پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۲۸۹
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷
به دنبال شیوع کروناویروس جدید، برخی نیروهای غربی مخالف چین مدعی شده اند که نقض تدابیر پیشگیری و مهار ویروس از سوی چین باعث سرایت ویروس در دیگر کشورها شده است. 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا حتی عنوان کرد که ناکامل بودن داده های ارایه شده از سوی چین سبب بروز مشکلات پیشگیری و مهار کرونا در آمریکا شد.

اما در حقیقت، جامعه جهانی درباره اقدامات چین به طور عادلانه قضاوت کرده است.

گروه ائتلاف کارشناسان چین و سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی تاکید کرد، با تدابیر چین، دستکم 100 هزار مورد ابتلا کاهش یافته و چین یک خط دفاعی از شیوع بین المللی کرونا ایجاد کرده است. وزیر بهداشت مصر نیز اعلام کرد، در صورت نبود تدابیر چین، اوضاع شیوع کرونا در سراسر جهان جدی تر می شد.

مجله علمی «لانست» با انتشار مقاله ای اعلام کرد: مدارک نشان می دهد که تلاش بزرگ چین در زمینه بهداشت عمومی، جان هزاران نفر را نجات داده است. با آن که دیگر کشورها قدرت فرماندهی سیاسی و اقتصادی مشابه چین را ندارند، اما سیاستمداران کشورها می توانند از تجربیات چین استفاده کنند.

تا ساعت 16 روز جمعه 6 مارس به وقت پکن، در خارج از چین، در 86 کشور و منطقه جهان، 18 هزار و 70 مورد ابتلا به کروناویروس جدید شناسایی شد. سازمان بهداشت جهانی خواستار پیشگیری و مهار ویروس از سوی همه کشورها شد.

سرایت کرونا در جهان علل پیچیده دارد که از جمله آن ها می توان به ناشناس بودن این ویروس، رفت و آمد زیاد جهانیان در عصر جهانی شدن، اهمیت ندادن برخی کشورها به این ویروس، ناتوانی در مهار بیماری و کمبود مواد کافی برای مبارزه با آن اشاره کرد.

با این حال، برخی کشورهای غربی شیوع کرونا را سیاسی کرده و مانع همکاری جامعه جهانی در مبارزه با آن شده اند. برای نمونه، اعمال تحریم اقتصادی آمریکا علیه ایران باعث شده که آن کشور از خرید تجهیزات پزشکی و دارو محروم شود.

برخی نیروها و سیاستمداران غربی مخالف چین مسوولیت سرایت جهانی کرونا را به گردن چین انداخته اند که منافع سیاسی خود را فراتر از منافع عمومی قرار داده است. آن ها با حمله و سیاه نمایی چین، درصدد هستند که ناتوانی خود را در مقابله با کرونا پنهان کنند. این گونه اقدامات آن ها نیز "ویروس سیاسی" جدید نامیده شده است.

چین به عنوان کشوری مسوولیت پذیر، ضمن تلاش سخت برای پیشگیری و مهار کرونا در کشور خود، همکاری بین المللی اش در این راستا برای مقابله جهانی با کرونا را تقویت بخشیده است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: