ولی برخی از صاحبان کسب و کار با اضافه کردن یک سامانه مثل پورتال‌های سازمانی به کسب و کار خود، مجموعه‌ای از مولفه‌های موفقیت آمیز را به دست می‌آورند. قابلیت‌های ویژه‌ای که این سامانه‌ها به کسب و کارها اضافه می‌کنند، بسیار گسترده هستند و از رخ دادن بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌کنند.

هزینه‌ای که این صاحبان کسب و کار برای خرید یک پورتال سازمانی پرداخت می‌کنند، اگر چه در ابتدا یک هزینه جانبی و اضافی به نظر می‌رسد اما با گذر زمان، موجب رفع بسیاری از هزینه‌های اصلی خواهد شد و تراز مالی بسیاری از شرکت‌ها را به سودآوری می‌رسانند. در این مطلب نگاهی به این سامانه‌ها می‌اندازیم تا تاثیر بزرگی که بر کیفیت، انعطاف‌پذیری، قابلیت اطمینان، دردسترس‌پذیری و چند مولفه دیگر می‌گذارند را بررسی کنیم.

پورتال سازمانی چیست و چرا برای کسب و کارها مفید است؟

پورتال سازمانی به یک سامانه گفته می‌شود که در تمامی سیستم‌های یک کسب و کار یا سازمان قابل دسترسی است. کارکنان این مجموعه‌ها می‌توانند به این سامانه متصل شوند و طیف وسیعی از فرآیند‌های کاری خود را انجام بدهند.

مدیریت گزارش‌های سازمانی یکی از ساده‌ترین خدماتی است که این سامانه‌ها ارائه می‌دهند. کارکنان می‌توانند در این سامانه هم گزارش‌های خود را بنویسند و هم گزارشات دیگر کارکنان را مشاهده و اصلاح کنند یا آن‌ها را به افراد دیگر ارجاع بدهند.

یکی دیگر از خدماتی که این سامانه ارائه می‌کند، تعاملات بین کارکنان است. افرادی که قبلا با روش‌های مختلفی مانند تلفن، فکس و غیره باید یک دیگر را در جریان اطلاعیه‌ها، بخش‌نامه‌ها، دستورالعمل و خبرها قرار می‌دادند، به راحتی می‌توانند از طریق دستگاه‌های شخصی و سازمانی خود به این سامانه‌ها متصل شوند و در جریان اطلاع‌رسانی‌ها قرار بگیرند. تصور کنید اگر در یک سازمان، رزرو اتاق جلسات یا مکان جلسات از طریق یک پورتال سازمانی قابل دسترسی نباشد چه اتلاف وقت و بی‌نظمی در آن جا به وجود خواهد آمد.

مهم‌ترین ویژگی یک پورتال سازمانی این است که مدیریت منابع و اسناد را تسهیل می‌کند. تقریبا در همه پورتال‌های سازمانی پیشرفته مانند شیرپوینت، بخش‌هایی برای نگارش و ثبت اسناد وجود دارد. شرکت‌ها می‌توانند در این پورتال‌ها اسناد خود را ثبت کنند و درصورتی که اسناد فیزیکی آن‌ها دچار مشکل شد، یک نمونه از آن را برای جایگزینی در این پورتال داشته باشند. همچنین این کار باعث می‌شود که محدودیت‌های مکانی متوجه کارکنان و مدیران سازمان‌ها نشود و در هر زمانی که می‌خواهند، می‌‌توانند به این سامانه مراجعه کنند و سندها را در دسترس داشته باشند.

نرم افزار مایکروسافت شیرپوینت ، یکی از بهترین نمونه‌های پورتال‌های سازمانی

نرم افزار مایکروسافت شیرپوینت یکی از بهترین نمونه‌های پورتال‌های سازمانی است که نسخه اولیه آن در سال 2001 توسط شرکت مایکروسافت تولید شد. در سال‌های بعد نسخه‌های پیشرفته‌تر آن ارائه شد و قابلیت‌های بی‌نظیری را در زمینه خدمات سازمانی به شرکت‌ها ارائه کرد. بیشتر از 50 درصد شرکت‌هایی که در لیست 500 شرکت موفق جهان قرار دارند برای کل یا بخشی از سازمان خود از شیرپوینت استفاده می‌کنند. طیف وسیعی حوزه‌هایی که این شرکت‌های استفاده کننده از شیرپوینت در آن فعالیت می‌کنند، نشان می‌دهد که یکی شیرپوینت قابلیتی استثنائی در پاسخ به نیازهای شرکت‌های حوزه‌های مختلف دارد.

در این سامانه که تحت وب است، قسمت‌هایی با نام سایت وجود دارد. این سایت‌ها نوعی فضای کاری هستند که صاحبان کسب و کارها می‌‌توانند آن‌ها را تعریف کنند و افرادی که قابلیت دسترسی به این سایت‌ها را دارند را مشخص کنند. قابلیت‌های فراوانی چون گزارش‌گیری، مدیریت دانش، اطلاع‌رسانی و غیره از طریق این پورتال به راحتی قابل دسترسی است. قابلیت ایجاد فرم‌های آنلاین، ساختارهای سازمانی، زمان‌بندی برای پروژه‌ها، ارسال توصیه‌ها برای کارکنان مختلف و چندین ویژگی جالب دیگر نیز در این سامانه قابل مشاهده است. برای خرید این سامانه بهتر است به مراکز معتبر در زمینه مدیریت سازمانی مراجعه کنید.

سخن پایانی

پورتال‌های سازمانی امروزه نقش مهمی در سازمان‌ها ایفا می‌کنند و سازمان‌های بزرگ با مقیاس‌های بالا یکی از مهم‌ترین مشتریان این سامانه‌ها هستند چرا که صاحبان آن‌ها درک ‌کرده‌اند که مدیریت یک سازمان بزرگ بدون این سامانه‌ها امکان‌پذیر نیست.

سامیکس یکی از شرکت‌هایی است که راهکارهای سازمانی مختلفی را به سازمان‌‎ها ارائه می‌دهد. استفاده از پورتال‌های سازمانی فقط یک راهکار از مجموعه خدمات این مرکز است. برای خرید پورتال‌های سازمانی مثل شیرپوینت و دریافت خدمات دیگر مانند مشاوره می‌توانید با این مرکز تماس بگیرید.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: