پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۴۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۴
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیروز دوشبنه 26 اسفند (16 مارس) در توییتر " ویروس کرونای جدید" را "ویروس چینی" خواند که که واکنش‎های منفی گسترده‌ای به دنبال داشت و برخی از کابران فضای مجازی در آمریکا از به عنوان یک "نژادپرست" انتقاد کردند. گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این موضوع سخنان ترامپ را تلاشی برای سیاه‎‏نمایی و انگ زدن به چین خواند.

پس از آنکه ترامپ ویروس کرونای جدید را "ویروس چین" نامید یک کاربر اینترنتی آمریکایی نوشت " خود تو ویروس آمریکا هستی". دوشنبه 26 اسفند(16 مارس)، بورس آمریکا شاهد سومین روز توقف 15دقیقه ای معاملات، ظرف دو هفته گذشته بود. به دنبال آن، ترامپ در توییتر نوشت، آمریکا با قدرت از صنایع که تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته‎اند حمایت می‎کند به ویژه صنایع هواپیمایی و دیگر صنایع تحت تاثیر "ویروس چین".

این سخن ترامپ بی‎درنگ با واکنش منفی شبکه‎وندان مواجه شد. آنها ترامپ را "نژادپرست" نامیدند و گفتند که انحصارطلبی از شیوع ویروس جلوگیری نخواهد کرد.

" اسم آن ویروس کرونای جدید است و خود تو ویروس آمریکا هستی"

برخی دیگر از کاربران نیز با اشاره به نزدیک شدن به یک دوران سخت نوشتند: "رییس جمهور آمریکا خودسرانه راه بی نتیجه نژادپرستی را در پیش گرفته و کشور را دچار بحران جدید می‎کند."

"بدترین اتفاق ممکن! ترامپ با روی آوردن به نژادپرستی ویروس کرونای جدید را "ویروس چینی" خوانده. آمریکا الان دچار یک بحران جدی شده به این خاطر که رئیس جمهور آگاهانه ما را به سمت پرتگاه می‎برد."

"در گذشته، می‎توانستی با سخنان نژادپرستانه "بیکاری"خودت را پنهان کنی اما حالا همه دنیا فهمیده که تو نه تنها یک رئیس جمهور بی‎کافیت بلکه یک نژادپرست هم هستی."

"بهتر است یادمان باشد، ویروس کرونای جدید تنها یک ویروس آسیایی نیست بلکه ویروس تمام بشریت است. باید از همه ظرفیت پزشکی و درمان استفاده کنیم و از تجمع بپرهیزیم. هرچه زودتر این کار را انجام دهیم زودتر هم بر ویروس غلبه خواهیم کرد."

"همان طور که چیزی به اسم "آنفلوانزای اسپانیایی" وجود ندارد، این هم یک "ویروس چینی" نیست بلکه اسمش "ویروس کرونا" است. دولت آمریکا سعی می‎کند با "انگ زدن" به کشورهای دیگر اتهام‎های "بی اساس" نسبت دهد. در واقع، ما ناآگاهانه دچار این ویروس شدیم و نه به خاطر چین بلکه به خاطر بی‎کفایتی دولت ترامپ.

حتی برخی کاربران اینترنتی مستقیما ترامپ را "ویروس آمریکایی" خواندند.

گنگ شوان سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه شنبه در پکن به سخنان ترامپ واکنش نشان داد و گفت اخیرا برخی از سیاستمداران آمریکایی ویروس کرونای جدید را به چین ربط داده‎اند که مصداق تهمت زدن به چین است و ما قاطعانه مخالفت و نارضایتی شدید خود را نسبت به این موضوع ابراز می‎کنیم.

سازمان جهانی بهداشت و جامعه جهانی به روشنی از مرتبط کردن یک ویروس به یک کشور مشخص و تلاش برای انگ زدن و سیاه نمایی به هر کشوری هشدار داده و با آن مخالفت کرده است. چین از آمریکا درخواست می کند با اصلاح اشتباه خود دست از انتقادات بی اساس علیه چین بردارد. با توجه به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، جامعه جهانی باید با همکاری یکدیگر با آن مقابله کنند . آمریکا باید در فکر عمل به وظایف خود باشد و نقش سازنده‎ای در همکاری بین المللی برای جلوگیری از این بیماری و حفظ امنیت بهداشت عمومی در جهان ایفا کند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: