پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۲۸۶
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
منصوره اتحادیه، تاریخ نگار و پژوهشگر پاسخ داد:
شرایط کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا عادی نیست. ماندن در خانه، پرهیز از حضور در اماکن عمومی، سفر و رعایت اصول بهداشتی از مهم ترین توصیه ها در این روزهاست. روزهایی که در تاریخ کشور هم سابقه داشته است.

منصوره اتحادیه، تاریخ نگار درباره سابقه امراض واگیر دار در ایران  گفت:« همه گیری بیماری در کشور ما شایع بوده است. پیشتر طاعون در کشور شیوع پیدا کرده بود و وبا هم از این بیماری ها بود. تا مدت ها به دلیل فقر اطلاعات علمی دلیل بروز و شیوع این بیماری ها در کشور ناشناخته بود».

اتحادیه به چاپ کتاب «وبای عامل گیر» در سال گذشته  اشاره کرد که به شیوع بیماری وبا در اوایل قرن بیستم و دو سال پیش از انقلاب مشروطه در ایران می پردازد. این تاریخ نگار درباره شیوع وبا در آن سال ها گفت: «براساس مستندات تاریخی، این بیماری از کرمانشاه به ایران آمد و پس از آن به هند و جنوب روسیه سرایت کرد. عده ای از مسافرات عتبات که ناقل این بیماری بودند، زیر بار قرنطینه نرفتند. مردم در آن زمان زیر بار قرنطینه نمی رفتند و می ترسیدند. دولت وقت هم برای کنترل بیماری تلاش می کرد اما امکانات آن محدود بود».

به گفته این تاریخ نگار و دارنده لوح و نشان امین الضرب «مردم در زمان شیوع وبا در کشور بی سواد بودند و شایعات زیاد بود. کار خطرناک مردم در آن زمان سفر رفتن بود که باعث شیوع بیشتر بیماری می شد. از سوی دیگر، بسیاری به دلیل ترس و عدم آگاهی از شهرها فرار می کردند. در نامه های باقی مانده از آن زمان و اسناد تاریخی نوشته شده که شهرها به دلیل شیوع بیماری خالی از سکنه می شد یا همه ماموران دولتی از یک شهر فرار می کردند و مردم می ماندند و بیمار می شدند».

اما سابقه شیوع بیماری در ایران چه درس هایی برای مردم امروز دارد؟ منصوره اتحادیه در این باره گفت:« امروز باید آرامش را حفظ کنیم و به دستورات بهداشتی گوش کنیم و به آن عمل کنیم. باید ببینیم چطور می توانیم برای کنترل بیماری با هم همکاری کنیم. نباید به شایعات گوش کرد و باید امیدوار بود تا این روزهای سخت را پشت سر بگذاریم».

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: